Created with Sketch.

Церква-фортеця святого Іллі

21.08.2010, 13:33

Зовсім недалеко від Чернігова, у старовинному козацькому містечку Коропі, ви побачите справжні романтичні руїни, дуже схожі на замкові. Щоправда, якщо вже бути до кінця чесними, — це руїни храму. Але храму незвичайного.

Як би ви відреагували на пропозицію оглянути руїни середньовічного замку? Думаю, не відмовилися б. Тим більше, що задля цього навіть і далеко їхати не доведеться. Зовсім недалеко від Чернігова, у старовинному козацькому містечку Коропі, ви побачите справжні романтичні руїни, дуже схожі на замкові. Щоправда, якщо вже бути до кінця чесними, — це руїни храму. Але храму незвичайного.

Іллінську церкву спорудили у 50-х – 60-х роках XVIII століття. Нині фахівці вважають храм унікальним, адже ця культова споруда була об’єднана з цивільною будівлею, тож на замок схожа не дарма. За однією з версій, на церкву тоді перебудували старовинну оборонну вежу XVII століття. Загалом же, за свою історію Коропський Іллінський храм не раз зазнавав перебудов.

Архітектура церкви теж не проста: храм складається з двох окремих частин. Одна з них має два поверхи. На сьогодні купол, який колись вінчав другий поверх, повністю зруйнований. З південного боку до церкви примикала споруда, яка власне й нагадувала оборонну вежу. Втім, тепер вона скоріше схожа на руїни. Колись церква, мабуть, була дуже гарно оздоблена, ще й зараз ззовні і всередині храму можна роздивитися залишки розпису. Щоправда, це вдасться зробити, якщо ви не побоїтеся піднятися вгору напіврозваленими сходами, а потім ще й постояти на самому краєчку над розваленою підлогою, вдивляючись у майже примарні силуети на протилежній стіні...

Узагалі, у ХХ столітті доля Іллінської церкви склалася не дуже щасливо. Найбільше вона постраждала під час Другої світової війни. Хоча, за однією з версій, купол храму розібрали ще в 30-ті роки. Зараз храм намагаються відбудувати, однак, роботи просуваються не дуже активно. То ж церква все ще нагадує руїни якогось старовинного замку із порожніми отворами вікон та стінними нішами. Не погане місце для любителів похмурої естетики та фотосесій у готичному дусі.

Однак, будемо сподіватися, що колись Іллінську церкву таки відбудують і гості міста помилуються не лише романтичними руїнами, а й відтвореною оригінальною архітектурою цього храму.

Олена ТЕРЕЩЕНКО

Читайте також
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
21 серпня, 10:45
Релігійне краєзнавство Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла
21 серпня, 10:00
Релігійне краєзнавство Боніфратри у Львові або де знаходиться один з найстаріших військових шпиталів України
21 серпня, 09:30
Релігійне краєзнавство Як виглядала давньоруська церква св. Петра, фундаменти якої відкрили у Перемишлі
21 серпня, 11:30