ДЕСС засудила наклеп про "переслідування" в Україні православних румунського походження
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) спростувала заяви Вішана і висловила впевненість, що вони не зможуть зіпсувати ані солідарність представників різних етнічних груп і релігійних віровизнань в Україні, ані відносини між Україною та Румунією.
У Заяві ДЕСС, зокрема, сказано:
"Державна Служба з етнополітики і свободи совісті категорично відкидає вимисли ексдепутата як такі, що не просто жодним чином не відповідають дійсності, але й безумовно мають на меті затьмарити українсько-румунське добросусідство й співробітництво, спробувати зіштовхнути між собою представників різних етнічних спільнот, дискредитувати Україну в очах європейців, які захоплені її мужністю і самовідданістю у відсічі російській навалі.
Українська держава та її влада завжди виступала і виступає за дотримання прав етнічної румунської меншини, збереження її мовної, релігійної та культурної ідентичності.
Сьогодні в Україні існує понад 100 румунських православних парафій, значна частина яких підпорядкована Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ.
27 липня 2019 р. Священний Синод Православної Церкви України ухвалив рішення про створення Православного румунського вікаріату для релігійних організацій, де переважають етнічні румуни: «Беручи до уваги пастирські потреби румуномовних православних громад в Україні, за зразком організації церковного життя парафій Румунської Православної Церкви з переважаючим числом етнічних українців – утворити Православний румунський вікаріат Української Православної Церкви (Православної Церкви України) для релігійних організацій (релігійних громад та монастирів) в Україні з переважаючим числом етнічних румун».
Українці з вдячністю зустріли послідовну позицію Румунської Православної Церкви щодо російської агресії проти України.
Україна була і лишається відданою фундаментальним принципам свободи совісті. У країні ніколи не закривалися собори, церкви й молитовні будинки і не переслідувалися віряниі. Політик не може не знати про це. Як і про те, що корегувальники ворожого вогню, колаборанти, які видавали окупантам українських активістів і підтримували вбивць і мародерів, кликали до нас «русскій мір», повинні понести заслужену кару, незалежно від наявності чи відсутності в них духовного сану.
Важко не помітити, наскільки заяви, поширювані Желу Вішаном, суголосні я з пропагандистськими кліше рф, які вона намагалася утвердити на ініційованому нею засіданні Ради Безпеки ООН про нібито «утиски єдиної канонічної Православної Церкви в Україні» 17 січня 2023 р. Памятаймо наскільки жалюгідними виглядали ці звинувачення і яку гідну відсіч вони отримали з боку членів РБ ООН."