• Головна
  • Моніторинг
  • Чому російська війна в Україні є геноцидом? – виступ історика Тімоті Снайдера на благодійному вечорі на підтримку УКУ...

Чому російська війна в Україні є геноцидом? – виступ історика Тімоті Снайдера на благодійному вечорі на підтримку УКУ

02.12.2022, 14:26
Чому російська війна в Україні є геноцидом? – виступ історика Тімоті Снайдера на благодійному вечорі на підтримку УКУ - фото 1
Тімоті Снайдер, американський історик, професор Єльського університету став почесним промовцем на благодійному обіді на підтримку Українського католицького університету, який відбувся у Нью-Йорку.

Джерело: УКУ

Історик присвятив свій виступ жорстокій війні росії проти України.

Подаємо уривок промови Тімоті Снайдера, у якому історик пояснює чому війна в Україні є геноцидом:

Дії, які збройні сили росії вчинили на території України є геноцидом. Саме поняття «війна» включає навмисне знищення членів певної групи. Знищення міста Маріуполь і понад 100 000 його жителів – це навмисне знищення групи осіб. Ви ймовірно чули про депортацію близько 4 мільйонів громадян України до російської федерації, що становить одну десяту населення країни. Щоб уявити реальний масштаб цього, потрібно подумати про депопуляцію Нової Англії, додати депортацію всього Нью-Йорку і Пенсильванії до останньої жінки й дитини. Росіяни навмисно забирають дітей і жінок, які, на їхню думку, можуть бути асимільовані в росії. І це торкається ще одного аспекту Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 року, яка полягає в спробі запобігти народженню представників нації в майбутньому. Ми бачимо на окупованих територіях не лише смерті, а й сліди тортур, що також вказує на геноцид. Це відбувається цілеспрямовано.

Є одна річ, яку люди говорять в контексті геноциду: неможливо дійсно довести намір вчинити щось. Проблема полягає в тому, що якщо ви не можете цього зробити, тоді Конвенція про геноцид 1948 року втрачає сенс. Адже вона містить ідею наміру, наприклад, у злочинному вбивстві людини. Люди кажуть, що неможливо зазирнути в чийсь розум і точно переконатися, якими були їхні наміри. Це стосується будь-якого злочину, а не тільки геноциду. Проте, як історик я можу сказати, що у цьому випадку довести намір геноциду не важко. Адже винуватці постійно розповідають нам, що вони роблять і що збираються зробити.

Те, що відбувається зараз не схоже на ті приклади геноциду 20-го століття, коли науковці повинні були відшукувати зниклі документи, які виражали намір його вчинити. Сьогодні все, що вам потрібно зробити, це послухати промови президента російської федерації, почитати їхні новини чи офіційні пресслужби. Російське телебачення належить державі і, за словами президента, висловлює погляди російської держави. Якщо поглянути російські телепрограми, то стає зрозуміло, що день за днем росіяни висловлюють наміри геноциду. Не опосередковано, а в прямому сенсі.

Також Тімоті Снайдер навів три аспекти чому варто підтримувати УКУ в часі війни: «По-перше, це сама ідея народу. Всередині поняття «геноцид» лежить знищення народу. І тому протилежністю геноциду є не лише захист і оборона, а й створення народу, ідеї, яким він має бути в майбутньому. Мені здається, що це була одна з причин, чому Український католицький університет був заснований на уявленні про те, яким український народ має бути у майбутньому. По-друге, ідея людини, яка є важливою для УКУ. Людина успадкувала гідність, оскільки вона є не просто частиною вищих сил, не просто існує у фізичному світі. Всередині нас є гідність, яка означає, що принаймні тут, на землі ми повинні утверджувати свою свободу та брати на себе відповідальність. І насамкінець, громадянське суспільство України, яке ми бачимо сьогодні. Те, як Україна чинить опір цьому жахливому вторгненню – приклад сильного громадянського суспільства. І для мене одним із найкрасивіших способів підтримати його Україні – підтримати Український католицький університет».