Екзарх Вселенського Патріархату в Україні звершив Літургію у співслужінні священнослужителів УПЦ МП

Екзарх Вселенського Патріархату в Україні звершив Літургію у співслужінні священнослужителів УПЦ МП - фото 1
У Ставропігії Вселенського Патріархату в Україні – Андріївському храмі 24 вересня екзарх Вселенського Патріарха єпископ Команський Михаїл звершив Божественну Літургію у співслужінні архимандрита УПЦ МП Гавриїла (Анисимова) - намісника ставропігійного чоловічого монастиря на честь преподобного Паїсія Величковського, що розташований у тимчасово окупованому Криму, протоєрея УПЦ МП Олександра Колба, настоятеля Свято-Марії Магдалинівського храму в м. Луцьк та протоєрея Андрія Герасименка.

Про це йдеться на Фейсбук-сторінці Місії «Ставропігії Вселенського Патріархату в Україні».

Під час Богослужіння були піднесені заупокійні прохання до Бога за полеглих воїнів ЗСУ та мирних жителів, вбитих загарбниками.

У своїй проповіді єпископ Команський Михаїл роз'яснив парафіянам притчу про таланти.
Звертаючись до вірян, екзарх Вселенського Патріарха єпископ висловив радість через співслужіння із священиками УПЦ МП.

“Таке служіння, думаю, відбулося вперше після прийняття УПЦ, слідом за РПЦ, незграбної постанови про припинення євхаристичного спілкування з Матірʼю Церквою Константинополя та іншими Помісними Православними Церквами, що визнали автокефалію Православної Церкви України”, - зазначив єпископ Команський.
Архиєрей також розповів про священиків УПЦ МП, які сьогодні співслужили з ним Божественну Літургію. Єпископ Михаїл каже, що отець Гавриїл був змушений залишити територію тимчасово окупованого Криму через тиск російських загарбників та російської церковної структури.

“Отця Олександра знаю вже багато років та пишаюся тим, що був його студентом, коли вчився у Волинській духовній семінарії у Луцьку. Тепло згадую здорове, виважене та щире спілкування з отцем Олександром, який завжди знаходив час для відповіді на запитання допитливих студентів”, - розповів владика про іншого отця.
Крім цього, єпископ Михаїл вбачає в співслужінні священиків дію Промислу Божого.

«Два священнослужителі з різних кінців єдиної України, не домовляючись і не плануючи, висловили одночасно бажання поступити згідно з вченням Спасителя Господа Нашого Ісуса Христа “Щоби були всі єдині”, на реалізацію православної еклезіології, супереч штучно навʼязуваним ідеологічним штампам та пропаганду викривленого розуміння Церкви Христової з боку багатьох церковних єрархів. Бажання послужити спільну Божественну Літургію, причаститися від однієї Чаші Христової. До речі, минулої неділі у нас в Ставропігії молився і причащався ще один клірик УПЦ МП єромонах Амфілохій Філюк», - заявив екзарх.

Він додав, що такі співслужіння сповнюють його радості та надії, що все більше людей розумітимуть хибність, неприродність та упередженість постанов РПЦ і УПЦ МП про розрив євхаристичного спілкування. «Рішень, що базуються не на свободі у Христі, а на залякуванні та маніпулюванні».

«Особисто я вірю, що з Божою допомогою, поволі скресне крига взаємної недовіри та протистояння в житті православних в Україні. Ми ж радо чекаємо й інших кліриків УПЦ для спільного служіння та молитви, як першого кроку в напрямку умиротворення церковного життя. Чекаємо, з повагою та любовʼю, як на братів у Христі та вільних дітей Божих», - підсумував єпископ Команський.

Після Божественної Літургії архимандрит Гавриїл Анисимов подякував єпископу Михаїлу за можливість співслужити біля одного Престолу та братське піклування в тяжкий для намісника та братії монастиря час: «Ваше Преосвященство, дорогий владико екзарх! Щиросердечно вдячні Вам за можливість співслужіння разом з Вами біля Престолу Божого, саме в цьому храмі Апостола Андрія, перлині Золотоверхого Києва та ставропігії Вселенського Патріарха. Також дякую Вам та у вашій особі безпосередньо - Його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію за батьківську опіку в нелегкий для мене особисто та братії нашого монастиря час, коли ми вимушені покинути свою домівку - монастир, який ми будували протягом багатьох років. Ті хто знає мене особисто або слідкує в соціальних мережах - знають факт нашого бачення на оточуючі нас події, а саме збройну агресію російської федерації проти нашої Батьківщини - України. Використовуючи можливість, хотів би подякувати - нашим мужнім героям які покладають своє життя на лінії фронту, задля того щоб ми могли звершувати своє служіння сьогодні в цьому храмі, підносячи свої молитви за них та тих хто загинув. Для мене особисто це честь! Також, як священик, який звершував своє служіння на території Українського Криму - хотів би відмітити рухи опору, які до сьогодні мають сміливість та відвагу виконувати свою місію з відновлення державного суверенітету України на окупованих територіях. Боріться! Йдіть до своєї мети! Україна з Вами!».

Намісник ставропігійного монастиря преподобного Паїсія Величковського архимандрит Гавриїл разом з деякими представниками братії був вимушений терміново покинути територію Криму в звʼязку з тиском з боку керівництва Російської Церкви та окупантів.

Інший священик - протоєрей Олександр Колб у Волинській духовній семінарії викладав Літургіку, Геортологію, Сакраментологію та Риторику. Маючи світську освіту інженера-будівельника з радістю розпочав і закінчив будівництво храму Святої рівноапостольної мироносиці Марії Магдалини в м. Луцьку де і зараз є настоятелем парафії УПЦ МП. При храмі збудована і функціонує недільна школа для дорослих і дітей.

“Парафіяни нашого храму добре знають мою позицію ще з 2014 року. Я засуджую рф, яка веде війну проти нашої держави України, а також засуджую тих, хто благословляє цю війну, тобто Кирила.

Разом з парафіянами ми терпеливо чекали на конкретні дії від наших єрархів Української Православної Церкви, щодо повного відділення УПЦ від МП”. - каже отець Олександр, що від імені парафіян посилав про це лист на Собор УПЦ що відбувся 27 травня 2022 р. у Феофанії.

“Ми не хочемо мати нічого спільного з Кирилом. Ми повністю довіряємо рішенням і діям Вселенського Патріарха. Сьогоднішнє співслужіння з Екзархом Вселенського Патріарха Єпископом Михаїлом Команським пряме свідчення нашої довіри Патріарху Варфоломію”, - підсумував священик.