"Якщо Путін захопить Київ, то рушить на Варшаву" - історик

05 березня, 18:03
В путінській ідеології ключове значення надається Києву - як політичне, так і сакральне. Без нього не може створити імперію, претендувати на спадокоємність Київської Русі. Обмежується спадщиною Золотої Орди. Тому для Кремля так важливо будь-якою ціною захопити українську столицю. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів Сергій Шумило. Він - кандидат історичних наук, доктор теології, директор Міжнародного інституту афонської спадщини.

Джерело: Gazeta.ua

Ірина Мамрига

— Чому Путін пішов на повномасштабне вторгнення?

- Оцінювати його дії з критеріїв психічно і духовно здорової людини - неправильно. Путін має серйозні психічні розлади, параноїдальні фобії. Живе в полоні своїх міфів, які були виховані ще в радянські часи. Навчався в Ленінградському університеті, там був завербований в КДБ, там же вступив до КПРС, потім навчався у вищій школі КДБ. Досі пишається, що зберігає свій партквиток члена КПРС, звідки ніколи не виходив. У нього сформована свідомість і ментальність на основі радянських схем, стереотипів і міфів, які їм втовкмачували. І зараз, коли йому майже 70 років, ця пристаркувата людина з конкретними ознаками параної і маразматичності, неспроможна позбутись цих стереотипів. Будучи офіцером КДБ, він хворобливо пережив розпад Радянського Союзу. Для представників цієї репресивної системи це була трагедія. Людина з кожним роком, старіючи і впадаючи в параноїдальні комплекси, починає виплескувати їх назовні, в конкретних діях. Очевидно, що чим далі, то тим більше на старості літ це переживання розпаду СРСР для нього стає найбільшим спогадом, який не дає спокою.

— Тобто все це наслідки комуністичної ідеології?

- Не зовсім так. Після розпаду комуністичної системи, вони почали заповнювати вакуум імперською ідеологією і створювати гібрид. Таке собі збочене поєднання радянських та імперських наративів. Тож вийшов неорадянський імперіалізм або імперський совок. Для нормальної людини - це несумісні речі, коли поруч стоять портрети розстріляного більшовиками Миколи ІІ і одного з його катів Сталіна. Але в мізках Путіна і його оточення це сприймається нормально. Ця гібридність свідомості, сурогатність поєднує хворобливі ідеї, які останні 30 років втовкмачували в голову мешканцям Росії. Вони вважають, що ніякої України не було, що українців постійно хтось "вигадує" і що є лише "адін народ".

Люди, які хоч трохи орієнтуються в історії, знаються, як Ленін окупував Україну і знищив українську державність

У це вірять прості росіяни?

- Коли Путін заявляє, що Україну придумав Ленін, з історичної і логічної точок зору- маразм і невігластво. Донедавна нам було б смішно таке чути. Але в Росії люди в це вірять. Так само і сам Путін. Треба зрозуміти: чому? Не забуваймо, його уявлення і стереотипи формувались в компартійних, КДБіських інституціях. Яку історію вони вчили в ті часи? Це курс історії КПРС та СРСР, науковий комунізм. Це основні предмети, на яких можна було зробити кар'єру по партійній чи КДБіській лінії. Судячи з всього, Путін ще тоді в цих дисциплінах проявив свою успішність і зараз представ, як "вєлікій історік". Хоча особисто ніколи навіть з архівами не працював. Насправді люди, які хоч трохи орієнтуються в історії, знаються, як Ленін окупував Україну і знищив українську державність.

Тільки мирного населення в Києві було розстріляно від трьох до п'яти тисяч. Переважно це була інтелігенція та офіцери

- У лютому 1918 року російсько-більшовицькі війська Муравйова наступали з Росії через Чернігівщину, вбиваючи, ґвалтуючи, знищуючи все на своєму шляху. Коли ввірвались до української столиці - Києва, то на три дні місто було віддане на повне розграбування загарбникам. Це якраз і є ординський принцип. Ленінська орда за цих три дні перетворила місто в пекло, що засвідчують архівні джерела. За різними підрахунками, тільки мирного населення в Києві було розстріляно від трьох до п'яти тисяч. Переважно це була інтелігенція та офіцери. Розстрілювали тільки за те, що перехожі розмовляли українською. Все місто було закидане трупами. За логікою Путіна, оце так Ленін "придумав" Україну, коли топив її в крові? Загальновідомо, що УРСР він погодився створити лише тому, що народ й надалі чинив відчайдушний спротив, жертовно виборюючи незалежність України. І от щоб зупинити цей спротив, вони вирішили піти на поступки і підміни, коли на окупованій території замість УНР формально проголосили УРСР. Це робилося з однією метою - послабити визвольну боротьбу українців за свою незалежність. Мовляв, дивіться, більшовики теж не проти Української Республіки, чим багатьох тоді і підкупили. А що це була фейкова республіка, то це багатьом стало зрозуміло лише потім. Взагалі, підміна суті, сенсів і цінностей - це постійна тактика Росії, щоб ввести людей в оману.

