Центральний хрест Софії Київської відновлять за кошт столиці Португалії

23.12.2023, 11:06
Культура
Центральний хрест Софії Київської відновлять за кошт столиці Португалії - фото 1
На Софійський собор повертають шість відреставрованих хрестів. Про це повідомив Вадим Кириленко, перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська».

«Сьогодні, після проведення реставраційно-відновлювальних робіт та освячення, розпочато роботи з повернення хрестів Софійського собору на свої історичні місця», - написав він 20 грудня. Про це інформує "Твоє місто".

Шість хрестів для собору відреставрували меценатським коштом (орієнтовно 3,5 млн грн) з нержавіючого металу з позолотою. Оновлення кріплень та роботи з їхнього встановлення на банях фінансує держава.

Після Різдва планують демонтувати центральний хрест. Фахівці проведуть реставраційні роботи та відновлять його за кошт столиці Португалії.

“27 грудня ми плануємо зняти для ремонту та реставрації центральний хрест Софійського собору. Це вже погоджено з усіма відповідними установами, отримані всі можливі і неможливі дозволи та благословення від церкви. Це буде дуже цікава робота, бо в архівних документах зазначалося, що під час реставрації у 1970 роках, головний хрест Софії було замінено на новий, але ця інформація не відповідає дійсності. Коли ми оглядали хрест, виявилося, що його каркас 70-х років, але довкола нього є старовина чеканочна поверхня. Тобто реставратори не змінювали кардинально головний хрест Софійського собору. Чому вони так зробили, поки залишається загадкою. Хрест ми демонтуємо, проведемо реставраційну раду та розробимо програму його реставрації. Всі роботи по центральному хресту будуть фінансуватися виключно коштом меценатів”, – розповів ТСН.ua Вадим Кириленко.

Нагадаємо, Національний заповідник «Софія Київська» повідомив, що «існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору став не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісності унікальної пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО».