"Церква, Україна і світ ще чимало очікують від Блаженнішого Святослава", - митрополит Борис Ґудзяк

27.03.2021, 10:36
Католики
Архиєпископ і митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк - фото 1
Архиєпископ і митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк
Архиєпископ і митрополит Філадельфійський, президент Українського католицького університету Борис Ґудзяк у рубриці Погляди на НВ у статті "Вміння бути з великим Богом" поділився своїми думками про десятиріччя служіння Патріарха Святослава на посту Глави УГКЦ.

"10 років — це мало і багато. Багато зробленого, і ще зовсім рано підбивати підсумки. Тому це тихе святкування десятиліття — це радше привід для вдячності і молитви за майбутнє, бо зрозуміло, що майбутнє не буде простим. І Церква, Україна і світ ще чимало очікують від Блаженнішого Святослава, - написав владика Борис.

Він пригадав, як 27 березня 2011 року, у новозбудованому і ще не освяченому соборі на Лівому Березі, вперше в історії УГКЦ відбулося введення на престол нового Глави Української Греко-Католицької Церкви.

"10 років тому, після того, коли світлої пам’яті Блаженніший Любомир Гузар на здивування усього світу і України вирішив відійти від активного управління Церквою, багато людей застигли в очікуванні — хто ж наступний. Через місяць єпископи УГКЦ збиралися на виборчий Синод. Жоден з єпископів чи з присутніх тоді не знав, що оберуть наймолодшого з-поміж себе — українського єпископа Буенос-Айресу Святослава Шевчука.

Тоді, у березні 2011 Церква, Україна і світ дивилися на Патріарха, подивляли його молодість і ерудицію, і ніхто уявити не міг, що буквально через кілька років йому доведеться йти на переговори з Януковичем, який, заради того, щоб залишитися при владі, кидатиме силовиків проти власного народу; читати вірші Шевченка на скорботному Майдані, який щойно попрощався з Небесною Сотнею; рятувати своїх священників, що опинилися в окупованому Криму; підтримувати військових капеланів, які разом із солдатами були під обстрілами на Донбасі; святкувати не один Святвечір з біженцями; організовувати церковну допомогу переселенцям та постраждалим через паводки в Карпатах; провадити Церкву через виклики пандемії", - пише владика Борис.

Він зауважує, що це лише 10 років, а для України і УГКЦ пройшла ціла епоха. І хоча для підсумків ще рано, навпаки Блаженніший Святослав і з ним вся Церква з надією дивляться у майбутнє і активно продумують душпастирські плани, щоб відповідати на виклики сучасності.

За словами владики Бориса, за 10 років Патріарх Святослав об'їхав усі митрополії і єпархії, а їх 16 в Україні і 20 поза її межами на різних континентах, що включають півтори тисячі церков і громад поза Україною і більше 3500 в Україні.

'Церква, Україна і світ ще чимало очікують від Блаженнішого Святослава', - митрополит Борис Ґудзяк - фото 69508

 

"Це зусилля має велике значення для плекання єдності нашої Церкви і спільноти, яка сьогодні говорить також англійською, іспанською, французкою, німецькою, італійською, португальською, польською, російською. Те, що Блаженніщий поліглот, має велике значення і допомагає в комунікаціях. Хоча ці подорожі виснажливі, Глава УГКЦ всюди ділиться позитивом. Він висвятив 17 нових єпископів, зокрема я вдячний за свої єпископські свячення, проголосив митрополії та заснував нові єпархії та екзархати як в Україні, так і закордоном".

Ще ніколи УГКЦ не була такою глобальною, - продовжує владика Борис і наголошує, що є багато викликів — війна, еміграція, економічна криза, пандемія. Блаженніший знаходить різні контексти, жанри і способи, щоб промовляти до нас і про нас світові. Не злічити звернень і зустрічей із українськими політиками, міжнародними організаціями, представниками держав та послами, які провів Блаженніший Святослав. І це не просто протокольні зустрічі, після них розв’язують конкретні проблеми конкретних спільнот і людей.

А ще владика Борис згадав про почуття гумору Патріарха Святославав, де вміло і дотепно переплітаються старі польські і галицькі жарти, гуморески радянського періоду та сучасні тренди.

"Блаженніший Святослав очолив Церкву у час великих викликів і з гідністю та предстоянням перед Великим Богом допомагає нам усім проходити через випробування", - резюмував владика Борис.