• Головна
  • Новини
  • Дерев'яний Свято-Троїцький собор на Дніпропетровщині потребує реконструкції...

Дерев'яний Свято-Троїцький собор на Дніпропетровщині потребує реконструкції

19.04.2010, 15:32
Дерев'яний Свято-Троїцький собор на Дніпропетровщині потребує реконструкції - фото 1
Велична дерев'яна храмова споруда козацької доби збереглася у Новомосковську до наших днів.

Svyato-Troitsky.jpgДНІПРОПЕТРОВСЬК Велична дерев'яна храмова споруда козацької доби збереглася у Новомосковську до наших днів. Свято-Троїцький собор, оспіваний Олесем Гончаром, має цікаву багатовікову історію. Його внесено до державного реєстру культурної національної спадщини, а також визнано ЮНЕСКО як культурний та історичний пам'ятник Православ'я, повідомляє УКРІНФОРМ.

Як пояснив настоятель собору митрофорний протоієрей Володимир Цешковський, у 2008 році Свято-Троїцькому собору виповнилось 230 років. Його було збудовано в 1772-1781 роках за ініціативою козацької старшини - кошового Чепіги, самарського полковника Головатого, та інших. Головним майстром було обрано Акима Погребняка з Нової Водолаги Харківської губернії.

"Свято-Троїцький собор збудовано в унікальному стилі: це єдиний в Україні дерев'яний дев'ятикупольний собор, збудований без жодного цвяха. Він відноситься до 100 найкращих дерев'яних споруд світу", – розповів В. Цешковський.

Найвища башта (висота - біля 65 метрів) знаходиться по центру, чотири нижчі розміщені по боках, відповідно до сторін світу, а чотири ще нижчі знаходяться між ними. Собор має три престоли: Святої Трійці, апостолів Петра і Павла, Трьох Святителів (Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста).

За часів свого існування собору довелося пережити чимало. Так, 1830 року відбувся ремонт, а 1887 року його було перекладено за старими зразками, але з деякими змінами. Після встановлення радянської влади собор було закрито, а відкрили його німці в 1942 році. 1963 року його було знову закрито, а остаточно відкрито лише в 1988. Саме Свято-Троїцький собор у Новомосковську є прототипом собору з відомого роману "Собор" Олеся Гончара.

Нині церковні служителі, місцева влада та громадськість занепокоєна станом архітектурної пам'ятки, якій негайно потрібна реконструкція та реставрація. За ініціативи міського голови Віктора Літвіщенка оголошено благодійну акцію по збору коштів на ремонт храму. Однак, як зазначили у прес-службі міськвиконкому, їх ледве вистачило на замовлення експертного дослідження стану дерев'яних конструкцій та проекту реконструкції. Збір коштів триває.