Вселенський Патріарх не бачить розколу православ'я через автокефалію ПЦУ

Вселенський Патріарх не бачить розколу православ'я через автокефалію ПЦУ - фото 1
Константинопольський Патріарх Варфоломій заявив, що в православ’ї немає розколу, і він не збирається робити “ні кроку назад” по українській темі.

Про це він заявив в інтерв’ю газеті Το Βήμα, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на УНН.

На питання, як він оцінює курс нової Церкви в Україні через два роки після надання їй Томосу автокефалії і чи не турбується він за загальноправославну єдність, Варфоломій відповів, що всі, хто ставить під сумнів права і відповідальність Константинопольського Патріархату, ставить під сумнів саму структуру православ’я.

“Єдність православ’я не зазнає випробувань через відповіді Вселенського Патріархату на прохання українських православних, Українська автокефалія була дією відповідальності матері-Церкви по відношенню до мільйонів православних братів наших, які перебували, не зі своєї вини, поза Церквою”, — цитує видання Варфоломія, який додав , що “це не було обслуговування політичних цілей або геополітичних інтересів”.

На його думку, два роки по тому він бачить, як “нова Церква розвивається”, а Митрополит Київський Єпіфаній вносить вклад “своїми братніми ініціативами в нормалізацію церковного життя”.

Патріарх Варфоломій сказав, що “читав про насильство радикальних груп щодо православних”, і “якщо це правда”, то він засуджує такі дії.

Першоєрарх назвав помилковим рішення “братньої” Російської Православної Церкви перервати спілкування з Константинополем і з Помісними Церквами, що визнали ПЦУ. “Тим не менш, я повторюю, розколу в православ’ї немає”, — заявив він.

Варфоломій знову заявив про право Фанара (резиденція Вселенського Патріарха — ред.) вирішувати подібні проблеми. “Що стосується мене як Вселенського Патріарха, я не можу покласти православну еклезіологію на вівтар принизливих мотивів. Я не маю права зробити ні кроку назад”, — заявив першоєрарх.

Він відкинув звинувачення в тому, що поводить себе як Папа Сходу і православ’я. “Ті, хто висуває це звинувачення, хочуть створити хибне уявлення про те, що Вселенський Патріархат нібито порушує нормальну традицію православ’я, яку, звичайно, вони самі не тільки не поважають і не визнають, але порушують її, інтерпретують проти священних канонів”, — заявив Варфоломій.

“Насправді проблема не в українській автокефалії і не в нібито неіснуючих або недійсних рукоположеннях в українській єрархії, на які деякі свідомо посилаються. Мета полягає в тому, щоб забрати ці унікальні обов’язки Константинопольського престолу і передати їх в інші руки”, — заявив Варфоломій, додавши, що з цим не буде миритися.

У 2018 році в Києві відбувся автокефальний об’єднавчий собор, на якому було оголошено про створення Православної Церкви України. Російська Православна Церква в жовтні 2018 року припинила євхаристійне спілкування з Константинопольським Патріархатом. У 2019 році ПЦУ визнали першоірархи Александрійської та Елладської Православних Церков, у 2020 році — Предстоятель Кіпрської Церкви. РПЦ у відповідь заявила про розрив євхаристійного спілкування з тими єрархами Елладської, Александрійської та Кіпрської Православних Церков, які визнають ПЦУ і будуть послужити нібито “з розкольниками”.