Архимандрит Кирил (Говорун) розказав про причини репресій в РПЦ

29 січня, 09:10
Православні
Архимандрит Кирил (Говорун) розказав про причини репресій в РПЦ - фото 1
Російська Православна Церква (РПЦ) позбавила сану архимандрита Кирила Говоруна, відомого в Україні богослова, викладача багатьох західних університетів. Рішення про це ухвалив Патріарх Кирил. Причина – співслужіння з екзархом Команським Михаїлом влітку минулого року у Києві, а також публічна позиція архімандрита, який публічно засуджує мілітаризм російської Церкви.

Про те, що цим хотіла сказати РПЦ, в інтерв’ю «Главкому» розповів сам Кирил Говорун.

Богослов пояснив, що це рішення Російської Православної Церкви на нього ніяк не впливає: він як служив, так і продовжить служити у Лос-Анджелесі, у парафії Вселенського Патріархату.

«Це рішення щодо мене насправді направлене на інших людей, а саме на тих, хто перебуває у межах Садового кільця у Москві, тобто на тих політичних діячів, із якими співпрацює Московська Патріархія. Мовляв, дивіться, ми, Церква, повністю суголосно з політикою Кремля, робимо все те, що робить Кремль щодо активістів, які його критикують. Тобто РПЦ показує Кремлю, що вона також позбавляється будь-якого голосу критики всередині російської церкви. Це перший меседж», – зазначив Говорун.

Другий меседж, за його словами, був спрямований усій РПЦ: «Тобто дивіться, архимандрит Кирило належав до вузького кола Патріарха Кирила, тісно співпрацював із ним. Тим не менше, Патріарх його карає і робить це демонстративно. Зараз я завалений повідомленнями з публікаціями про мене. Йдеться про чисельні російські державні ЗМІ і настільки масштабну інформаційну кампанію, аби її помітили всі. Якщо з Кирилом Говоруном так зробили, то зроблять з будь-ким іншим. Це частина кампанії залякування тих слабких голосів у Московському Патріархаті, які проти війни, проти політики Путіна, і які ще залишаються всередині РПЦ», – наголосив архимандрит.

Він розповів, що служить на парафіях Вселенського Патріархату з благословення архиєпископа Елпідофора, який є очільником Американської архиєпископії Вселенського Патріархату у США, ще з 2016 року, коли переїхав до Сполучених Штатів. А перше рішення РПЦ щодо нього Патріарх Кирило видав у вересні 2023 року.

«Тоді він заборонив мене у служінні. Причиною було названо те, що я співслужив влітку 2023 року з екзархом Вселенського Патріархату, єпископом Команським Михаїлом у Києві в Андріївській церкві. Хоча насправді це була не причина, а привід. Адже і до цього часу у Москві прекрасно знали, що я служу на парафіях Вселенського Патріархату, я цього ніколи не приховував. Вони вдають, що я належу до них і виходять із цього у своїх рішеннях. При тому, що вони знають, що я вже давно до цієї структури не належу. Навіть не пам’ятаю, коли я востаннє служив на якійсь парафії РПЦ», – розповів Говорун.

Архимандрит також пояснив, що правила, за якими відбувся його перехід до Вселенського Патріархату, від недавнього часу змінилися. Зокрема, на це значною мірою вплинули вплинули Україна і її Томос.

Як РІСУ інформувала, 25 вересня 2023 року Патріарх Кирил указом № У-02/152 заборонив у служінні архимандрита Кирила (Говоруна) - доктора філософських наук, професора Університету Лойола Мэримаунт в Лос-Анджелесі і Стокгольмської школи теології. Архимандрита заборонили за співслужіння з кліриками Константинопольської Церкви.

Справу архимандрита Говоруна розглядали у єпархіальному суді Московської єпархії РПЦ. На час розгляду архимандрита заборонили у служінні без права носіння ряси та священничого хреста і надання єрейського благословення.

17 січня сайт Московської єпархії РПЦ опублікував указ Патріарха Кирила про позбавлення сану архимандрита Кирила Говоруна.