15 хлопців та дівчат з Міжнародного біблійного коледжу отримали практичні навички. За результатами тестування дехто з них вже найближчим часом може відправитися до зони АТО. Організували навчання представники громадської організації «Перший український батальйон військових капеланів».
“15 секунд біг, вище коліна!” — тренування хлопців та дівчат, які хочуть долучитися до капеланського служіння, розпочинає інструктор з тактичної медицини, представник ГО “Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги” Денис Сурков.
“Оп, час пішов,” — відраховує 30 секунд, протягом яких учні повинні якнайкраще накласти собі джгут, аби зупинити умовну кровотечу. Час вичерпано.
На околиці Дніпропетровська, серед сосен, кущів та піску, тренування з тактичної медицини проходять 15-ть учнів Міжнародного біблійного коледжу. Один з них, Ігор Чорний, житомирянин 29-ти років, приїхав сюди, аби навчитися давати собі раду та допомогти іншим. Каже: “Спочатку тренуємося самі собі накладати джгут, оскільки не завжди може бути можливість, що тобі хтось допоможе. А якщо сам собі не допоможеш — можеш померти”. Ігор, колишній військовослужбовець з 6-річним стажем, впевнений, що вже готовий їхати в АТО “вчити людей молитися та допомагати”.
Зараз учні проходять скорочений 8-годинний курс. Денис Сурков запропонував для молодих служителів більш цивільний спрощений курс. Втім, коли виявилося, що більшість з них може відправитися на передову в АТО — ускладнив завдання. Основне в навчанні — засвоїти правила виживання та надання медичної допомоги. “У нас, поки не буде навчено хоча б 60 відсотків особового складу правилам надання допомоги на полі бою, ми нікуди рухатися не можемо. Це велика праця. В Україні поки що недостатньо інструкторів. В структурі втрат серед бійців у нас майже 90 відсотків — незупинені кровотечі. Якщо всі навчаться швидко та якісно зупиняти кров — втрати на полі бою відразу знизяться. Це повинні вміти робити також і капелани,” — пояснює інструктор.
Допомогу я нікому не надавав медичну, тому що нікому було. А от повзком рухатися доводилося. Туди в Піски приїхали браття наші капелани-греко-католики. Я вдягнув бронежилет, каску, ще одна людина взяла зброю. Ми під вогнем снайпера пробиралися на служіння,” — згадує Олександр.
Капелан впевнений, що військовим священикам треба неодмінно розумітися на зброї: “У випадку нападу — я можу підключитися до бою. Якщо йде евакуація пораненого і я бачу, що є загроза його життю і моєму — то я тоді вступаю в бій”, — моделює ситуацію Олександр Бєлих і сподівається, що так діяти не доведеться.
“Раніше в нас було лише тюремне капеланство, але зараз нам довелося перекваліфікуватися у військових капеланів. От уже півроку я — військовий капелан. Ми аналізуємо кожного капелана, який перебуває там, який вертається додому. Ми просимо у нього писати звіт, щоб зробити висновки, як правильно рухатися у навчанні далі. Там такі обставини, що не потрібно довго розказувати, що Бог є. Там є загроза втратити життя і серця людей швидко відкриваються для Бога. Там віруючі практично всі”, — твердить О.Бєлих.
Працює громадська організація “Перший український батальйон військових капеланів” за замовленням теж. Її члени відслідковують потребу у капеланах на фронті. “Ми знаходимо контакти, наприклад, і в регулярні війська, і в добровільні батальйони. Тобто ми в них запитуємо, чи потрібні їм капелани. Якщо так — то надаємо такого. От ми наступного тижня повеземо людину в Нацгвардію під Маріуполь. Ми з замполітом поговорили — їм потрібна така людина,” — звітує Руслан Бусько.
Декільком дівчатам, які вчаться разом з хлопцями, теж обіцяють підшукати роботу. Звичайно, на передову їх не відправлять — вони зможуть служити при госпіталях.
Такі навчання представники ГО «Перший український батальйон військових капеланів» влаштовують власним коштом та за рахунок меценатів. Кажуть, будуть не проти, якщо до цього процесу долучиться і держава.