Апостольський нунцій в Україні: висловлювання Папи - це слова проти війни
Більшість часу дипломатичної місії Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса, який розпочав своє служіння у вересні 2021 року, припала на період широкомасштабної війни. Представник Святого Престолу не залишив нунціатуру навіть у період наступу російських військ на Київ. В інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News він поділився думками про те, як розуміє заклики Папи Франциска, і як свідок підтвердив зусилля Церкви в Україні, що допомагає людям, які постраждали від наслідків війни.
Заклик Папи під час перельоту з Бахрейну покласти край війні, нунцій охарактеризував, як "головний намір, який показує Святіший Отець".
"Одним з аспектів цього є те, до якого слухача, до якої публіки Святіший Отець звертається. Очевидно, що він звертається до всіх, але він згадав, наприклад, Достоєвського, згадував про російську культуру, а тому є очевидним, що у своєму серці він старався промовити насамперед до російської публіки. Другий аспект, який мені здається дуже важливим, полягає в тому, що Святіший Отець виступає як повністю незалежний голос, тому він старався використовувати слова, якими показує однакову прихильність до всіх – він повторював слова прихильність, велика пошана, велика любов – і цим каже: я повністю проти війни, бо я незалежний. І тут маємо третій аспект, який я хотів би підкреслити: Святіший Отець говорив не лише як Глава Католицької Церкви. Тут, коли говоримо про мир, він промовляє як людина, але як людина, що вірить у потойбіччя. Бо у потойбіччі ми всі зустрінемося, і якщо хтось провокує війну, війна стає немовби засудженням: я тебе засуджую, відбираю в тебе життя, а із сучасними війнами ми ставимо під загрозу навіть життя восьми мільярдів людей. І коли зустрінемо всі ті жертви в потойбіччі, вони нас запитають: чому ти мене засудив ось так, чому ти поставив себе на місце Бога? Тому я б сказав, що місія Церкви, місія всіх віруючих полягає в тому, щоби супроводжувати ці слова Святішого Отця молитвою, щоб слово не залишилося порожнім, а принесло плід".
Архиєпископ Вісвальдас Кульбокас також говорив про роль Папи у визволенні військовополонених:
"Голос Папи Франциска без сумніву чують, бо це чіткий голос близькості. Я хотів би тут підкреслити те, що мені кажуть, насамперед, матері і дружини полонених. Вони кажуть: ми вдячні за цю солідарну увагу. Вони кажуть: ми маємо мало таких, до кого можемо звертатися, і серед цих небагатьох є Папа Франциск, якому ми можемо ввірити наші прохання про звільнення пропалих, ув’язнених в різних обставинах. Отож, ця близькість Папи дійсно торкається нас".
Нунцій повідомив, що дуже багато церков стали точками розподілення гуманітарної допомоги, частина якої надходить безпосередньо від Святішого Отця, а також від багатьох харитативних організацій, католицьких і не тільки.
Нагадаємо, спілкуючись із журналістами під час повернення з Бахрейну, Папа Франциск згадав Достоєвського та заявив, що росіянам не притаманна жорстокість. Він говорив про жорстокість не росіян, як народу, а найманців, солдатів, які йдуть на війну як на пригоду. Папа говорив про ситуацію в світі, де війни сягнули масштабів "світової» війни. Понтифік просив журналістів «бути пацифістами, виступати проти війн, боротися проти війни".
"Папа Римський неуважно читав Достоєвського, інакше не дивувався би жорсткості росіян", - так посол України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова прокоментувала заяву Папи Римського Франциска про "притаманний росіянам гуманізм".