До фінансування реставрації найстарішої на Львівщині церкви готовий долучитись польський інститут "Полоніка"
Про це Суспільному розповів отець Михайло Захар.
За його словами, церква збудована у 1502 році і є найстарішою у Львівській області. У 2013 році, цей храм разом з іншими дерев’яними церквами карпатського регіону, внесли у Світовий Список спадщини ЮНЕСКО. На стінах збереглися перші розписи храму, вони датовані приблизно 1620 роками.
"Іконостас доволі унікальний тому, що традиційно іконостас це — одна стіна. Зображені в певному порядку, різні ікони, свята, апостоли, пророки, але протягом історії, цю церкву реставрували і під час реставрацій перший ярус іконостасу посунули в середину, тепер є не одна стіна, а ніби сходинка. Це певна родзинка цього храму", — каже настоятель храму Михайло Захар.
На початку двохтисячних всередині церкви встановили дерев’яні балки, що підтримують конструкцію. А у 2018 почалась поетапна реставрація.
"Це була заміна підвалин, заміна підлоги храму, також був зроблений фундамент. Цікаво, що раніше фундаменту не було, тобто церква стояла на великому камінні, але був зроблений якісний хороший фундамент і зробили кам’яне вимощення навколо храму", — розповідає Михайло Захар.
Також тоді почали міняти покрівлю храму.
"Ті реставраційні роботи призупинилися і там, де це покриття було зняте, воно не було закрите. На численні прохання, щоб це якось принаймні підремонтувати, ми отримували багато відповідей не зовсім приємних. Тому ми вирішили самостійно це зробити", — говорить Михайло Захар.
Що робити зі стіною храму, яка містить розписи XVIII століття, а під нашаруваннями XVI століття — вирішували на виїзному засідання консультативної ради при обласному департаменті архітектури.
"Дійшли висновку, що поки цю стіну, де є нашарування двох стінописів, не будемо чіпати. Тому що, коли ми його закріпимо, тоді вже його роз’єднати не можна. Однозначно дійшли висновку, що реставрацію даного храму потрібно розпочати з кріплення стінопису. І потім можна вести реставраційні загального будівельного характеру для того щоб він не осипався", — каже керівниця обласного департаменту архітектури Олена Василько.
За словами керівниці обласного департамент архітектури, цього року напрацьовують проектну документацію. На відновлення храму з обласного бюджету виділили близько 150 тисяч гривень. До фінансування готовий долучитись польський інститут "Полоніка".