Журналісти підрахували, скільки мільйонів щомісяця заробляє Московський Патріархат в Україні
Такий підрахунок зробили журналісти видання “Заборона”, пише Релігійна правда.
УПЦ МП має близько 11 800 парафій – первинна ланка багаторівневої структури Церкви – а кожна парафія платить частину зібраних пожертвувань в єпархію, якій підпорядковується. Середній міський прихід приносить єпархії 7 000 гривень, сільський – 750 гривень. Таким чином, єпархії отримують близько 46 мільйонів гривень, з яких 20% віддають центральному органу – митрополії.
Ще одне джерело доходів єпархій Московського Патріархату в Україні – церковні крамнички. За даними видання, в залежності від розміру єпархії, вони приносять від 150 тисяч до 450 тисяч гривень на місяць.
Також, час від часу, єпархії влаштовують показ значущих церковних реліквій з нібито цілющими властивостями. Наприклад, 2016 року УПЦ МП в Одесі анонсувала масштабну церковну подію – показ мощей святого Пантелеймона.
Говорили, що це “можливість побачити їх всього один раз”. Поклонитися мощам прийшли близько 100 тисяч вірян. Кожен пожертвував в церковну скарбничку мінімум 5–7 гривень і стільки ж витратив на свічку або пластикову ікону. За два дні священнослужителі заробили майже 1,5 мільйона гривень. Насправді, як зазначає видання, ці мощі постійно перебувають у вільному доступі в трьох одеських монастирях УПЦ МП. Ця акція – лише один із способів наповнення церковного бюджету.
Особливе місце в структурі УПЦ МП мають “ставропігійні” монастирі, які підпорядковуються безпосередньо митрополії. Головні з них – Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври. Віряни несуть в Лаври пожертвування, оплачують послуги – поминання живих і мертвих. Також монастирі продають реліквії, власну продукцію та літературу.
За підрахунками журналістів, одна Лавра заробляє мінімум 10 мільйонів гривень на місяць. 20% доходу Лаври віддають митрополії. Це, як мінімум, 6 мільйонів гривень від трьох головних монастирів на місяць.
Також Церква має спонсорів в політичних, кримінальних і бізнес-колах. Головний з них – олігарх і депутат-мажоритарник від “Опозиційного блоку” Вадим Новинський.
У той самий час релігійні організації не вважаються неприбутковими і платять податки зі своєї економічної діяльності. Не сплачуються податки за безпосередньо релігійну діяльність і за пожертви, які вони отримують. Однак, повністю проконтролювати грошовий потік Церков неможливо.