"До тисячоліття Києво-Печерської лаври потрібно готуватись, як до Олімпіади", - директор заповідника
Про це він розповів в інтрев’ю Телеграфу.
"Ми розглядаємо дві опорні дати. Перша — це 2026 рік, коли відзначатимуть 100 років заповіднику. І це не просто сторіччя установи Міністерства культури, треба зрозуміти, яку місію виконав за ці 100 років заповідник. Більшовики планували лавру повністю знести — для них вона не мала жодної цінності. Саме музейники своєю іноді абсолютно фанатичною працею і самопожертвою зберегли лавру — музейну, архітектурну, історичну, живописну. Зберегли, акумулювали, реставрували десятиліттями і цей подвиг треба згадати належним чином.
А друга дата — 2051 рік. Всього навсього через 27 років лавра відзначить своє тисячоліття. І до цієї дати, як до Олімпіади, треба готуватися заздалегідь.
Потрібно формувати проекти з реставрації та відбудови, запустити величезну кількість освітніх, духовних, мистецьких проектів, які посилять лавру і повністю перезавантажити діяльність православного монастиря. Він має отримати не менше поваги, аніж це було в давні часи", - говорить Максим Остапенко.
За його словами, до лаври прилип шлейф репутації "Паші Мерседеса" (митрополит Вишгородський і Чорнобильський УПЦ МП, вікарій Київської митрополії, намісник Успенської Києво-Печерської лаври Павло (Лебідь). — Ред.)
"Це така ганьба! Скільки не розмовляю з киянами, запитую: "Як давно були в лаврі?" Вони відповідають, що хтось 10 років тому був останній раз, хтось — 15 років. Вони перестали сюди ходити. На жаль, це все наслідки свідомої російської політики. Кияни не ходили, натомість сюди їхали мільйони російських паломників, частина яких — відверта агентура, котрі готували підґрунтя для захоплення України, в тому числі — перетворення лаври на резиденцію Патріарха Кирила. І цьому є документальне підтвердження — за часів Януковича і Табачника були звернення про те, щоб перетворити повністю всю територію Києво-Печерської лаври на резиденцію Російської Православної Церкви. А всі музейні, культурні, мистецькі заклади, які тут знаходилися — викинути. Як свого часу викинули реставраційний центр", - говорить Максим Остапенко.