Cвященик УПЦ МП просував проросійські наративи в інстаграмі під виглядом благодійності, – ЗМІ

Cвященик УПЦ МП просував проросійські наративи в інстаграмі під виглядом благодійності, – ЗМІ - фото 1
Cвященик УПЦ МП Захарія Керстюк просував проросійські наративи в інстаграмі на сторінці bezdomnie.ua під виглядом благодійної допомоги безхатченкам.

Про це повідомляє Детектор медіа з посиланням на ZAXID.net.

Сторінка bezdomnie.ua була зареєстрована в інстаграмі кілька років тому. Точну дату назвати зараз неможливо, оскільки наприкінці квітня її видалили самі ж адміністратори. На сторінці публікували інформацію про допомогу безхатченкам, людям, що проживали в зоні ООС та іншим потребуючим. Станом на кінець квітня сторінка налічувала понад 500 тис. підписників.

Захарія Керстюк називав себе адміністратором сторінки, з відкритих джерел відомо, що він був кліриком Київської єпархії УПЦ МП, а також керував прес-службою Чернігівської єпархії УПЦ МП. Водночас офіційно він не афішує своєї приналежності до МП, однак на своїх сторінках у соцмережах він публікував фото з Предстоятелем Української Православної Церкви Московського Патріархату Онуфрієм (наразі ці фото недоступні).

Крім сторінки bezdomnie.ua, Захарія Керстюк веде телеграм-канал ЧеLOVЕчность та має публічну сторінку у Фейсбуці, яка зараз закрита.

Крім сторінки bezdomnie.ua, Захарія Керстюк веде телеграм-канал ЧеLOVЕчность та має публічну сторінку у фейсбуці, яка зараз закрита.

Священик Керстюк позиціонував свою діяльність як волонтерство, зокрема, він неодноразово доставляв гуманітарну допомогу на схід України в зону АТО від УПЦ МП, а до цього був одним із учасників гуманітарної місії щодо звільнення українців з полону у Лівії, однак ресурс «Інформаційний спротив» стверджує, що у Лівії Керстюк насправді сприяв стратегії Кремля.

Він також був помічений на неоднозначній зустрічі в Москві, яку у 2012 році організував Російський комітет солідарності з народами Лівії та Сирії. На опублікованому відео Захарія Керстюк дає рекомендації щодо просування інтернет-ресурсів. На цьому ж відео він також підтверджує, що зустрічався в Сирії з диктатором Башаром Асадом.

У своїх постах на сторінці bezdomnie.ua Захарія Керстюк нібито закликав допомагати безпритульним, публікував відповідні фото та відео.

«До війни більшість публікацій на сторінці справді були спрямовані на допомогу потребуючим, однак із початком повномасштабного російського вторгнення у постах простежуються прокремлівські наративи. До прикладу, в одній з публікацій до Дня єдності ідеться про те, що люди у вишиванках ненавидять безхатьків, влаштовують погроми та "віджимають" квартири у тих, хто їм допомагає», – пише видання.

Ще один допис про ситуацію в невизнаному Придністров’ї нібито пояснював, що там насправді відбувається. Однак у дописі йшлося про те, що війна в Придністров’ї – неминуча, адже румунські війська нібито масово перекидають до кордонів. Українцям, які живуть біля кордону, радили «перебратися в більш безпечні місця». Вочевидь, допис мав на меті посіяти паніку серед українців, які і так перебувають в умовах російсько-української війни.

Після низки провокативних публікацій львівська блогерка Христина Жук опублікувала пост, що не так зі сторінкою bezdomnie.ua. Жук підписалася на сторінку незадовго до того, як її видалили.

«Я була підписана на них два дні, але замість благодійності у постах простежувався політичний контекст. Сторінка називалася bezdomnie, але про безпритульних там нічого не було. Натомість був пост, у якому йшлося про те, що саме завдяки Московському Патріархату захід України без війни, а російськомовні українці, які ходять в Московський Патріархат, зараз боронять Україну», – розповіла ZAXID.NET Христина Жук.

Після цієї публікації блогерка написала у приватні повідомлення на сторінку, однак відповіді не отримала й почала самостійно аналізувати контент. Блогерка звернула увагу на те, що коментарі до публікацій на сторінці закриті й відсутня будь-яка комунікація з аудиторією.

«Я почала приглядатися до сторінки – коментарі закриті, відповідно, немає плюралізму думок. Потім почала шукати, хто стоїть за цією організацією і вийшла на о. Захарія Керстюка, промоніторила його діяльність і подивилася на пости нібито благодійної ініціативи інакше. Потім я дізналася інші зашквари – сторінка проводила розіграші на айфони, відповідно, до чого тут бездомні?», – каже Христина Жук.

Після публікації діяльність о. Захарія Керстюка прокоментував український волонтер та громадський діяч Сергій Притула. Відповідаючи на питання в коментарях до одного зі своїх постів він написав, що раніше також допомагав Керстюку з доставкою гуманітарної допомоги на Схід. За його словами, Керстюк заблокував його у фейсбуці після питань про його зв'язок з УПЦ МП.

Після резонансу та розголосу у соцмережах сторінку з понад 500 тис. підписників видалив сам адміністратор. У фейсбуці Захарія Керстюк повідомив, що проти нього ведеться публічне цькування, «масштабів якого сучасна Україна ще не бачила». За його словами, саме після заклику Сергія Притули «цькувати його» він вимушений видалити сторінку, оскільки почав отримувати особисті погрози.

Сторінку Христини Жук після скарг прихильників Керстюка видалила адміністрація Instagram. Згодом її вдалось відновити, однак публікації про діяльність bezdomnie.ua соцмережа видалила.

Нагадаємо, у травні 2017 року на священика Захарія Керстюк скоєно збройний напад. Як стверджув о. Захарія, у Києві невідомий нібито здійнив у його бік два постріли. Однак до поліції священик не звертався. "Замах" на себе розцінив, як спробу залякати і пов'язував його з поїздками в зону АТО.