«Ця війна має об’єднати людство, або ж ми всі програємо…»: релігійні діячі з різних країн засвідчують свою солідарність з українцями

«Ця війна має об’єднати людство, або ж ми всі програємо…»: релігійні діячі з різних країн засвідчують свою солідарність з українцями - фото 1
Висловити свою підтримку українцям, разом молитися за справедливий мир та стати свідками того, що наразі відбувається в Україні, щоб донести побачене до спільнот у різних країнах світу – це три головні цілі Міжрелігійної та міжнародної делегації юдейських, мусульманських та християнських релігійних діячів, яка наразі перебуває у Києві у рамках Тижня міжрелігійної гармонії ООН.

У складі делегації – п’ятеро релігійних діячів з Великобританії, США, Польщі: імам, рабини та священники. 7 лютого вони відвідали Бабин Яр, де відбулася міжконфесійна молитва. У вівторок 8 лютого запланована спільна молитва перед собором Святої Софії. У середу делегація відвідає Ірпінь, Бородянку та Немішаєве. Упродовж свого перебування в Україні посланці релігійних спільнот також зустрічатимуться з державними діячами, політиками, депутатами Верховної Ради, релігійними лідерами та обговорять досвід опору російській агресії та наслідки війни. Також делегація має гуманітарну допомогу для установ і закладів України.

Матеуш Пьотровський - фото 108312
Матеуш Пьотровський

 

Про свої наміри і цілі учасники делегації розповіли вчора, 7 лютого, під час прес-конференції в агентстві «Укрінформ». Організатор поїздки, голова Товариства «Пацієнт Європа» («Europe, a Patient») доктор Матеуш Пьотровський підкреслив, що для них дуже важливою є фізична присутність на місці подій, яка дає можливість звершити спільну з українцями молитву, безпосередньо висловити їм підтримку і побачити на власні очі наслідки воєнних дій супроти мирних міст, щоб згодом донести ці свідчення до громад і ЗМІ у своїх країнах.

На питання кореспондента РІСУ, чи бачать учасники делегації ознаки релігійної війни в агресії Росії супроти України, доктор Матеуш Пьотровський відповів, що вони, безперечно є. Вони виражені в ідеології «захисту правдивого християнства». Він зазначив, що, на жаль, ідеологію релігійної війни підтримує значна частина вищої релігійної влади країни-агресора.

Джонатан Віттенберг - фото 108313
Джонатан Віттенберг

 

«Ця війна має об’єднати все людство, або ж ми всі програємо», — наголосив старший рабин масоретського юдаїзму Великобританії (традиціоналістів) Джонатан Віттенберг. Він переконаний, що коли люди різних віросповідань, з різних народів стають поряд, їхня постава стає важливою для всього людства. Рабин розповів, що в районі, де розташована його синагога, зараз перебуває багато біженців з України, і деякі з них проживають у помешканнях членів його громади. Деякі з них, у свою чергу, теж були колись біженцями. Синагога стала одним з осередків допомоги українцям. Ребе Джонатан запросив до синагоги священника з Української Церкви і запропонував йому виступити з промовою. Священник заплакав. «Ми відчули, що ці сльози не тільки про Україну, але і про все людство».

Чарльз Файнберг - фото 108314
Чарльз Файнберг

 

Рабин Чарльз Файнберг, учасник Міжконфесійної акції за права людини (Вашингтон, США), присвятив свій виступ на прес-конференції моральним засадам людства та можливості прощення і примирення. Він нагадав, що коли людина вбиває людину – то цим дискредитує Бога і підриває віру в моральні засади цивілізації, за яким кожна людина має сприйматися з повагою.

«Бог має здатність змінюватися і спокутувати, то й ми, створені за Його подобою, маємо такий потенціал, — зазначив американський рабин. – І ми тут, щоб молитися Богові про це, і про те, щоб люди, які піддавалися тортурам, віднайшли силу і відвагу пробачити».

Саїд Мекіч - фото 108315
Саїд Мекіч

 

Неймовірну стійкість українців в опорі агресору відзначив імам Саїд Мекіч із Центральної мечеті Кембріджу (Велика Британія). Він поділився, що особливу молитву звершує за жертви цієї війни та їхні родини. Імам наголосив на потребі звертатися до сильних світу цього, щоб усе це зупинити, захистити цивільну інфраструктуру, особливо місця, де навчаються і моляться мирні жителі. «Людство розділене на різні нації, вони не знають одна одну. Найблагородніші люди, які бачать око Бога, розуміють потребу в цих умовах об’єднатися», — підсумував Саїд Мекіч.

Марек Мілявіцький - фото 108316
Марек Мілявіцький

 

«Ситуація в Україні показує нам ширший контекст: мир, який ми маємо, не даний нам назавжди, — зазначив отець Марек Мілявіцький з Ордену Домініканців, Вроцлавської архиєпархії (Польща), який є також капеланом та істориком. – Отець Юзеф Тішнер свого часу говорив, що свобода не дана назавжди, маємо про неї постійно піклуватися. Те саме можемо сказати про мир».

На думку отця Марека, варто молитися не лише про мир, а й про свободу. І не тільки політичну, а й особисту, яка дає нам можливість навчатися і працювати за власним вибором і молитися своєму Богові, в якого віримо. Отець-історик закликав об’єднатися для цього довкола Єдиного Бога, не зважаючи на релігійну приналежність.

«Ми дуже хотіли б побачити постійну молитву в українських містах, — поділився він. – Щоб сюди приїжджали релігійні діячі, залишалися найдовше, підтримувати українське суспільство і свідчити в такий спосіб».

Нагадаємо, що це вже друга делегація релігійних діячів до Києва, яку організовує Товариство «Пацієнт Європа», що шукає базовані на солідарності рішення для найбільших викликів Європи – пандемій, кліматичних надзвичайних ситуацій і війни. Учасники цієї асоціації мають широкі контакти у різних країнах світу.

Перший візит відбувся у травні 2022 року, після заклику мера Києва Віталія Кличка до духовних лідерів світу прибути до української столиці, щоб продемонструвати свою солідарність з українським народом і «взяти на себе моральну функцію відповідальності своїх релігій за мир». Тоді 17 релігійних лідерів і вірян узяли участь із релігійними та політичними лідерами України та у спільній молитві. Щоправда, тоді учасники ще планували «звернутися до російської влади з проханням провести в Москві молебень за справедливий мир». За підсумками поїздки у Варшаві відбулася прес-конференція.