• Головна
  • Новини
  • 23 січня Католицька Церква вшановує пам’ять блаженних мучеників з Пратулина...

23 січня Католицька Церква вшановує пам’ять блаженних мучеників з Пратулина

24.01.2012, 10:10
У 1996 році Слуга Божий Іван Павло ІІ на площі Святого Петра у Ватикані проголосив 13 мучеників з Пратулина блаженними Католицької Церкви, а день літургійного спомину призначено на 23 січня.

Село Пратулин знаходиться неподалік міста Холм у Польщі, яке було центром Холмської греко-католицької єпархії. Жителі цього села, залишаючись вірними батьківській вірі, не хотіли переходити на російське православ’я, яке царська Росія насильно запроваджувала, зайнявши Підляшшя. 

У 1874 р. парох села Пратулин священик Йосип Курманович не хотів переходити в «государеву схизму», і за це був заарештований, а на його місце влада прислала нового душпастиря, приналежного до Російської синодальної Церкви.

Мешканці Пратулина закликали нового настоятеля не відправляти служби. Староста забрав ключі від святині, а жінки на всі вимоги нового «пастиря» заявляли, що не відступлять від єдності з Апостольським Римським престолом і рішуче не пускали нового священика в храм. Тоді той, побачивши неспроможність своїх старань, вдався до «найтвердішого» аргументу.

24 січня в Пратулин прибула рота солдатів. Зустрівши відсіч з боку селян, викликано ще дві роти солдатів і сотню козаків. 26 січня царські війська оточили храм, навколо якого вже двоє діб чергували вірні. Урядник наказав розійтися, але мужні пратулинці відмовилися і тоді прийнято рішення про штурм церковної будівлі. 184 парафіяни були поранені, дев’ятеро загинули на місці, ще четверо від завданих ран померли пізніше. Всіх дорослих чоловіків заарештовано і етаповано до Сєдлецької в'язниці. Вбитих закопали в загальній ямі, а щоб ніщо не нагадувало про подвиг вірних, храм було зруйновану.

У 1996 році Слуга Божий Іван Павло ІІ на площі Святого Петра у Ватикані проголосив 13 мучеників з Пратулина блаженними Католицької Церкви, а день літургійного спомину призначено на 23 січня. Про це повідомляє Радіо Ватикан.