• Головна
  • Моніторинг
  • «Американські шпигуни». Як Росія розгорнула на окупованих територіях України війну і жорстокі тортури проти євангелістів — Time...

«Американські шпигуни». Як Росія розгорнула на окупованих територіях України війну і жорстокі тортури проти євангелістів — Time

23 квітня, 11:11
З церкви євангельських християн Благодать у Мелітополі росіяни зрізали хрест і розмістили на фасаді портрети бойовиків, серед яких «Доха» (Володимир Жога), «Моторола» (Арсен Павлов), «Гіві» (Михайло Толстих) і пропагандист Владлен Татарський (Максим Фомін) - фото 1
З церкви євангельських християн Благодать у Мелітополі росіяни зрізали хрест і розмістили на фасаді портрети бойовиків, серед яких «Доха» (Володимир Жога), «Моторола» (Арсен Павлов), «Гіві» (Михайло Толстих) і пропагандист Владлен Татарський (Максим Фомін)
Джерело фото: ria-m.tv
Під час вторгнення Росії в Україну частина стратегічних зусиль Москви спрямована на придушення та репресії щодо усіх релігійних груп, окрім підконтрольного Кремлю Московського патріархату Російської православної церкви.

Джерело: Time / NV

Про це пише журнал Time у своєму матеріалі Війна Росії проти євангелістів.

Видання нагадує, що за час повномасштабного вторгнення достеменно відомо понад 30 випадків убивства та викрадення священнослужителів та понад 100 випадків допитів, примусових виселень, ув’язнень, арештів релігійних діячів. Знищено близько 600 релігійних споруд — і це лише підтверджені цифри, тоді як реальних фактів на окупованих територій може бути значно більше, наголошує Time.

Доля атак на українських євангельских християн-баптистів у таких репресіях є непропорційно великою, а переслідування протестантів є системними, йдеться у матеріалі. Саме представники протестантських церков стали жертвами 34% випадків переслідування, а в Запорізькій області - навіть 48%. При цьому доля баптистів склала 13% - це найбільша окрема група після українських православних. Загалом на окупованих Росією територіях було знищено понад 400 баптистських громад — 17% від загальної їх кількості в Україні.

«Цьому є причина, — пише Time. — Протестантські громади процвітали в демократичні десятиліття після розпаду СРСР. Баптисти є третьою за чисельністю конфесією в Україні. Мер Києва у 2006−2012 роках був євангелістом [Леонід Черновецький]. А російські окупанти сприймають їх як агентів Америки».

Time наводить показову історію українського вірянина-баптиста Азата Азатяна, якого росіяни безпідставно затримали й катували в окупованому Бердянську. Чоловіка утримували 43 дні. Його били так, що кров йшла з вух, зокрема кийками й трубами; до геніталій підключали електричний струм, а після знущань допитували про віру: «Коли ти став баптистом? Коли ти став американським шпигуном?» Азат намагався пояснити, що в Україні є свобода віросповідання і кожен може обрати віру. «Однак його кати бачили світ так само, як і їхні попередники в КДБ: американська церква — це лише прикриття для американської держави», — відзначає автор статті.

Азата тримали разом з шістьма іншими в’язнями у підвалі, де було відро замість туалету та тверді матраци на підлозі. Інші ув’язнені дивувалися, як він міг зберігати віру, адже його катували навіть сильніше за інших і погрожували вбити. Натомість Азат згадує, як не міг ходити після однієї з ночей катувань. Тоді він лежав на підлозі своєї камери, відчайдушно потребуючи води. У цей момент пішов дощ — рідкість для літнього Бердянська. Азат розповідає, що зумів вирвати зі стіни пластикову трубку, а з її допомогою — відвести воду з вузького підвального вікна і нарешті зробити ковток. Чоловік вважає, що Бог відповів на його молитву.

Пастор церкви Добра звістка Петро Дудник [до вторгнення церква працювала у Слов’янську — прим. ред.] підтверджує, що окупаційні війська дійсно діють у такій логіці: «Ви представляєте американську віру, американці - наші вороги, ворогів треба знищувати». У Росії діяльність Свідків Єгови заборонена, як і місіонерська діяльність мормонів, нагадує Time. Функціонування євангельських громад обмежене законами, які забороняють місіонерську діяльність та позначають деякі з таких груп як «небажані організації». Комісія Конгресу США з міжнародної релігійної свободи вважає Росію одним із найгірших порушників релігійної свободи у світі нарівні з Іраном і Пакистаном.

