• Головна
  • Жан Ваньє „Потойбіч депресії”...

Жан Ваньє „Потойбіч депресії”

13.09.2010, 15:22
Жан Ваньє „Потойбіч депресії” - фото 1
Центр «Емаус» Українського Католицького Університету презентує український переклад книги Жана Ваньє «Потойбіч депресії».

Жан ВаньєЦентр «Емаус» Українського Католицького Університету презентує український переклад книги Жана Ваньє «Потойбіч депресії».

«Ця книжка є дуже потрібною зараз, у цей момент суспільного розвитку України, коли з багатьох історичних, соціальних причин ми маємо ріст частоти депресивних розладів, пов’язаних з ними самогубств – і українське суспільство загалом є дуже мало освічене щодо проблеми депресії, як і ми не маємо достатньо ефективних служб фахової допомоги людям, що переживають депресію. Тому так часто люди, які опинилися у цьому стані, не знаходять належної терапії з боку фахівців, розуміння з боку оточення. Бажаючи допомогти, оточуючі часто лише відштовхують людину неадекватними порадами на зразок «візьми себе в руки». Поширене в суспільній свідомості упереджене ставлення до людей з розладами психічного здоров’я часто веде також до того, що людина соромиться визнати свій стан як хворобу, звернутися до психіатра чи психотерапевта. І тоді до депресії додається стіна соціальної ізоляції. І відповідно, хвороба лише поглиблюється, додаються спроби «самолікування» алкоголем, зловживання наркотиками – і на певному етапі самогубство може виглядати єдиною можливістю виходу із темного кута депресії.

З іншого боку, сучасні наукові дані дозволяють нам усе глибше розуміти депресію як хворобу. Дослідження останніх десятиліть розкрили зокрема так багато нового про нейробіологічне підґрунтя депресії, значення генетичних чинників, порушень біохімічних процесів у мозку. Ми знаємо також так багато тепер про роль психосоціальних факторів у походженні депресії чи ж навпаки дорозі до зцілення – про важливість ранніх стосунків між батьками та дитиною у здоровому психологічному розвитку дитини, силу соціальної підтримки, про ефективність різних методів психотерапії, вплив молитви /медитації на наш психічний стан та багато іншого. Сучасна психіатрія пропонує також ефективні шляхи лікування депресії – зокрема сучасні антидепресанти, когнітивно-поведінкову терапію та інші методи. Депресія, справді, на даний час не є вироком, не є глухим кутом, з якого немає виходу – існують ефективні, дієві шляхи допомоги.

Втім, ця книжка написана не психіатром, і не психотерапевтом. І це символічно, бо особі, що переживає депресію, потрібно більше, ніж лише ліки та психотерапія. Автором цієї книги є відомий духовний письменник сучасності. І про нього, як про людину, можна насамперед сказати, що він – антрополог у найглибшому сенсі цього слова. Жан Ваньє – це насамперед людина, яка досліджує, що означає бути людиною – так називається одна з ключових його книжок. Досліджує не стільки теоретично як через власний досвід бути людиною, жити з іншими людьми. Його багаторічний досвід життя у спільноті Лярш-Ковчег з людьми розумово неповносправними, дає йому можливість говорити про реальність депресії з тонким відчуттям її лабіринтів – адже за життя Жан супроводжував стількох осіб на дорозі до внутрішнього зцілення… Тому цей його путівник аж ніяк не назвеш теоретичним твором, це справді практична поміч на дорогах життя…

І та дорога у кожного інша. І тому, попри схожий депресивний стан, у кожної людини своя дорога, і своя внутрішня робота до зцілення. Тому і шляхи допомоги, зазначає автор, повинні бути різні, але вони повинні охоплювати цілісно потреби людини: це можуть бути і медикаменти, і психотерапія, соціальна підтримка, духовний супровід. Такий цілісний, уважний до індивідуальних потреб кожної людини підхід дуже важливий, адже кожна людина то інша історія, інша дорога…

Втім, на одному Жан Ваньє наголошує постійно – якою б дорогою ми не йшли, для нас такими важливими є рідні та друзі. Ті люди, які йдуть поруч нас, які люблять нас і вболівають за нас, які дають нам руку підтримки, розуміння, допомоги. Тому ця книжка у значній мірі є адресована усім нам, вона – запрошення до розуміння і допомоги один одному на тій непростій дорозі, яким є наше життя… За такої дружньої підтримки і належної професійної допомоги ми можемо віднайти вихід із депресії, і більше того, як пише автор, депресія може стати як для тих, хто її пережив, так і тих, хто був поруч, запрошенням до внутрішнього зросту, дорогою до нового, більш повноцінного життя – дорогою до повноти життя у найглибшому значенні цього слова…»

За детальною інформацією звертайтесь в Центр «Емаус»:

Український Католицький Університет, вул. Свєнціцького, 17 (кім.001)

e-mail: [email protected], [email protected]

адреса сайту: emaus.ucu.edu.ua

тел. (032) 240-99-40 (внутр.107)

Олег РОМАНЧУК

(із передмови до книги )