Археологи пропонують створити чіткий перелік цінностей, які в різні роки було вивезено з України до РФ
У Москві викрадене в Україні експонується в залі "Мистецтво княжої Русі" та подається з відповідними вигідними для росіян акцентами, повідомляє Великий Київ.
Шиферна плита з інтер’єру Михайлівського Золотоверхого собору та мозаїка “Дмитрій Солунський”, датована 12 століттям, через багатолітні загарбницькі дії Кремля досі зберігаються у Москві замість того, щоб прикрашати святиню, збудовану на честь Архангела Михаїла у Києві.
"Собор відновлений, але без відсилань до того інтер’єру, яким він був до руйнування в 1930-ті роки. Тому мозаїки, рельєфні шиферні його б прикрасили. Мозаїки з собору знаходяться у Третьяковській галереї в Москві, і плити, здається, також", – сказав, голова Правління ВГО "Спілка археологів України", кандидат історичних наук, доцент, КНУ ім. Т.Шевченка Євген Синиця.
Археолог додав, що більшість цінностей, вивезених росіянами з України у різні роки, зберігаються у Москві та Санкт-Петербурзі. Ще не так давно частину з них возили світом та презентували як російське багатство.
"Це Ермітаж у Санкт-Петербурзі, директор якого заявив, що будуть підтримувати всілякі імперські зазіхання та Державний історичний музей у Москві на Червоній площі – одне з найбільших світових музейних зібрань. Але якщо звідти вивезти те, що було вкрадене з України, воно більше не буде одним з найбільших", – зазначив Синиця.
Частину інтер’єрних речей з Михайлівського Золотоверхого собору вдалося повернути після Другої світової війни. Однак ті експонати, які зберігаються досі, вважаються більш цінними.
"Тоді в Третьяківці казали: «Як же будемо повертати оригінали та найкращі зразки, якщо тоді нам не буде чого показувати", – додав експерт.