Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми

28.04.2023, 12:30
Культура
Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 1
Черкаські прокурори через суд намагаються захистити 21 пам'ятку архітектури на Черкащині. Це переважно церкви, монастирі, садиби та корчма.

Про це повідомляє прес-служба прокуратури Черкаської області, передає видання Вікка..

За інформацією прокуратури, аби захистити пам'ятки архітектури, минулого року прокурори скерували до суду кілька позовів. Вони вимагали через суд внести черкаські пам'ятки до Державного реєстру нерухомих пам’яток України у Черкаській області. Це дозволило б надалі захистити їх від руйнувань і спотворень.

Під час одного із судових розглядів з'ясувалося, що Міністерство культури та інформаційної політики України має намір внести до Державного реєстру 21 пам'ятку архітектури із Черкащини.

Що це за пам’ятки і де вони знаходяться?

Уманський район

Торгові ряди в Умані

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113393

Як розповідається на сайті ReHerit, у 1780 р. на кошти родини Потоцьких на місці базару і старих дерев’яних торговельних приміщень було зведено цегляну будівлю торгових рядів. Проєкт підготував архітектор Тепінгер.
Сьогодні торгові ряди – це одна з найстаріших будівель Умані: вона на десять років старша за кам’яні будівлі василіянського монастиря і на шістнадцять років – за дендрологічний парк “Софіївка”.

Садиба в селі Добра

Садибу Рожицьких побудували в селі Добра в XIX столітті. Будівля стала власністю дворянина Ф. Рожицького (поляка за походженням) після того, як він заволодів Доброю після А. Потоцького. Спочатку, в першій половині XVIII століття на місці садиби був палац-замок з двома підземними ходами по 500 метрів під ним, а також з арсеналом і пороховим складом, які були в підвалах споруди.

Корчма в селі Роги

Будівля розташована в селі Роги, Уманського району. Пам’ятка національного значення – чумацька корчма 18 століття – перебуває під охороною держави з 1979 року, проте на цей час так і не занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Остання чумацька корчма в Україні, яка була збудована у другій половині 18 століття, знаходиться в селі Роги на Уманщині. Через неї свого часу пролягав чумацький шлях до Криму. Сама будівля перебуває у вкрай занедбаного стані: вікна і стеля посипалися, від стін мало що залишилося.

Парк в селі Синиця

Село Синиця розташоване за 12 км від м. Умань та 27 км від Христинівки, відоме з XVIІ ст. Парк є частиною садиби родини Корфів, площею 42,3 га в створені паркових композицій використано багато рідкісних дерев (пірамідальний дуб, тюльпанне дерево, платани, модрина, кримська сосна тощо).

Черкаський район

Михайлівська церква в Городище

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113394

Михайлівська церква у м. Городище Черкаської області була збудована 1844 р. на кошти Михайла Воронцова у стилі неоготики за проектом італійського архітектора Дж. Торічеллі.

Преображенська церква в Корнилівці

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113399

Перша церква у Корнилівці, вочевидь, була збудована у XVII столітті. У 1717 році в селі побудували невелику церкву — як сільська хата, що була під солом’яною стріхою.
У 1738 році збудуали церкву з дуба.

У період 1771 — 1795 церкву відбирали «на унію».

Станом на 1864 рік до парафії було приписане село Кичинці.

Існуюча на сьогодні церква (її зовнішній вигляд у цілому) була побудована в 1738 році.

Церква в селі Думанці

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113400

Храм Святого Миколая в селі Думанці Черкаського району спорудили на початку XXI століття. Зараз він є чинним і приймає прочан щодня. Невелика церква розташована біля лісового соснового масиву.

Спасо-Преображенська церква у селі Мошни

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113401

Спасо-Преображенська церква у селі Мошни збудована у стилі романтизму з елементами тюдоровської готики за проектом відомого архітектора Одеси Джорджо Торічеллі у 1843 р. У давнину село Мошни було містом, про це свідчить той факт, що у 1592 р. воно отримало Магдебурзьке право. Його власницею на початку XІX ст. стала Єлизавета Браніцька, дружина князя Михайла Воронцова, який перетворив цей населений пункт на свою резиденцію і збудував тут величезний палац.

Троїцький Мотронинський монастир в с.Мельники

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113402

Троїцький Мотронинський монастир в с.Мельники Черкаської області розпочав свою діяльність у 1568 р. Згідно з письмовими джерелами монахи почали відновлювати зруйновану святиню під керівництвом київського митрополита Іони Протасовича, яка була знищена у 1240 р. монгольською ордою і століттями стояла пусткою. Наприкінці XVІ – на поч.XVІІ ст. монастир перебував під патронатом українського козацтва. Наприклад, Петро Сагайдачний взяв обитель під свою опіку і стосовно цього видав навіть два універсали у 1620р. і 1621 р.

Золотоніський район

Церква в селі Мойсівка

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113403

Достовірних відомостей про точну дату заснування немає. Історія с. Мойсівка починається з кінця XVII ст.стало родовим маєтком для поміщиків родини дійсного статського радника Петро Вольховський. У інших джерелах вказано, що церква була збудована у 1808 р.. як дворова церква родини Вольховських. Маєток і храм були єдиним архітектурним ансамблем.

Троїцька церква у с. Гельмязів

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113404

Троїцька церква у с. Гельмязів Золотоніського району була збудована у 1841 р. на кошти місцевого козака Федора Савенка. Для будівництва обрали проект відомого на той час архітектора Василя Стасова.

Троїцька церква у с. Драбівці

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113405

Троїцька церква у с. Драбівці Золотоніського району Черкаської області збудована у 1764-1765 р.

Дерев’яна церква Святої Трійці – традиційна одноверха тризрубна споруда, хрестоподібна у плані, з восьмигранним центральним зрубом та шестигранними вівтарем і бабинцем.

Церква Олександри в Лебедівці

Черкаські прокурори стали на захист церков, торгових рядів і корчми - фото 113406

Церква збудована в 1843 році поміщиком Порфирієм Красовським на місці старої дерев’яної в ім’я святої мучениці Олександри.

Збудована в стилі пізнього класицизму. При церкві працювала церковно–приходська школа. Висота храму становить 18 м. Діаметр внутрішній – 12 м. Пам’ятник – рідкісний на Правобережжі витвір архітектурного мистецтва типу храм – ротонда в стилі пізнього класицизму , відмічений досконалістю пропорцій з тонким малюнком деталей.

Звенигородський район

Маєток в Шполі

Маєток О.Абази у м. Шпола Черкаської області був збудований у середині XІX ст., до нього належать: парк площею 70 га (початок XІX ст.), палац (середина XІX ст.), і службовий флігель (початок XX ст.).