Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ

01 листопада, 20:00
Події та люди
Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 1
80 років тому, 1 листопада 1944 р., Митрополит Андрей Шептицький, очільник Української Греко-Католицької Церкви, відійшов до Господа. Він був не лише одним з найвизначніших українських церковних діячів. Вивчення його спадщини – а це ще багато у чому недоторкана цілина – ставить його у ряд найвизначніших постатей всіх часів України і цілої Європи та світу.

На сторінках РІСУ за роки зібралося дуже багато матеріалів, присвячених Митрополиту Андрею, його епосі, людям і процесам, з ним пов’язаним.

Хочемо представити нашим читачам частину цієї Шептицькіани.

#Андрей Шептицький * #Андрей Шептицький і євреї * #Шептицькі

Рід, родина, рідна сторона

Часом маленькі села й містечка дають світові величних людей. Одним з таких є Прилбичі у Яворівському районі на Львівщині ― село, яке належало кільком поколінням роду Шептицьких, і в якому побачив світ майбутній митрополит Української Греко-Католицької Церкви Андрей Шептицький. Про (не)забуту історію одного з найбільш вагомих у становленні України родів, яворівські автентичні вишивки, забавки й фольклор та невтомне продовження починань Шептицьких двома священиками й однією їмостю читайте в репортажі РІСУ: (Не)забута батьківщина митрополита Андрея Шептицького

Він народився графом і міг прожити безбідне життя. Але свідомо обирав скромну келію замість розкішного маєтку. Польський аристократ став українським єпископом. Це – Андрей Шептицький. Андрей Шептицький. Українець, підприємець, меценат, політик. | Бієнале Шептицький

Професор Ігор Набитович у книжці «Саґа мистецької родини: Алєксандер Фредро, Софія Шептицька, митрополит Андрей Шептицький» можливо, вперше в українській біографістиці звертається до небуденної постаті в історії Галичини – Івана Шептицького. Іван Шептицький – батько митрополита, блаженного священномученика і ґенерала

У рамках просвітницького проекту, який взяв за мету культурно та історично ознайомлювати глядачів з геральдично-генеалогічними аспектами Львова, вийшов новий епізод «Геральдичних історій», що розказує нам про найвідоміший рід, принаймні на території Західної України, а саме Шептицьких: Рід та герб Шептицьких в архітектурі міста Львова.

“У всьому вручала Богові себе і своїх дітей”: про Софію, матір Андрея і Климента Шептицьких. Сестра-служебниця Олена Манькут, дослідниця епістолярної спадщини Софії з Фредрів Шептицької, – про матір праведного Митрополита Андрея та блаженного священномученика Климентія, про те, якою була дружиною та мамою, у чому можемо на неї взоруватися.

Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 142409

Твори Шептицького і їх осмислення

Митрополит Андрей Шептицький був геніальним комунікатором свого часу. Йому справді залежало на тому, щоб бути почутим і зрозумілим аудиторією. Тому він писав українською, польською, російською, французькою, німецькою, промовляв до євреїв на івриті. І говорив про теми, які були їм близькі.

До 75-річчя смерті Митрополита Андрея Шептицького львівська професорка Зореслава Ромовська адаптувала до сучасної української мови його знаменитого листа «До моїх любих гуцулів», якого Шептицький написав гуцульською говіркою.

Прочитати Шептицького по-новому: у Львові представили збірку праць митрополита Андрея на суспільно-політичну і міжцерковну тематику. Праці митрополита Андрея Шептицького досі не досліджені як належить, а це те джерело, в якому українцям і досі є що почерпнути. Колишній Глава УГКЦ пропонує чимало змістовних роздумів і рішень, які є актуальними для нас, зокрема в часі російсько-української війни. Малознаність його текстів почасти пов’язана зі складною, застарілою лексикою. Відповідаючи на потребу часу, в Українському католицькому університеті видали збірку з 24 праць митрополита, які переклали сучасною українською мовою. Деякі тексти опубліковані вперше. Про це ж: Шептицький – найбільш недооцінений мислитель ХХ століття. Видали науково-популярні праці митрополита

«Різні світи митрополита Андрея Шептицького: роздуми над трьома книгами». В огляді проаналізовано три найновіші історіографічні дослідження, які знаменують початок нового етапу вивчення постаті митрополита Андрея Шептицького.