Коли вже підім'яли під себе Білорусь, пішли на повномасштабну війну, оскільки лише на східному кордоні не мали б успіху

— Які подальші плани Путіна щодо України?

-У його свідомості немає місця Україні й українцям. Путін і його оточення вважають, що ми теж росіяни, але зіпсовані. Ніби уражені західними впливами, тому нас треба звільнити. Будь-які демократичні перетворення в нашій державі - це все, на думку Путіна, є проявами змови проти Росії, так званої "антиросії". Тому, коли відбувся Майдан, вони дуже злякались і пішли в наступ на Крим і Донбас. Але тоді вони не були готові до повномасштабного вторгнення. Сьогодні, коли вже підім'яли під себе Білорусь, пішли на повномасштабну війну, оскільки лише на східному кордоні не мали б успіху.

Стосовно планів щодо України, то яскравим прикладом є заяви так званого генерал-лейтенанта служби зовнішньої розвідки РФ, екс-директора Російського інституту стратегічних досліджень Леоніда Решетнікова. Безпосередньо він не один рік брав участь у розробках стратегії нападу Росії на Україну.

Через його параноїдальні ідеї хоче розвернути історію в зворотному напрямку, здійснити так зване "перезавантаження" світової системи

— Що це за стратегія?

- Намагається нас залякувати, погрожує розправами. Заявляє, що знищуватимуть всіх, кого вважають "націоналістами" і "бандерівцями". Що України більше не буде. Путін оголосив, що хоче відновити Радянський Союз. Але в нього щодня виникають нові марення. Тому це може стосуватися кордонів не тільки колишнього Радянського Союзу, але й кордонів Російської імперії до 1917 року. Тобто, це вже Польща, Фінляндія, Балтійські країни. Через його параноїдальні ідеї хоче розвернути історію в зворотному напрямку, здійснити так зване "перезавантаження" світової системи. Якщо його не зупинить світ, буде йти ордою далі. Якщо вдасться захопити Київ, на ньому не зупиняться і можуть дійти до Варшави. В українській державності путіністи вбачають найбільше зло. По-перше, вони самі собі вигадують фейкові "загрози" і "ворогів", з якими потім намагаються боротись. По-друге, понавигадували самі собі "сакральні скрєпи" і міфи, на яких намагаються розбудувати неоімперську ідеологію. В цій їхній ідеології ключове значення надається Києву, як політичне, так і сакральне. Без нього вони не можуть створити імперію, не можуть претендувати на спадокоємність від Русі. Обмежуються спадщиною Золотої Орди. Тому для них так важливо захопити нашу столицю. Решетніков прямо заявив – "бандерівці і націоналісти будуть повністю знищені, а всі інші хай тікають". При цьому вони не послуговуються класичним визначенням терміну "націоналіст". Як і в радянські часи, приписують його всім, хто виступає за українську культуру, мову, державну незалежність. В самій українській ідентичності вони вбачають загрозу своєму розвитку та існуванню. Тому намагатимуться її нищити. Схоже, їм потрібна повністю звільнена територія, насамперед від українців та української ідентичності. А більшість російськомовних українців планують вивезти до Сибіру для створення там "демографічного кордону" з Китаєм, щоб зупинити експансію китайців. Ці програми офіційно розробляли в РФ ще 2012-2013.

Путін сповідує сатанинські людоненавистні ідеї

— Чого чекати найближчим часом?

- Дуже важко передбачити, що відбувається в хворій голові. Крім медичних симптомів психічного захворювання, тут чітко простежуються ознаки духовної хвороби. Ця одержимість помітна з його погляду і промов, як було і в Гітлера. Щодо Путіна, то він сповідує сатанинські людоненавистні ідеї. Намагається побудувати Вавилонську вежу, але прикривається "православним християнством". Це і є антихрист. Точніше він таким хоче стати. Під виглядом піклування та будівництва помпезних нових храмів, зсередини руйнує християнство. Перетворив релігію в засіб політичної ідеології та кривавих війн. Відбувається підміна сутності і сенсів, викривлення всього. Це не православ'я, а духовне збочення.

Гітлера можна було виправити тільки одним способом - вбивством. Щодо цієї істоти, то тут питання: чи знайдуться в його оточенні сміливі генерали, які його зупинять? Вірю в нашу перемогу і підтримку світової спільноти. Для нас це є не просто боротьба за незалежність, свободу і демократію. Це є ще й духовний спротив отому сатанизму, лицемірно замаскованому під християнство.