Created with Sketch.

Заради єпископа з України Папа Римський порушив протокол, а Кеннеді сперечався з Хрущовим – життя Йосипа Сліпого

27.01.2021, 13:00
Йосип Сліпий серед пластунів

Про нього, напевне, набагато менше згадок, ніж він заслуговує. Нацистська диктатура боялася, аби Йосип Сліпий не проповідував патріотизм серед полонених українців. Радянська ж ув'язнила його майже 20 років за “ворожу діяльність проти УРСР, співпрацю з німецько-фашистськими окупантами”. Хоча єдине, чого він прагнув – це вільна і незалежна Українська Церква

Джерело: 5 канал

За легендою, псевдонім "Сліпий" походив від одного з предків священнослужителя, якого 1709 року московити осліпили за те, що він воював під Полтавою проти царя Петра І на стороні гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла XII.

Є переказ, як тоді ще студент Йосип Сліпий спитав у Шептицького: "Чи бажання розпочати університетські студії може бути перешкодою до священства?" Глава УГКЦ відповів: "Можна дуже добре користуватися наукою і навчанням у час служби Богові – і це зовсім не є в контрасті з тайною священства".

Пізніше, у 1917-му, саме Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого, відправив на навчання до Австрії та обрав ректором Богословської академії.

"В обставинах, які йому довелось пережити, в обставинах нищення свідомої церкви, коли треба було залишатися твердим як криця, риси Сліпого виявились рятівними", – каже релігієзнавець Олег Турій.

"Документ, датований 1942 роком, розпорядження, надіслане з Берліна у Рейхскомісаріат у Рівне, а копія у Львів, де зазначається, що душпастирство у таборах для військовополонених має розділити полонених на тих, хто зі сходу України, тобто православних, і греко-католиків графа Шептицького, тому що священики Шептицького є носіями української національної ідеї і можуть її поширювати серед східняків. В інструкції наголошується, щоб не допускати людей Шептицького до спілкування з українцями-військовополоненими зі сходу України", – розповідає історик Наталія Матлашенко.

Рік по тому під тиском подібних репресій було здійснено "самоліквідацію" Української греко-католицької церкви.

Далі було ще три вироки, які каральна машина НКВД озвучувала один за одним щойно попередній термін ув'язнення добігав до кінця. Сліпий був політв'язнем номер один у Радянському Союзі, була установка не випускати його за жодних обставин.

Навіть у вбиральні за спиною стояв конвоїр.

"У нас був медівник, загорнутий у папір, я ті клаптики паперу відривала і вони писали хімічним олівцем. Що мама запитувала, блаженніший відповідав. Я ті записки дрібнила на маленькі шматочки, клала в рот, пережовувала і бігала в туалет випльовувала. Тобто, то фактично була не розмова а переписка, яка тривала три години", – розповідає Ольга Двуліт.

Його першим запитанням по отриманні документа про свободу було: "А чи стала вільною Церква?"

Після звільнення Сліпий ще понад 20 років очолював греко-католицьку церкву із Риму, оскільки в Україну повертатись йому було заборонено. Рідної землі він так і не побачив до самої смерті.

Папа Павло VI і Йосиф Сліпий

 

Читайте також
Релігієзнавство-дайджест Благодатний вогонь у Храмі Воскресіння не «сходить» – його запалюють і освячують
27 січня, 11:50
Релігієзнавство-дайджест До історії обряду святого вогню, який звершують у Велику Суботу в Єрусалимі
27 січня, 11:15
Релігієзнавство-дайджест Особливість Богослужінь Страсного тижня
27 січня, 15:00
Релігієзнавство-дайджест Суперечлива дата Великодня: як обрахувати та чому вона досі не єдина для всіх християн
27 січня, 06:32