Журналісти дослідили, як єрархи УПЦ МП співпрацюють з окупантами в Криму та ОРДЛО

Церква поза політикою, люблять казати в УПЦ МП - фото 1
Церква поза політикою, люблять казати в УПЦ МП
Журналісти «Слідства.Інфо» під час створення публічного реєстру «Золото церкви» дослідили публічні виступи представників вищого духовенства РПЦ в Україні та виокремили чотирьох єпископів, які можуть бути причетні до антиукраїнської діяльності.

Митрополит Платон і російські ракети

Митрополит Феодосійський і Керченський УПЦ МП Платон (Удовенко) протягом тривалого часу служив і керував єпархією в Аргентині та Південній Америці. Але у 2012 році його призначили керівником новоствореної Керченської єпархії, зазначає «Слідство.Інфо».

Взимку 2017-го в анексованій Феодосії російські війська розгорнули новітні зенітно-ракетні комплекси великого й середнього радіусу дії С-400 «Тріумф». Цю зброю призначено, зокрема, для знищення авіації супротивника. На офіційну церемонію прийшов і митрополит Платон. Разом із помічниками.
Журналісти не знайшли публічної реакції чи засудження дій митрополита Платона з боку духовенства УПЦ МП. Відтак, репортери звернулися до речника цієї конфесії митрополита Климента, аби той пояснив дії Платона. По суті на питання, навіщо владика освячував російську зброю й чи поніс покарання, він відповісти не зміг.

— Пропоную вам звернутись до митрополита Платона, щоб він вам пояснив, що він кадив, — сказав речник. — Можливо, це чин вигнання злих духів, або заупокійне богослужіння: при ньому часто використовується кадило. Тут може бути багато варіантів.

На момент публікації коментар безпосередньо від митрополита Платона журналістам не вдалося отримати.

Єпископ Каліник із медаллю «За защиту Крыма»

Єпископ Бахчисарайський РПЦвУ Каліник (Чернишов) народився в Євпаторії. Після навчання у школі вступив до Національного університету внутрішніх справ у Харкові, але потім вирішив присвятити своє життя служінню церкви, відтак став священиком.

У грудні 2019-го року в українському православному суспільстві стався скандал через призначення Каліника єпископом Бахчисарайським УПЦ МП. Адже його прямо звинувачували у співпраці з анексованою владою Криму та пособництві російським окупаційним військам.

З боку керівництва держави до нього питань не має - фото 55041
З боку керівництва держави до нього питань не має

 

За даними архиєпископа Кримського ПЦУ Климента, під час анексії півострова бахчисарайський храм Каліника використовувався як, фактично, військова база для окупаційних військ. Там зберігалися зброя, особисті речі та продукти.

Після анексії Каліник отримав нагороди й подяки за свою участь у подіях весни 2014-го року. На сайті Кримської єпархії УПЦ МП опубліковано фотозвіт за травень 2014 року, де Каліник отримує нагороди від так званого «народного ополчення». На грудях у священнослужителя — георгіївська стрічка та медаль. Ймовірно, це медаль «За защиту Крыма», якою російська влада нагороджувала пособників анексії.
— Сьогодні ми дякуємо Богові, що в нашій батьківщині є люди, у яких вистачило мужності проявити свою волю і свободу. […] Сьогодні ми стоїмо під мирним і чистим небом святої кримської землі. Саме вам, воїни, ми вдячні за вашу активну громадянську позицію, ­— відповідно до сайту Кримської єпархії, сказав під час нагородження владика Каліник.
Примітно, що єпископ Каліник є помічником митрополита Сімферопольського Лазара, який також співпрацював з окупаційною владою Криму.

Митрополит Лазар і «русский мир»

Митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар (Швець) є одним із найбільш впливових священнослужителів РПЦ в Україні. Кримською єпархією владика керує майже тридцять років, також він очолює Таврійську духовну семінарію.

У липні 2017 року, в День військово-морського флоту Російської Федерації, митрополит Лазар благословив Чорноморський флот РФ, який базується в анексованому Севастополі. Під час виступу він використовував російську пропагандистську риторику, зокрема, про «русский мир».
Митрополит разом із командуванням російського флоту взяв участь у параді кораблів, обійшовши їх на адміральському катері.

Митрополит Митрофан в оточенні бойовиків

Митрополит Луганський і Алчевський Митрофан (Юрчук) очолює відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП. Попри це, владика регулярно виступає з антиукраїнською риторикою.

У травні 2014-го року, в розпал захоплення Донбасу бойовиками, закликав «не ігнорувати» результати референдуму про створення так званої «Луганської народної республіки».

— Церква завжди була і залишається поза політикою. А то волевиявлення, яке люди висловили на референдумі, я думаю, що з цим потрібно рахуватися, це ігнорувати не можна, — сказав владика Митрофан в інтерв’ю «portall.tv».
Сам митрополит регулярно фотографувався з колишнім очільником так званої «ЛНР» Ігорем Плотницьким та відвідував заходи, які організовували бойовики. Зокрема, у листопаді 2016 року Митрофан брав участь у освяченні пам’ятного знаку Олександру Невському в окупованому Луганську. На знаку було написано: «Если кто с мечом к нам войдёт — от меча и погибнет! На том стоит и стоять будет русская земля».

Міністерство культури України публічно засудило дії митрополита Митрофана, звинувативши його в антиукраїнській та сепаратистській діяльності.

Журналісти «Слідства.Інфо» попросили речника УПЦ МП Климента прокоментувати антиукраїнську діяльність митрополита Митрофана. Однак той сказав, що «сепаратистські ресурси не дивиться». Після цього журналісти переслали йому посилання на офіційну заяву Міністерства культури України.

— Сайт Мінкульту при Порошенку мені не пересилайте. У мене на все, що це міністерство нагадує — алергія. Це офіційна позиція, — відповів речник РПЦвУ Климент.

А де СБУ?

Попри те, що вищезгадані священнослужителі РПЦ в Україні публічно виступали з антиукраїнською риторикою, журналісти не змогли знайти підтверджень того, що українські правоохоронні органи якось реагували на їх дії. Керівництво Служби безпеки України у відповіді на інформаційний запит відмовилося повідомити, чи проводилося офіційне розслідування щодо згаданих у публікації єпископів УПЦ МП.