Донедавна ікона «Найсвятіше серце Христове» Софії Фредро-Шептицької, матері митрополита Андрея Шептицького, вважалася зниклою. А вона увесь час висіла у митрополичах палатах на Святоюрській горі. Як виявилось недавно, картину просто у радянський час замалювали іншим релігійним зображенням. Нині цей образ представлено у Соборі Святого Юра у Львові. Детальніше про нього: Таємниця ікони Софії Фредро-Шептицької.

Думки й поучення Митрополита Андрея у посланні "Як будувати Рідну Хату", мабуть, актуальніші сьогодні, аніж тоді, коли він їх вперше писав. Україна, хоч вільна й незалежна, все ж таки перебуває у критичній ситуації під оглядом політичного, економічного життя разом із соціальними негараздами та, особливо, морального здоров'я своїх громадян.

Михайло Перун: “У новому фільмі про Андрея Шептицького покажемо його ініціативи, які живуть донині

Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 142408

Митрополит Андрей і світ довкола

17 січня 1901 року у Львові в Святоюрському соборі відбулася урочиста інтронізація 35-річного єпископа Андрея Шептицького на главу Української греко-католицької церкви. Папа Лев ХІІІ без жодних вагань призначив на Галицький престол молодого харизматичного графа Шептицького. До 1 листопада 1944 року, дня смерті, митрополит керував і розвивав УГКЦ.

Зустріч Івана Франка з Митрополитом Андреєм Шептицьким (загадка однієї візитівки). У 2023 році на виставці “Врятовані” у межах проєкту “FrankoData: відкритий цифровий музей”, який реалізовував Дім Франка за підтримки УКФ, експонувалися, з-поміж іншого, й декілька десятків візиток, залишених Іванові Франкові. Автора цієї статті особливо надихнула візитка маловідомої особи, щодо імені якої автор навіть до кінця не певен. Окрім звертання та висловлення поваги, на згаданій візитці написано лише одне речення. Втім, це речення може слугувати прологом до окремої цікавої історії взаємин Івана Франка з особою калібру не меншого за нього самого.

ПАНАХИДА чи «НЕПРИСТОЙНА КОМЕДІЯ»? Відправа митрополита Андрея Шептицького за Іваном Франком у спогадах Софії Мурської. Франкознавцям добре відомий факт, описаний у спогадах Анни Франко-Ключко про те, що митрополит Андрей Шептицький в 1917 році у Києві на її прохання відправив панахиду за Іваном Франком. Донедавна – це було чи не єдине загальновідоме і часто цитоване свідчення про цю подію.

Невідомий «Заповіт» митрополита Андрея Шептицького від 17 квітня 1928 року. Характер документу окреслює сам автор, називаючи його «Моє завіщаніє !» Його зміст є також зрозумілий, хиба що потребує коментарів щодо осіб та інституцій, про які згадує митрополит Андрей.

Листування Йосифа Сліпого з митрополитом Андреєм Шептицьким. У своєму «Зверненні до народу» від 1940 року, написаного на випадок смерті або ув’язнення, митрополит Андрей Шептицький про свого наступника Йосифа Сліпого говорить таке: «Не мав я нікого так однодушного» як Преосвященного Йосифа, тому маю певну в Бозі надію, що Преосвященний Йосиф довгі літа буде вашим душпастирем-митрополитом і поведе вас Божими дорогами до вічного спасення».

Єпископи Мукачівські і Митрополит Андрей Шептицький. Про взаємні відносини між єрархами на підставі архівної кореспонденції

«Найменший брат у Христі». Листування Пряшівського греко-католицького єпископа Павла Гойдича ЧСВВ з митрополитом Андреєм Шептицьким

Митрополитова Одіссея. Щоб усунути митрополита Андрея Шептицького з Галицького престолу, польська влада планувала "прилаштувати" його в Римі або в Північній Америці

Митрополит Шептицький був серед перших, хто відреагував на Голодомор. 1932 рік. У Західну Україну прибувають втікачі зі Східної. Вони рятуються від страшного голоду. В україномовних газетах Галичини публікуються їхні свідчення. І поки совєти з усіх сил намагаються приховати правду про свій найстрашніший злочин, на увесь світ починає лунати голос митрополита Андрея Шептицького.

Усвідомлення історичного досвіду і наративів одне одного та сприяння порозумінню євреїв та українців – нову літературну премію разом із «Форумом видавців» у грудні 2019 року заснувала канадська недержавна організація “Українсько-єврейська зустріч”. Розмова з Ліліаною Гентош як про саму премію, так і про можливості перетину українсько-єврейських наративів, а саме про зв’язки Андрея Шептицького з організацією “Друзі Ізраїлю”, про ставлення митрополита до расової теорії та його ранню ідею цілісності людства. Національного концепту історії нема, бо її не було.

