Created with Sketch.

Досягнення миру вимагає невпинної боротьби, - Патріарх Варфоломій у Різдвяному привітанні

24.12.2023, 11:19

З нагоди Різдва Христового Вселенський Патріарх оприлюднив традиційне послання, в якому підкреслює ризик занепаду людства та його повернення до насильства. Перед постійними загрозами миру православний єрарх закликає людей доброї волі «бути пильними і готовими вирішувати проблеми шляхом діалогу».

Про це повідомляють Новини Ватикану.

«Мир не можна сприймати як належне, він не є чимось очевидним. Це зобов'язання, досягнення і для його збереження потрібна невпинна боротьба. Немає автоматичних рішень або постійних рецептів».

Патріарх Варфоломій I зазначає, що нині релігії піддаються критиці за розпалювання фанатизму та насильства «в ім'я Бога», хоча вони мають бути силою миру, солідарності та примирення. Справжня віра в Бога завжди протистоїть релігійному фанатизму, і «релігії є природними союзниками всіх людей, які прагнуть миру, справедливості та захисту творіння від рукотворного руйнування».

Вселенський Патріарх заявляє, що християнський погляд на людське існування дає вирішення проблем, породжених насильством, війною та несправедливістю у нашому світі. Повага до людської особистості, мир і справедливість є дарами Бога, однак «встановлення миру, що походить від Христа, потребує загальної участі та співпраці».

Християнське бачення миротворчості, зазначає першоєрарх, полягає у словах Христа, нашого Спасителя, Який проголошує світ, звертаючись до учнів із вітанням «мир вам» та закликаючи любити ворогів. Це означає, що для нас, християн, шлях до миру лежить саме через мир, і що ненасильство, діалог, любов, прощення і примирення мають пріоритет над іншими формами вирішення розбіжностей.

Патріарх нагадує, що цього року виповнюється 75 років Загальної декларації прав людини, ухваленої Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року в Парижі. Цей документ «є синтезом фундаментальних гуманістичних ідеалів і цінностей» і пропонує, як зазначається в преамбулі, спільне завдання, «до виконання якого повинні прагнути всі народи і держави». За словами Патріарха, «права людини, центральним пунктом яких є захист людської гідності – з її індивідуальними, соціальними, культурними, економічними та екологічними умовами – розуміються у своїй початковій динаміці лише тоді, коли вони визнаються основою та критерієм глобального світу, асоціюючись зі свободою та справедливістю». У цьому сенсі, підкреслює Патріарх Варфоломій I, «майбутнє прав людини і миру також пов'язане із внеском релігій у їхнє дотримання та реалізацію».

Православний лідер завершує послання закликом «до створення культури миру та солідарності, в якій люди бачитимуть в особі ближніх брата чи сестру, друга, а не загрозу і не ворога».

Читайте також
Культура Сьогодні вшановують святу Катерину
Вчора, 09:39
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Филимона, котрий раба перетворив на брата
24 грудня, 12:05
Культура Введення в Храм Пресвятої Богородиці відзначають 21 листопада
24 грудня, 20:45
Культура Східна Церква вшановує пророка Авдія, Божого речника проти гордині народів
24 грудня, 19:14