Created with Sketch.

Екуменічні соціальні тижні побудовані на цінностях співпраці та конструктиву заради спільної мети і суспільного блага, — Ірина Кітура

05.10.2020, 10:00
Ірина Кітура

З 7 по 10 жовтня триватиме XIII Екуменічний соціальний тиждень, який ініціює та організовує Інститут екуменічних студій Українського католицького університету. Тема цьогорічного форуму – «Почути крик землі: інтегральна екологія в дії». Усі заходи відбуватимуться онлайн.

В інтерв’ю РІСУ Ірина Кітура, керівниця програм та проектів Інституту екуменічних студій УКУ, координаторка проекту «Екуменічний соціальний тиждень» і голова Організаційного комітету ЕСТ, розповідає про те, чому була вибрана саме ця тема і чим цей захід відрізняється від “модних” екоакцій.

— Екологічна тематика зараз є однією з найпопулярніших в соціальному дискурсі. Що вплинуло на те, що цьогорічний Екуменічний соціальний тиждень присвячений саме їй?

— Інститут екуменічних студій УКУ, який є ініціатором форуму, займається дослідженням екуменічних діалогів, міжконфесійних відносин, перекладає та публікує різні екуменічні праці, має навчальні програми, але також через Екуменічні соціальні тижні намагається гуртувати представників різних конфесій навколо актуальних соціальних проблем. І як ви правильно зазначили, екологія є однією із найпопулярніших тем, в той же час ми бачимо, яких надзусиль потрібно прикласти, щоб зупинити кліматичну кризу, змінити економічні моделі, законодавство, свідомість громадян і т.д.

Ми всі є свідками активної діяльності Патріарха Варфоломія, Папи Франциска (через Енцикліку Laudato Si), триває ініціатива - Пора Творіння, і по всьому світу відбуваються екуменічні зустрічі, обговорення в підтримку захисту довкілля.

Питання екології є дуже екуменічним, об’єднавчим, адже те, в якому світі ми живемо, який залишиться після нас, — залежить від усіх.

Тому було прийняте рішення цей рік присвятити інтегральній екології та зібрати представників різних конфесій, релігій, а також бізнесу, державного сектору, громадських активістів, освітян та ЗМІ для представлення успішних рішень для ековикликів.

— І що саме буде розглядатися під час цього тижня?

— В часі форуму, протягом 4 днів, маємо 17 онлайн-заходів різних за змістом, але всі вони так чи інакше стосуються подолання екологічних проблем. Заходи спрямовані як на суспільство загалом, так і на конкретні цільові аудиторії. До прикладу, почнемо ми форум традиційно із молитви, а після матимемо екуменічну конференцію на тему «Почути крик Землі: інтегральна: екологія в дії», в часі якої всесвітньо відомі богослови та громадські діячі дискутуватимуть на тему збереження довкілля.

Також маємо дискусії на тему «зеленої урбаністики», адаптації до змін клімату, ролі журналістів та громадського сектору у вирішенні екопроблем, говоритимемо про інноваційний напрям – екологічна соціальна робота, про здоров’я та екосвідомість, презентуватимемо книгу для дітей про збереження довкілля. І, звичайно, про те, як і для чого бізнесу бути екологічно чутливим та презентуватимемо успішні кейси львівських підприємців.

Особливу увагу приділимо ролі Церкви та релігійних організацій у збереженні творіння з екуменічної перспективи.

Програма ХІІІ ЕСТ

 

— Чи формат онлайн-зустрічей і обговорень може мати практичний характер? Чи планувалися якісь ще заходи, які через карантин стали неможливими?

— Звичайно, ми звикли, що форуми, конференції відбуваються офлайн і люди, окрім обміну досвідом і знаннями, також мають час для нетворкінгу і контакту безпосереднього. Але пандемія вчить нас бути гнучкими та корисними в нових умовах.

Наш досвід онлайн-заходів, які ми робили від березня, показує, що таким чином можна охопити більшу аудиторію і залучити більше людей з різних міст до обговорення та дискусії. Сучасні засоби зв’язку тут теж допомагають. Тому я впевнена, що таке різноманіття спікерів та тем дає змогу розширити свій кругозір з екотематик, не виходячи з офісу чи дому.

Ми планували робити екофестиваль, екоярмарку з колегами із ініціативи “Чисте місто”, але не ризикуємо робити публічні заходи зараз. Перенесемо цю ідею на більш безпечні часи. Зараз фокусуємось на форматі, який є корисним та практичним.

— За останні роки різні Церкви в Україні провели кілька екологічних акцій. Чи буде в рамках соцтижня їх проаналізовано? І чи плануються якісь конкретні практичні рекомендації для церковного середовища?

