Представники єврейської громади звернулися до Київради з проханням дозволити їм проводити богослужіння в караїмські кенасі по п'ятницях і суботах, а також в головні єврейські свята. Співробітники Будинку актора, що орендує будівлю більше 30 років, вважають це спробою відібрати у них приміщення.
Представники єврейської громади звернулися до Київради з проханням дозволити їм проводити богослужіння в караїмські кенасі по п'ятницях і суботах, а також в головні єврейські свята. Співробітники Будинку актора, що орендує будівлю більше 30 років, вважають це спробою відібрати у них приміщення. Представники нечисленної караїмської громади Києва обурені подібним проханням і наполягають на тому, щоб кенасса була передана їм. Про це повідомляє газета "Коммерсант Україна".
Депутат Київради Олександр Лойфенфельд ("Громадський актив Києва") передав міськраді прохання представників Федерації хасидів Хабад-Любавич (одна з течій хасидизму з центром в Смоленській області Росії) віддати їм в оренду приміщення караїмської кенаси.
"Ми не говоримо про те, щоб будівлю повністю віддали, а просимо, щоб нам дозволили здійснювати діяльність єврейської громади в певні години", – сказав "Комерсант" пан Лойфенфельд. Мова йде про те, щоб проводити богослужіння "щоп'ятниці з 12.00 і до 24.00 суботи", а також в головні єврейські свята. Крім того, хасиди попросили виділити окрему кімнату для культових предметів, яка охороняється. Пан Лойфенфельд підкреслив, що якщо їх допустять в кенасу, то вони її відремонтують, а за умови "правильного оформлення договорів" зобов'язуються знайти спонсора для повної реконструкції будівлі.
Караїмська кенаса на вулиці Ярославів Вал, 7 була побудована в 1902 році за проектом архітектора Владислава Городецького на засоби представників київської караїмської громади братів Коген. До революції її використовували як молитовний будинок для караїмів, які сповідують віровчення, засноване на Старому Завіті, але з 1920-х років в ній перестали проводити будь-які релігійні обряди. З 1981 року приміщення орендує Будинок актора.
Як йдеться у повідомленні, зараз Олександр Лойфенфельд оформляє права на будівлю по вулиці Ярославів Вал, 1, відому в Києві як замок барона Штейнгеля. "Ми готові перебувати з поважною організацією (Будинком актора) на одній території і не створювати один одному проблем", – заявив депутат Київради.
У свою чергу директор Будинку актора Вікторія Московенко не підтримує таку ідею: "Я бачу в цьому спробу захопити це приміщення, щоб потім його в нас відібрати. До того ж, як ми всі будемо розміщуватися в трьох адміністративних кабінетах і концертному залі на 200 місць ?"
Проти ідеї передачі кенаси виступив і голова Духовного управління релігійних організацій караїмів України Віктор Тіріякі. Він назвав прохання пана Лойфенфельда "чисто юдейською провокацією" і "звичайним рейдерським захопленням". "Яке було б відношення православних, якби хасиди звернулися в Київську міську держадміністрацію з проханням дозволити їм проводити молитви в Києво-Печерській лаврі? Ми обурені! До того ж на наші прохання повернути нам будівлю кенаси або дозволити проведення молитов місцева влада відповідала відмовою протягом 20 років!", – заявив Тіріякі.
Втім, Олександр Бригинець, народний депутат ("Батьківщина") і колишній глава комісії Київради з культури і туризму вважає, що якби в Києві існувала потужна караїмська громада (зараз караїмів у столиці близько 150 осіб), то питання передачі їй кенаси для богослужінь було б вирішено позитивно. Що ж стосується прохання єврейської громади (у Києві – близько 80 тис. чоловік), то депутат пропонує піти на компроміс: "Можна надати певний час для проведення релігійних служб за прикладом костелу Святого Миколая".
Однак глава київської караїмської релігійної громади Олександр Арабаджи вважає навпаки – саме через нечисленність караїмів у Києві будівлю їм необхідно повернути: "В Євпаторії караїмам віддали комплекс кенаси, в Сімферополі це питання теж практично вирішене, і в Києві потрібно вчинити так само".