Археологи розкопали залишки споруд духовного центру юдаїзму періоду другого храму

02.12.2021, 11:01
Світові
Археологи розкопали залишки споруд духовного центру юдаїзму періоду другого храму - фото 1
Під час масштабних розкопок у стародавньому Явне відкриваються нові сторінки історії міста, яке після зруйнування Єрусалиму римлянами стало духовним центром єврейського народу. Провівши археологічні дослідження на місці, де згодом буде споруджено новий житловий масив, вчені досягли культурного шару кінця І − початку II століття нашої ери. Саме тоді Рабин Йоханан бен Заккай, зібравши в Явне єврейських лідерів і вчителів, які пережили єврейське повстання 66-70 років, відтворив у місті Синедріон (верховний орган політичної, релігійної та юридичної влади в юдаїзмі).

Під час розкопок вчені виявили залишки будівель цього періоду. У руїнах знайдено уламки кам’яного посуду, відомого як «вимірювальні чаші», що яскраво свідчить про присутність тут євреїв, оскільки кам’яний посуд не втрачає своєї ритуальної чистоти, інформує Громада "Бейт Шалом".

Всього за 70 метрів від будівлі вчені розкрили вражаюче кладовище того ж періоду з десятками незвичайно розташованих могил. Вони розташовані строго по рядах і на певній відстані. Це може свідчити про існування в той час єврейського кадіша, братства, відповідального за поховання.

Археологи розкопали залишки споруд духовного центру юдаїзму періоду другого храму - фото 83438

Керівники розкопок Пабло Бецер і Даніель Варга додають, що згідно з місцем розташування кладовища можна припустити, що воно знаходилося за межами міста, що відповідало як єврейському, так і римському законам. Знайдено багато саркофагів, більшість із них кам’яні, але один свинцевий. Кути кришок більшості саркофагів прикрашають виступи «роги», як у стародавніх вівтарів.

Чи були тут поховані євреї чи язичники, висновки робити рано, бо на могилах немає відмінних етнічних ознак. За словами археологів, історичні описи та археологічні знахідки свідчать про те, що це саркофаги єврейської громади міста: «Якщо ця гіпотеза вірна, то можливо, принаймні в одній із цих гробниць, можливо найгарніших, поховані мудреці Явне, сучасники Раббана Йоханана бен Заккая, Раббі Аківи та Раббана Гамаліеля».

Археологи Бецер і Варга описують це відкриття часів Синедріону, захопливим: «Це пряме привітання з того часу, коли єврейське керівництво зібрало свої останки після руйнування Другого Храму, знайшло Явне, і там почало відновлювати єврейський народ».

У давнину Явно було одним із найважливіших міст південної частини. Прибережної низовини. Хасмонеї зробили його стратегічною базою проти Селевкідів. На початку нової ери його населення було змішаним, але євреї тут переважали.

Археологи розкопали залишки споруд духовного центру юдаїзму періоду другого храму - фото 83439

Йоханан бен Заккай, який втік з Єрусалима, передбачив, що трон належатиме імператору Веспасіану, який очолив облогу і дозволив Йоханану знову скликати Синедріон, цього разу в Явне. Отож можна сказати, що саме в цьому місті були закладені основи юдаїзму, яким ми його знаємо сьогодні.

загрузка...
загрузка...