Юристи УПЦ МП будуть боротися за право користування земельною ділянкою в Тернополі

04 липня, 11:36
Суспільство
Юристи УПЦ МП будуть боротися за право користування земельною ділянкою в Тернополі - фото 1
Юристи УПЦ Московського Патріархату вивчатимуть рішення Західного апеляційного господарського суду, який скасував право УПЦ МП на постійне користування земельною ділянкою в Тернополі. Йдеться про пів гектара землі за адресою Коновальця, 1, де розміщений кафедральний собор Віри, Надії, Любові і матері їх Софії.

Про це розповів Суспільному митрополит УПЦ МП Климент (Вечеря).

За його словами, будуть боротися за відновлення права на постійне користування цією ділянкою.
"У 2023 році деякі міські й обласні ради приймали не так юридичні, як політичні рішення та заяви про позбавлення права на земельні ділянки і на культові споруди громад Української Православної Церкви. І в Тернополі міська рада, прийнявши такі рішення, вочевидь розуміла, що юридичних наслідків воно мати не може. І це підтвердив Тернопільський господарський суд, який довів, що громада Української Православної Церкви в законний спосіб використовує земельну ділянку, яка була їй надана на всіх законних правах. Однак, маємо сьогодні рішення Львівського апеляційного суду, яке буде досліджене юристами і в Українській православній церкві, і в Тернопільській єпархії".

За словами Митрополита Климента, після цього будуть вжиті всі необхідні заходи для того, щоб довести право УПЦ МП на належну їй земельну ділянку, на якій розміщений кафедральний собор.

"Також будуть доводити, що Апеляційний суд міста Львова не врахував багатьох аспектів на користь вірян УПЦ і їхнього права користуватися наданою їм в законний спосіб земельною ділянкою".

Щоби дізнатися, які правові наслідки може мати рішення суду для громади Тернопільської єпархії УПЦ МП, Суспільне звернулося за коментарем до правозахисника Павла Вароди.

"Суд залишив у силі рішення Тернопільської міської ради, яким було припинено право користування УПЦ МП земельною ділянкою, на якій збудована церква. Правовими наслідками є те, що рішення Тернопільської міської ради чинне і підлягає виконанню. Згідно з законом, у випадку припинення користування земельною ділянкою, на якій розміщена будівля, в нашому випадку це церква, між власником земельної ділянки та власником будівлі проводять переговори щодо її подальшої долі на цій земельній ділянці".

У випадку недосягнення домовленості власник землі вправі вимагати від власника будівлі, тобто, Тернопільська міська рада від УПЦ МП, знесення цієї будівлі та приведення ділянки до попереднього стану, говорить адвокат.

"При цьому, у випадку недосягнення домовленості щодо користування земельною ділянкою та відмови у знесенні будівлі, спір може бути вирішений в суді. Зокрема, суд може вирішити питання за позовом власника земельної ділянки, тобто, Тернопільської міської ради про знесення цієї будівлі і приведення земельної ділянки до попереднього стану. Але, якщо вартість будівлі перевищує вартість земельної ділянки, то цю будівлі може викупити, зокрема, наша громада, тобто, Тернопільська міська рада".

Суд також може винести рішення, яким компенсує власнику будівлі її вартість.

"Тобто, ми говоримо про те, що правовими наслідками припинення права користування земельною ділянкою є подальша доля самої будівлі, яка розміщена на цій земельній ділянці. І, відповідно, суд може надалі вирішувати долю власника будівлі, а саме Української Православної Церкви Московського Патріархату", — прокоментував Павло Варода.

Нагадаємо, 17 квітня 2023 року сесія міськради заборонила священнослужителям Тернопільської єпархії УПЦ МП користуватися цією земельною ділянкою.

Тернопільська єпархія УПЦ МП з рішенням міськради не погодилася й подала судовий позов до Господарського суду Тернопільської області щодо скасування заборони на користування землею. У грудні 2023 року суддя Господарського суду Тернопільщини Надія Андрусик відновила дозвіл Московському Патріархату користуватися землею під церквою в Тернополі.

Міська рада подала апеляцію. 14 червня її розглянув Західний апеляційний господарський суд. Він скасував постанову Тернопільського господарського суду від 22 грудня 2023 року.

"У задоволенні позову управління Тернопільської єпархії Української Православної Церкви до Тернопільської міської ради про визнання недійсним рішення позачергової двадцять четвертої сесії Тернопільської міської ради від 17 квітня 2023 "Про припинення Управлінню Тернопільської єпархії Української Православної Церкви права постійного користування земельною ділянкою за адресою вул. Євгена Коновальця, 1" відмовити повністю", – йдеться у постанові суду.

Також судді прийняли рішення стягнути з управління Тернопільської єпархії УПЦ МП на користь Тернопільської міської ради судовий збір у розмірі 4 542 гривні. Постанова набрала законної сили з 14 червня 2024 року і може бути оскаржена в касаційному порядку у Верховному суді.