На телеканалі Суспільне Культура 21 січня розпочинається трансляція 10-серійного фільму “Католицизм: мандрівка до серця віри”. Показ фільму буде відбуватися щосуботи, початок о 11:50.
Кожна із серій присвячена окремій темі. Так, перша серія називається “Дивувалися вони й страхалися: об’явлення Бога, що став людиною”. В інших серіях йтиметься про суть Ісусового вчення, про Богородицю та апостолів, про єдність Христа і Церкви, Літургію, святих та християнську духовність. Остання серія носить назву “Світ без кінця: останні речі”.
Коли автор фільму Роберт Баррон його знімав, він був єпископом-помічником архидієцезії Лос-Анджелеса, вікарієм душпастирського округу Санта Барбара — його ще називали “єпископ Голлівуду”. Нині він є єпископом дієцезії Вайнона-Рочестер (США). Владика Роберт відомий як коментатор сучасної культури, мислитель і науковець, виступає в університетських аудиторіях та церковних залах. Його лекції відбувались у Бібліотеці Конгресу США та у штаб-квартирах Google, Facebook та Amazon. А його акаунти в соціальних мережах мають мільйони підписників.
Як РІСУ вже розповідала, десятисерійний фільм “Католицизм” є прикладом блискучої роботи кінематографістів та продюсера Майка Леонарда, багатолітнього співробітника щоденного ранкового розмовного телешоу “The Today Show”, американської телевізійної компанії NBC. Зйомки відбувались у 50-ти локаціях у 15-ти країнах світу. Споглядаючи шедеври культури і мистецтва разом з ведучим єп. Барроном, глядачі мають нагоду пізнавати істину, добро і красу християнської віри, мандруючи від історичних місць священної землі Ізраїлю до живого серця Уганди, від славних святинь Європи до вулиць Мехіко, Калькутти та Нью-Йорка. Усе разом – відеоряд, музика, тексти – дають глядачеві змогу подивитися на звичні речі у новому ракурсі та по-новому відкрити для себе глибину і красу християнської віри.
За словами координаторки проєкту “Католицизм” в Україні сестри-йосафатки Климентії Луків, до створення українськомовної версії серіалу було задіяно найкращих вітчизняних фахівців. Головним меценатом проєкту в Україні виступив Богдан Батрух – режисер, продюсер і кіноексперт, засновник кінодистриб'юторської компанії «B&H Film Distribution». Перекладачем перших трьох серій був Олекса Негребецький – метр українського дубляжу, відомий зі своїх перекладів фільму “Альф”, мультика “Тачки” та багатьох інших кінострічок і мультфільмів. Решту серій переклав Роман Дяченко, серед перекладацького доробку якого — “Гобіт”, “Пірати Карибського моря”, “Історія іграшок” та ін.
За словами сестри Климентії, 10-тисерійний фільм є свого роду коротким медіа-катехизмом, а водночас це цікавий пізнавальний фільм, знятий в стилі discovery, що, завдяки якості відео та чудово підібраній музиці, викликає багато емоцій. “Католицизм” — це не стільки про історію, скільки про стосунки — про Ісуса, про святих і про те, як стати святим.
“На мій погляд, кіно настільки класне, що його має подивитися кожен. Коли в країні так темно, коли є такий стан неспокою, пригнічення, сумнівів, страху — цей фільм додає віри і надії. Основні змісти, які він несе, про те, що ненависть не керує світом. Світом керує любов. Духовне завжди могутніше за мирське. Ісус помер, але Він Воскрес і, як каже Павло, що ні смерть, ні життя, ні ангели — ніхто нас не відлучить від Христової Любові і наше життя тут не закінчується. Смертю все не закінчується. Про це єпископ Баррон говорить в останній серії. Про це кожна доросла людина задумується, особливо зараз, в часі війни”, — так описує свої враження від фільму сестра Климентія Луків.
Основні тези кіно — хто такий Ісус, чого він навчав, що таке Церква, чому, якщо Бог — Любов, існує зло. Фільм призначений не тільки для глядачів-католиків, тож дає відповіді на широкий спектр запитань.
Автор намагається висвітлити поняття Церкви з точки зору навчання Церкви про суть християнства.
Окрім релігійної складової, кінофільм “Католицизм: мандрівка до серця віри” — це така собі мандрівка світом: зйомки відбувалися на 5 континентах, у 15 країнах, на 50 локаціях. І жоден кадр, жодна ікона, жоден елемент фільму не є випадковим. Усе — продумане і несе зміст.
Просвітництву фільму сприяє також література, музика, живопис, архітектура, які поєднані в “Католицизмі”. Усе це разом розширює світогляд, показуючи неймовірну красу світу, християнського світу.
Зйомки фільму завершили в 2011 році в США і через кілька років його побачила с. Климентія: “Я дуже хотіла, щоб все, що є в фільмі, почули мої батьки і друзі. Вони не знають англійської, тому довелося для них перекласти фільм”. В 2018 році сестра почала переписку з американцями щодо перекладу і трансляції “Католицизму” в Україні.
Її ідею підтримав власник студії дубляжу Богдан Батрух, який називає “Католицизм” одним з шедеврів духовного кіно, і став меценатом української адаптації фільму. Тож саме завдяки своїй якості “Католицизм” став доступним українському глядачеві.
В грудні 2020 року, попри пандемію коронавірусу, у Львові відбулася прем'єра фільму на великому екрані. Минулоріч “Католицизм” транслював львівський телеканал “Перший Західний”. А тепер його побачить вся Україна на Суспільне Культура. Переглядати кіно можна буде також в додатку Дія.
Сьогодні кінофільм “Католицизм: мандрівка до серця віри” розповсюджують на флешках за благодійну пожертву і використовують для катехизації на парафіях. Це одна з частин євангелізаційно-просвітницького проєкту про основи християнства. Окрім фільму, він містить книгу, аудіокнигу та навчальну програму для катехизації дорослих. Вона передбачає по 2 зустрічі до кожної з 10 серій фільму. У спеціальному зошиті є питання для самоперевірки і глибшого осмислення побаченого.
Сестра Климентія, координуючи цей проєкт в Україні, і на собі відчула його дію. Каже, дивилася фільм, що перемінив її життя, зо 60 разів і може це робити знову і знову.
“Нас 16 сестер у Згромадженні святого Йосафата, нас мало, але Бог нам довірив цей пречудовий проєкт. Я ніколи не була надто комунікабельною, не мала знайомих серед відомих людей, та робота над проєктом допомогла вийти зі своєї зони комфорту. Тепер я змінилася не тільки духовно, а й зовні, і це видно. Моя комунікабельність, настирливість, які з'явилися після фільму, це добре. В моєму житті з'явилися нові люди — це розширення меж мого життя. Це плюс для цілого Згромадження, бо все наше Згромадження живе ідеєю “Католицизму””.
Місія згромадження — молитися та євангелізувати. А фільм “Католицизм” сестри вважають чудовим інструментом євангелізації і пропагування кращого життя — з Богом.
РІСУ є офіційним інформаційним партнером проєкту.