Created with Sketch.

За прийняттям законопроекту про допомогу Україні стоїть «сила молитви», — українські католики США

27 квітня, 16:30

Українські католики в США зітхнули з полегшенням і піднесли подячні молитви після того, як законопроект про допомогу Україні пройшов через Палату представників після місяців затримок, політичної боротьби і навіть відверто антиукраїнських настроїв серед деяких законодавців.

«Українці дуже вдячні людям доброї волі у світовому співтоваристві, і в особливий спосіб американцям, які солідарні з доблесною боротьбою (українців) за Богом дану гідність», — сказав в інтерв’ю OSV News митрополит Філадельфійської архиєпархії Борис Ґудзяк, Глава українських католиків у США. «Вони також дуже вдячні американським католикам, більшість з яких не тільки розуміють, але й моляться та допомагають».

Владика Борис сказав: «Все, що стримує Росію від просування в Україні, слід вітати», оскільки така підтримка є «захистом життя, свободи і нашої свободи совісті».

Ці свободи зазнали інтенсивних переслідувань на територіях України, окупованих російськими військами, які продовжують агресію, розпочату в 2014 році з незаконної анексії Криму та розпалювання сепаратистських угруповань у Донецькій і Луганській областях України.

Нагадаємо, 20 квітня Палата представників схвалила виділення Україні допомоги у розмірі 61 мільярд доларів, що є частиною пакету зовнішньої допомоги на суму 95 мільярдів доларів, який включає Ізраїль, Сектор Газа, Тайвань та інших союзників США в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Геноцидна політика російських військ

Російське вторгнення було оголошено геноцидом у двох спільних доповідях Інституту «Нові лінії» та Центру прав людини ім. Рауля Валленберга. Україна повідомила про понад 130 365 воєнних злочинів, скоєних Росією в Україні на сьогоднішній день, починаючи з лютого 2022 року.

На сьогоднішній день Міжнародний кримінальний суд видав чотири ордери на арешт російських посадовців, у тому числі два ордери на арешт Президента Росії Володимира Путіна та його уповноваженого з прав дитини Марії Львової-Бєлової, за незаконну депортацію та переміщення щонайменше 19 546 дітей з окупованих територій України до Російської Федерації.

У межах свого вторгнення Росія жорстоко розправилася з релігійними громадами в Україні, пошкодивши або зруйнувавши понад 600 молитовних будинків, ув’язнюючи, катуючи та вбиваючи священнослужителів і придушуючи вираження віри.

У грудні 2022 року російська влада в окупованій Запорізькій області «заборонила» Українську Греко-Католицьку Церкву, «Лицарів Колумба» та католицьку гуманітарну організацію «Карітас», оголосивши всі три організації західними загрозами для Росії.

Двоє українських греко-католицьких священиків, отці-редемптористи Іван Левицький та Богдан Гелета, перебувають у російському полоні з листопада 2022 року за відмову залишити своїх парафіян у Бердянську, місті в Запорізькій області. Верховний Архиєпископ Святослав Шевчук, Глава Української Греко-Католицької Церкви у всьому світі, повідомив, що обох священиків піддавали тортурам. За даними принаймні однієї правозахисної групи, о. Левицького нещодавно перевели до в’язниці в Росії.

Католики в Україні далеко не самотні у своїх стражданнях під російською окупацією, — сказав архиєпископ Ґудзяк — і для тих американських християн, які висловили застереження щодо подальшої підтримки України, «розуміння того, що євангельські християни переслідуються разом з євреями, римо-католиками, східними католиками, православними, юдеями, мусульманами, лежить в основі цього питання», — сказав він, додавши, що «багато хто тільки приходить до повнішого усвідомлення реалій на місці».

Останні вагання спікера Палати представників Майка Джонсона

Одним з тих, хто, можливо, отримав більше розуміння того, як російська агресія впливає на українських християн, є спікер Палати представників Майк Джонсон, який довгий час не бажав просуватися вперед з пакетом допомоги.

Як повідомляється, законодавець зустрівся 18 квітня у Вашингтоні з громадянином України та євангельським християнином Сергієм Гайдаржи, чия дружина та чотиримісячний син були вбиті під час російської атаки на Одесу 2 березня. Гайдаржи, який минулого тижня приєднався до низки українських та українсько-американських лідерів у столиці країни, щоб зібрати підтримку для голосування в Палаті представників, був сфотографований на X (колишній Twitter) з усміхненим Джонсоном під час цього візиту.

«Євангельські християни-українці організувалися, об’єдналися з католиками та православними віруючими і зробили саме такий заклик… до совісті (Джонсона)», — пояснив Євген Луців, президент філадельфійського відділення Українського Конґресового Комітету Америки та член Української католицької церкви Стрітення Господнього в Лансдейлі (штат Пенсильванія, США).

«Я не знаю точно, яким був процес розпізнавання спікера Джонсона, але я вірив, що як людина віри і людина з серцем, він вчинить правильно», — сказав архиєпископ Ґудзяк.

Релігійний чинник російської війни проти України

Євген Луців, який регулярно їздить до Вашингтона для зустрічей з законодавцями щодо України, розповів OSV News, що «релігійним установам не дозволяється існувати на окупованих територіях».

«Вони не мають легального існування, дозволеного російським окупаційним законодавством», — сказав Луців. «Існує лише одна державна релігія, якій дозволено існувати, і це Російська Православна Церква».

Патріарх Кирил, Глава Російської Православної Церкви, відкрито благословив і заохочував агресію Росії проти України, заявивши у проповіді у вересні 2022 року, що ті, хто загине, воюючи з російськими військовими, побачать, як їхні гріхи будуть змиті.

«На жаль, російська пропаганда і джихадистська ідеологія Російської Православної Церкви обдурили багатьох», — сказав архиєпископ Ґудзяк.

Микола Рудницький: не може бути байдужості

Ухвалення Палатою представників законопроекту про допомогу США показує, що США все ще здатні протистояти тиранії, заявив експерт з української історії Микола Рудницький, декан академічної служби католицького коледжу Manor College в Пенсильванії, заснованого сестрами Святого Василія Великого.

Микола Рудницький сказав OSV News, що звірства Росії та релігійні переслідування в Україні вимагають глобальної відповідальності: «Світ у XXI столітті настільки взаємопов’язаний, як соціально, так і економічно, що до варварства і жорстокості інших не можна ставитися байдуже, навіть якщо вони відбуваються за тисячі миль від наших кордонів».

За словами Рудницького, завдяки критично необхідній допомозі США, Україна — яку він порівняв з біблійним Давидом, що переміг філістимлянського велетня Голіафа за допомогою пращі — матиме «шанс відстояти свої позиції».

Натомість Євген Луців підкреслив, що прийняття законопроекту про допомогу вказує на «силу молитви». «Це наші молитви, на які ми отримали відповідь», — сказав він. «Все почалося з дуже суворого сценарію.… Як ми можемо пояснити це без сили молитви?»

Переклад з англійської мови Пресслужба Секретаріату Синоду єпископів УГКЦ.
Читайте також
Україна і світ Священик УГКЦ відзначений престижною премією в Італії
27 квітня, 10:40
Україна і світ У Греції невідомі з комуністичною символікою напали на українців під час вшанування жертв Голодомору
27 квітня, 10:01
Україна і світ У головному католицькому храмі Нью-Йорка молились за жертв Голодомору
27 квітня, 06:55
Україна і світ У Вашингтоні вшанували 91 роковини Голодомору - геноциду в Україні
27 квітня, 09:30