Чи закриватимуть храми України через коронавірус: думка експерта

Чи закриватимуть храми України через коронавірус:  думка експерта - фото 1
Редакція РІСУ звернулася за коментарем до релігієзнавця Дмитра Горєвого щодо того, чи може сьогоднішнє рішення Уряду призвести до тимчасового закриття храмів для відвідування богослужінь.

Уряд затвердив заходи, які необхідно вжити через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення поширення COVID-19.

Кабінет Міністрів України вирішив ввести від 12 березня до 3 квітня обмеження на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів.

Також заплановано введення карантину в навчальних закладах строком на три тижні.

Крім того, прийнято рішення закупити інфрачервоне обладнання для проведення скринінгу на відстані в Міжнародному аеропорту "Бориспіль".

Редакція РІСУ звернулася за коментарем до релігієзнавця Дмитра Горєвого щодо того, чи може сьогоднішнє рішення Уряду призвести до тимчасового закриття храмів для відвідування богослужінь.

«З оголошеної на сайті Кабінету Міністрів України заяви можна зробити висновок, що заборона на масові заходи чисельністю у 200 осіб та більше, торкнеться і релігійних організацій. Адже у деяких храмах та молитовних будинках, хоча зрозуміло, що далеко не у всіх, на богослужінні може перебувати більше 200 людей. Це стосується в першу чергу великих соборів та церков у спальних районах. На жаль, прямого і чіткого визначення переліку типів заборонених заходів Уряд не надав, так само, як і не повідомив, чи включені до цього переліку богослужіння у релігійних організаціях. Я би радив віруючим не панікувати, проте водночас бути готовими до неприємностей у вигляді певних обмежень», - коментує рішення Кабміну Дмиитро Горєвой.

Чи не стануть такі обмеження втручанням у релігійні справи та порушенням релігійної свободи?

Порушенням не є, проте очевидно, що це є певне обмеження релігійної свободи. Чи має право держава на такі обмеження? Так, має. У Європейській конвенції з прав людини (ст. 9) зазначається, що релігійна свобода підлягає лише тим обмеженням, які необхідні, зокрема для забезпечення здоров’я суспільства та громадян. Вочевидь наразі, у зв’язку з поширенням вірусу COVID-19 (коронавірус), дійсно існує небезпека здоров’ю громадян. Таке ж обмеження (за для охорони здоров’я громадян) передбачено Конституцією України (ст. 35) та Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації» (ст. 3). Більше того, у міжнародно-правових документах існує пояснення в яких випадках можливе здійснення певних обмежень щодо прав людини. Так, до прикладу, стаття 4 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права чітко окреслює, що «під час надзвичайного становища в державі, при якому життя нації перебуває під загрозою і про наявність якого офіційно оголошується, держави-учасниці цього Пакту можуть вживати заходів на відступ від своїх зобов'язань за цим Пактом тільки в такій мірі, в якій це диктується гостротою становища, при умові, що такі заходи не є несумісними з їх іншими зобов'язаннями за міжнародним правом і не тягнуть за собою дискримінації виключно на основі раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи соціального походження». Тобто, якщо є дійсна нагальна потреба, якщо про це повідомлено офіційно, якщо при цьому не відбувається дискримінації (тобто коли закривають не одну церкву чи конфесію, а всі релігійні організації, в незалежності від віросповідання), то це є обґрунтоване обмеження і воно дозволяється міжнародними документами у сфері прав людини.

Чи означає це, що вже найближчої неділі не можна буде відвідувати церкву?

Поки що, до відповідних пояснень з боку Уряду, я не можу сказати, чи буде можливість відвідувати церкви наступної неділі. Гадаю, релігійним організаціям варто самостійно звернутися до влади з проханням надати роз’яснення цього рішення Уряду. Думаю, цим би могла зайнятись Всеукраїнська Рада Церков та релігійних організацій.

Додамо, що в Україні на сьогодні лише один підтверджений випадок інфікування коронавірусом COVID-19, було розглянуто 43 підозри. Українців просять не панікувати.