Ці репресії підкреслюють те, що вторгнення Росії в Україну є навіть чимось більшим, аніж просто новою спробою багатовікових намагань Кремля придушити свободу України, наголошує Time. «Це також частина більшої війни Кремля проти Америки. Завдаючи шкоди тим, хто сповідує „американську“ релігію, Кремль може стверджувати, що він завдає ударів по американській владі, тоді як чіпляється до беззахисних, не наділених жодною владою», — йдеться у матеріалі.

«Ваша церква не має права на існування, оскільки вона має зв’язки з Америкою та іншими західними країнами», — заявили окупанти диякону церкви п’ятидесятників у Новій Каховці Олександру Прокопчуку. Вони затримали чоловіка та його 19-річного сина. Пізніше обох знайшли мертвими в лісі. В окупованому Слов’янську чотирьох членів євангельської церкви Преображення звинуватили в тому, що вони є американськими шпигунами, оскільки в їхніх кишенях знайшли долари. Згодом їх застрелили.

Але російські сили переслідують не лише окремих священнослужителів, але й цілі громади. Як тільки Росія захоплює місто, у релігійних організаціях з’являються озброєні люди. Зокрема одне з розслідувань розповіло про долю адвентистської громади в Донецьку. Після окупації міста в 2014 році її пастор Олексій Ващинін намагався, як і раніше, щосуботи проводити богослужіння. Утім, на них стали приходити люди з автоматами, «іноді приїжджав танк», майже щотижня відбувалися обшуки, росіяни кидали звинувачення, що це «американська церква». «До нас ставилися як до собак. Нас били. Когось вбили. Хтось зник», — розповідав Ващинін. Сам він протримався у Донецьку до 2019 року, коли росіяни посилили примусову паспортизацію. Брати паспорт РФ пастор відмовився і поїхав з рідного міста.

У Мелітополі російські окупаційні з кувалдами вломилися в Мелітопольську християнську церкву. Її членів допитували про те, чи церква переховувала американців. Храм було «експропрійовано» та передано окупаційній «владі», хрест на будівлі зруйнували.

Іноді росіяни намагаються «вилікувати» протестантів. Вірянина-євангеліста Віктора Чернявського утримували 25 діб, били бейсбольною битою та застосовували електрошокери. При цьому був присутній російський православний священник, який намагався «вигнати бісів» з чоловіка. Кати використовували електрошокер, щоб «допомогти» цій процедурі «екзорцизму».

Така спільна робота священника РПЦ і російських катів «є символом взаємозв'язку між російською державою та Російською православною церквою Московського патріархату», наголошу Time. «Московський патріарх Кирило, який, як повідомляється, був агентом КДБ у 1970-х роках, рішуче підтримав вторгнення в Україну, відкрито підтримує знищення суверенітету України та обіцяє російським солдатам, що їхні гріхи будуть змиті», — йдеться у матеріалі. РФ також продовжує радянську традицію, коли священники працюють на розвідувальні служби — зокрема й священослужителі УПЦ МП в Україні.

Однак окремі законодавці та публічні діячі в Америці, серед яких Марджорі Тейлор Грін і Такер Карлсон, звинувачують українську владу у нібито атаках на релігійну свободу. Тоді як насправді Росія буквально вбиває і катує протестантів, а Україна лише шукає баланс між релігійною свободою та безпекою, обмежуючи діяльність проросійської церкви, нагадує Стівен Мур, колишній стратег Республіканської партії, який нині керує центром документування релігійних злочинів в Україні.

Автор статті пише, що попросив Азата Азатяна, жертву російських катувань, прокоментувати думку таких американців, які вважають Росію «бастіоном» християнства, а Україну звинувачують у «переслідуванні» християн. Він збентежено похитав головою: «Росіяни прийшли сюди вбивати й гнобити — це суперечить Божому закону, не кажучи вже про людський».

Нині Азат працює баптистським дитячим пастором у Запоріжжі і заснував дитячий центр Гарне місце. Місто, що знаходиться поблизу лінії фронту, зазнає постійних бомбардувань з боку Росії - частково через припинення американської військової підтримки України.

Азат також розповів, що на окупованих територіях України деякі баптисти намагаються зустрічатися таємно, на квартирах. Саме так спочатку розвивався євангельський рух у Радянському Союзі. Інші мають т.зв. «вибір»: вони можуть продовжувати збори відкрито, якщо співпрацюватимуть з окупантами і виступатимуть із промовами, вихваляючи Путіна та підтримуючи вторгнення. «Ось чого боїться Кремль щодо протестантів: ми дотримуємося Божого закону, а не їхнього. Але вони хочуть тримати все під своїм контролем», — каже Азат.