До 330-річчя Петра Калнишевського у Полтаві відслужили Літургію та показали фільм

13.11.2020, 11:25
Культура
У п’ятницю, 13 листопада, в день упокоєння, у полтавській Свято-Покровській церкві ПЦУ, у храмі пам’яті святого праведника Петра Калнишевського, відслужили Літургію. Потім у приміщенні недільної школи Свято-Покровської церкви ПЦУ відбувся  показ документального фільму про останнього кошового отамана Запорізької Січі.

Про це інформують Новини Полтавщини.

До 330-річчя Петра Калнишевського у Полтаві відслужили Літургію та показали фільм - фото 61644

 

Заходи відбулися у межах вимог Постанови КМУ про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 Про це повідомляє Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП та Свято-Покровська парафія ПЦУ.

Останній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Калнишевський канонізований як Петро Багатостраждальний Українською Православною Церквою Київського Патріархату (нині єдина помісна Православна церква України – ПЦУ) у 2008 році. Коли російський імперіалізм ліквідував Запорозьку Січ, Калнишевського разом із козацькою старшиною влітку 1776 року довічно заслали до Соловецького монастиря. У сирому напівтемному приміщенні він просидів понад 20 років у кайданах. Але кошовий не втратив міцності духу, не гнівив Бога, нікого не проклинав і все зносив. Петро Калнишевський помер у листопаді 1803 року на 113 році життя у Соловецькому монастирі.

ПЦУ вважає його покровителем Українського козацтва. Петро Калнишевський також славний тим, що будував багато церков. Одну з них (дерев`яну) козаки спорудили у місті Ромни. З часом парафіяни Ромен збудвали кам’яну церкву. Тож дерев’яну розібрали й перевезли до Полтави – на територію, де жив полтавський архієрей (нині там по вул. Козака, 2 розташовано військовий госпіталь). Але у 1934 році російсько-комуністичний окупаційний режим спалив дерев’яний храм. Його відродила Свято-Покровська парафія.

Полтавський Храм пам’яті святого праведника Петра Калнишевського оздобили у нижньому приміщенні Свято-Покровської церкви ПЦУ. У багатьох православних храмах є нижній храм, який знаходиться у підвальному приміщенні. У католиків це зазвичай називається крипта, тобто храм під вівтарем. У Свято-Покровській же церкві нижній храм Калнишевського розташований не лише під вівтарем, а й на площі, що рівнозначна всій споруді. Громада збудувала його за свої кошти : полтавські різьбярі вирізали царські врата, а парафіяни-столяри зробили іконостас. У травні 2018 року храм освятив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір. Це єдиний козацький підземний храм Полтави, тож на служби сюди приходять представники сучасного Українського козацтва.