"Жодної канонічної підстави, яка би перешкоджала відносинам між ПЦУ і ПАПЦ не існує, - Митрополит Епіфаній до Митрополита Савви

"Жодної канонічної підстави, яка би перешкоджала відносинам між ПЦУ і ПАПЦ не існує, - Митрополит Епіфаній до Митрополита Савви - фото 1
Предстоятель Православної Церкви України Митрополит Київський і всієї України Епіфаній відповідно до Рішення Священного Синоду Православної Церкви України надіслав листа до Митрополита Варшавського і всієї Польщі Савви щодо скарг на Православну Церкву України, які від Польської Автокефальної Православної Церкви надходять до Вселенського Патріархату.

У листі наголошено, що ПЦУ не бачить жодної канонічної підстави, окрім суб’єктивної упередженості, яка би перешкоджала встановити між Помісними Церквами і ПЦУ звичайний порядок спілкування. Однак, до тепер з боку Польської Автокефальної Православної Церкви ПЦУ не отрималп ані відповіді на надіслані нею Мирні грамоти, ані пропозицій щодо діалогу з метою роз’яснити всі питання, які взаємно виникли і продовжують виникати. В ПЦУ констатують факти, коли єрархи і духовенство ПАПЦ не тільки відмовляє у співслужінні священикам ПЦУ, але відмовляють їм навіть у причасті.

Саме через це, наголошуютьв ПЦУ, її священики знаходять підтримку і розуміння в Католицькій Церкві, яка надає їм приміщення для звершення богослужінь та церковної діяльності серед українських біженців.

"У зв’язку з цим нам абсолютно незрозумілими є скарги з боку єрархів і кліриків ПАПЦ до Вселенського Патріархату на контакти духовенства ПЦУ з Католицькою Церквою. Якщо Ваше Блаженство чи клір ПАПЦ мають щось спитати нас – ми готові до братнього діалогу. Православна Церква України є автокефальною Помісною Церквою, а не частиною чи структурою Вселенського Патріархату, тому всі питання, які стосуються ПЦУ – просимо найперше ставити перед нами", - йдеться у листі єрархів ПЦУ.

Вони наголошують що церковна діяльність, яку здійснюють на тимчасовій основі серед українських біженців клірики ПЦУ є вимушеною, адже іншого способу задовольнити духовні потреби ПАПЦ їм не запропонувала і не пропонує.

Митрополит Епіфаній наголошує,що ПЦУ відкрита до братнього конструктивного діалогу і до пошуку розв’язання всіх питань та очікує на таку ж відкритість з боку ПАПЦ.

Лист поширив офіційний сайт ПЦУ.

Текст листа був затверджений Священним Синодом:

Блаженнійшому Савві,
Митрополиту Варшавському і всієї Польщі,

Предстоятелю Польської Автокефальної Православної Церкви

Ваше Блаженство!

За дорученням Священного Синоду Православної Церкви України звертаюся до Вас у зв’язку зі скаргами, які з боку духовенства очолюваної Вами Церкви спрямовуються до Вселенського Патріархату проти Православної Церкви України.

Як Вам відомо на підставі рішень Вселенського Патріархату, Постанов Об’єднавчого Собору в Святій Софії Київській 15 грудня 2018 р., а також Патріаршого і Синодального Томосу про автокефалію Православної Церкви України від 6 січня 2019 р. в Україні канонічно створена і визнана, як автокефальна Церква-Сестра, Православна Церква України, яка внесена 15-ою до Диптиху Церков. Ієрархія та духовенство ПЦУ мають безсумнівне канонічне достоїнство.

Тому ми не бачимо жодної канонічної підстави, окрім суб’єктивної упередженості, яка би перешкоджала встановити між нашими Помісними Церквами звичайний порядок спілкування. На жаль до нинішнього часу з боку Польської Автокефальної Православної Церкви ми не отримали ані відповіді на надіслані нами Мирні грамоти, ані пропозицій щодо діалогу з метою роз’яснити всі питання, які взаємно виникли і продовжують виникати.

Таке прикре становище погіршилося у зв’язку з упередженим ставленням значної частини духовенства очолюваної Вашим Блаженством Церкви до кліру і вірних ПЦУ, які вимушено як біженці опинилися в Польщі, рятуючись від страждань і загроз розв’язаної Росією проти України війни. З болем ми отримуємо свідчення про численні приклади того, як ієрархи і духовенство ПАПЦ не тільки відмовляють у співслужінні священикам ПЦУ, але відмовляють їм навіть у причасті, ставлячись як до нехристиян.

Відтак, бувши «гнаними в одному місці вони йдуть в інше», знаходячи братню допомогу, підтримку і розуміння в Католицькій Церкві, яка надає їм приміщення для звершення богослужінь та церковної діяльності.

У зв’язку з цим нам абсолютно незрозумілими є скарги з боку ієрархів і кліриків ПАПЦ до Вселенського Патріархату на контакти духовенства ПЦУ з Католицькою Церквою. Якщо Ваше Блаженство чи клір ПАПЦ мають щось спитати нас – ми готові до братнього діалогу. Православна Церква України є автокефальною Помісною Церквою, а не частиною чи структурою Вселенського Патріархату, тому всі питання, які стосуються ПЦУ – просимо найперше ставити перед нами.

Як Помісна Церква-Сестра ми шануємо і поважаємо канонічний порядок та права Вашої Святої Помісної Церкви. Тому підкреслюємо, що церковна діяльність, яку здійснюють на тимчасовій основі серед українських біженців наші клірики є вимушеною, адже іншого способу задовольнити духовні потреби Ваша Свята Церква їм не запропонувала і не пропонує.

Ваше Блаженство!

Я особисто та наша Помісна Церква відкриті до братнього конструктивного діалогу і до пошуку розв’язання всіх питань. Очікуємо на таку ж відкритість з боку ПАПЦ.

Запевняю Вас у своїх молитвах.

З любов’ю у Христі –