— Наш форум пропонує майданчик для обміну досвідом не лише в церковному середовищі. Ми залучаємо представників із державних структур, освітян, громадських активістів, правозахисників, екологів та інших для формування спільного погляду на рішення проблеми. І тут представники різних конфесій також розкажуть про свої ініціативи, як в Україні, так і закордоном, тим самим демонструючи, які кроки сучасна Церква робить для збереження довкілля. Усі учасники почерпнуть для себе практичні знання, я сподіваюсь, захочуть і зможуть їх імплементувати в себе на парафіях, офісах і т.д.

Дуже ефективною є кампанія Екобюро УГКЦ, щоби позбутися пластикових квітів на цвинтарях. Церква також закликає не палити траву, сухостій. Це ті речі, де результат очевидний. Крім цього, відбуваються різні конкурси, акції, які покликані формувати екологічну свідомість.

Ірина Кітура

 

Я впевнена, що в часі форуму ми познайомимось із різними учасниками екологічного руху і їх досвідом, що буде корисним для учасників ЕСТ.

— Як і щороку, у рамках ЕСТ відбудеться засідання Українського християнського академічного товариства, яке також буде на екотематику. Відомим екобогословом є Патріарх Варфоломій, також Папа Франциск видав згадану енцикліку. А чи є якісь богословські напрацювання на цю тематику серед українських науковців?

— Активною діяльністю відзначається Екобюро УГКЦ. Хочу сказати, що напрацюванням екологічної богословської думки планують займатися в УКУ, а саме в Центрі “Екобогослов'я та сталого розвитку”. І ми, як Інститут екуменічних студій, теж активно долучимось.

В часі засідань Українського християнського академічного товариства будуть цікаві спікери та доповіді, на основі цього також ми опублікуємо матеріали на сайті. І це буде дуже цінно та цікаво в екуменічно-екологічній перспективі.

— Чи будуть видаватися напрацювання цьогорічного Екуменічного соціального тижня? Або, скажімо, готуватися звернення до суспільства, наприклад, щодо шкідливості спалювання трави?

— Ми завжди публікуємо доповіді учасників і підсумки форуму на нашому сайті esweek.org.ua, також готуємо звернення до громадського сектору, церков, бізнесу і т.д. за підсумками Тижня. Тому після проведення форуму на сайті будуть всі напрацювання. Також тут можна переглянути фільми про попередні форуми.

Однозначно, звернення і рекомендації будуть. Щодо паління трави, в квітні ми робили онлайн-захід, присвячений цьому питанню. Але щоб викорінити цю шкідливу звичку, необхідно багато зусиль докласти і штрафувати порушників. Я вірю, що систематична праця з громадою цьому сприятиме, тут можна пригадати успішний досвід Екобюро УГКЦ в кампанії проти пластикових вінків на кладовищі. Багато років пішло на викорінення цієї звички, але вже можна побачити результат.

Церква має великий потенціал і поле для діяльності з громадами, комунікації важливих соціальних рішень і формування екологічної свідомості зокрема.

— Сьогодні популярні і масові екоакції відбуваються в стилі Грети Тунберг, з агресією і загальними звинуваченням. Чим базово ЕСТ відрізняється від таких заходів?

— Те, що екоакції по всьому світу набирають обертів, і подекуди мають агресивний характер, свідчить про те, що люди втомилися від обіцянок змін і хочуть негайного реагування на кліматичну кризу і проблеми довкілля. Кожен у свій спосіб привертає увагу. Наскільки це ефективно — мені важко сказати, але поступ є. А говорити про екологію необхідно всім, хто має для цього інструменти, час, можливість, знання, досвід.

Ми на форумі намагаємось творити атмосферу безпечного простору і конструктивного діалогу. Екуменічні соціальні тижні вже в своїй назві відображають посил певних цінностей – співпраці, братерства, єдності, конструктиву заради спільної мети і суспільного блага. В своїй праці ґрунтуємось на загальнолюдських цінностях, Соціальній Доктрині Церкви, яка в свою чергу наголошує на солідарності, співпраці і т.д.

Нам дуже важливо залучати до діалогу представників не лише церковно-релігійного середовища, але й громадський сектор, владу, підприємців, освітян, молодь, щоб допомогти один одному відкрити не завжди очевидний потенціал для співпраці, часом вказати на недопрацювання чи відсутність комунікації, перезнайомити людей між собою і обмінятись цікавими ідеями, рецептами успіху і негативного досвіду, щоб ставати сильнішими і ефективнішими.

Читайте також
Інтерв'ю Капеланство починається з “бути людиною і бути поруч”, — о. Юрій Хамуляк
05 жовтня, 09:05
Інтерв'ю Олександр Орищин: «Якщо Церква хоче служити Христу, то має служити суспільству»
05 жовтня, 09:02
Інтерв'ю «Для мене це до сьогодні якась таємниця», — єпископ УГКЦ Микола Бичок про номінування на кардинала
05 жовтня, 09:25
Інтерв'ю УПЦ при Митрополиті Володимирі залишалася невиправдано зросійщеною і ця проблема системно не вирішувалася, — о. Сергій Баршай
05 жовтня, 08:45