Created with Sketch.

День пам'яті преп. Йова Желіза відзначають у Православній Церкві

27.10.2023, 19:30
Преподобний Йов Почаївський перед іконою Матері Божої Почаївської. Полотно, олія. Кінець ХІХ ст. З фондів Музею української домашньої ікони в «Замку Радомисль»

28 жовтня, у день відходу до вічності (+1651(?)), Православна Церква вшановує пам'ять преподобного Йова Желіза (Заліза), одного з перших ігуменів Почаївського монастиря. Церкви, які дотримуються дохристиянського юліанського календаря, відзначають цей день із запізненням наразі на 13 діб.

Його біографія містить історичні суперечності та оповита міфами, у т.ч. створеними на догоду московитській пропаганді. Визнається, що він народився в Угорниках на Прикарпатті.

Також достеменно відомо, що Йов був ігуменом, що зумів зберегти й помножити монастирські добра та християнську вченість, й водночас з тим, не занедбати любові до ближнього.

Ігуменство Йова припадає на буремні часи становлення монастиря, адже після смерті шляхтянки Анни Готської, що в 1597 році дала капітал для заснування Почаївського монастиря, її родич, протестант Андрій Фірлей, забажав отримати кошти назад і в 1623 році пограбував монастир. Йову не лише вдалось залучити для допомоги монастирю нових меценатів, а й виграти у Андрія Фірлея судову справу, що тривала майже чверть століття і завершилась в 1647 році. Невдовзі, завдяки стараннями Йова зведено в Почаєві мурований храм в честь Пресвятої Тройці.

Шану до Тройці висловлював Йов не лише в найменуванні храму, а й повчаннями, в яких гостро виступав проти вчення антитринітаріїв, що проповідували в Речі Посполитій і відкидали вчення про Троїчність Бога.

Також за сприяння Йова в Почаєві знайшла прихисток мандрівна друкарня Кирила Транквіліона-Ставровецького, й саме в Почаєві Ставровецький видав трактат «Дзеркало богослів’я», який називають “першим систематичним викладом богословської системи в Україні”.

Дбання ж за любов до ближнього видно в тому, що під час повстання Богдана Хмельницького Йов переховував у Почаєві унійного протопресвітера Федора Дубницького, а у воєводи Єремії Вишневецького просив від козаків захисту.

Тому й не дивно, що про Йова зберігалась в Унійній Церкві добра пам'ять, і саме за унійних часів Почаївського монастиря було видано перше житіє Йова Желіза, а почаївські ченці-василіяни підтримували літургійне почитання Йова та старанно фіксували чудесні зцілення перед мощами святого, в надії на майбутню канонізацію від Риму.

Детальніше про преп. Йова Желіза:

Читайте також
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Филимона, котрий раба перетворив на брата
Вчора, 12:05
Культура Введення в Храм Пресвятої Богородиці відзначають 21 листопада
27 жовтня, 20:45
Культура Східна Церква вшановує пророка Авдія, Божого речника проти гордині народів
27 жовтня, 19:14
Культура Сьогодні святого мученика Романа Кесарійського
27 жовтня, 09:34