Остання з-поміж багатьох операцій радянських спецслужб з дискредитації митрополита Андрея Шептицького і пам'яті про нього була проведена вже в розпал Перебудови – у червні 1988 року. Про це стало відомо з цілком таємних раніше матеріалів КДБ СРСР, які тільки недавно виклали у відкритий доступ. КДБісти з Києва проти митрополита Шептицького

Історія служіння роду Шептицьких, церковна та громадська діяльність митрополита Андрея Шептицького, зокрема у роки Другої світової війни, особливості його поглядів на різні сфери життя та спадщина митрополита – ці й інші теми обговорюють на Міжнародній науковій онлайн-конференції "Шептицький 155".

Провідник народу не призначений, а від серця: літопис похорону Праведного Андрея Шептицького. 1 листопада, коли відзначають перехід владики до вічності, ми спробуємо представити подію смерті і похорону Митрополита Андрея.

"Держіться, не відступайте" – передсмертний заклик 75-річної давнини Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького

Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 142407

Шептицький меценат

«При студіюванні проблем східноєвропейського мистецтва я дуже часто натикався на ім’я митрополита: він є не лише меценатом для історії мистецтва, він не лише має як засновник українського Національного музею тривалі заслуги у справі відкриття і заснування слов’яно-візантійського малярства. Ні, він стоїть також спереду сучасного мистецького життя» (німецький журналіст-публіцист, мистецький критик, який у 1920 р. приїжджав до Львова та зустрічався із Шептицьким). Репортаж з відкритої події в УКУ: Меценат vs культуротворець. Ким же був митрополит Андрей Шептицький для української культури

Модест Сосенко – український художник, який розвивав сакральне мистецтво на національній основі та за модерними засадами. Він розписав близько 12 храмів на Галичині та залишив після себе 100 живописних та 60 графічних робіт. Його талант помітив і допоміг розвинути саме Андрей Шептицький. Детальніше — Новатор у сакральному мистецтві: про українського художника Модеста Сосенка.

Митрополит Андрей Шептицький і композитор Василь Барвінський: причина до дослідження проблематики

У бібліотеці Івано-Франківської Академії Івана Золотоустого зберігаються майже три тисячі унікальних стародруків – із колекції митрополита Андрея Шептицького, яку він свого часу передав духовенству Станиславова. Декотрим із цих старовинних видань понад пів тисячоліття, а вартість багатьох із них може вимірюватися сотнями тисяч доларів. Припускають, тут є навіть Острозька Біблія. Дарунок від митрополита

Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 142410

Трагедія і людяність

Україна вільна, толерантна і демократична. Українська державність з перспективи грудня 1941 року. Не дивуйтеся, що для роздумів про державність обрано найтемніший час в історії Львова та найскладніший період для будівництва українцями планів щодо державної незалежності. Напевно, в такі переломні часи найважливіше, щоб пролунав голос розуму.

У 1942-1943 рр. німецькі нацисти проводили один із етапів Голокосту – «остаточного вирішення» єврейського питання. Професор Університету імені Марії Кюрі-Склодовської у Любліні Ігор Набитович у книжці намагається повернутися до тієї трагедії й показати роль, яку відіграли митрополит Андрей Шептицький та клір УГКЦ у подіях того часу. Шептицький і німецька окупація, Шептицький і погроми в Галичині, Митрополит Шептицький і розстріли євреїв.

Не убий. Андрей Шептицький Божою Милістю і Святого Апостольського Римського Престолу Благословенням Митрополит, Архієпископ Галицький і Львівський Єпископ, Кам’янецький Духовенству й вірним Мир о Господі і благословенство

Митрополит Андрей Шептицький в роки німецької окупації отримав рідкісну можливість звернутися до своїх вірних зі святковими привітаннями за допомогою радіо. Однак цей різдвяний радіовиступ митрополита аж ніяк не був виявом прихильного ставлення окупаційної влади до Шептицького. Різдвяні побажання митрополита Шептицького в часі війни

"Я боровся за звання праведника світу Андрею Шептицькому", - рабин Яків Дов Блайх

Понад 2 тисячі українців визнали Праведниками народів світу. Проте митрополит УГКЦ Андрей Шептицький, який врятував більше сотні євреїв, досі не отримав цього почесного звання. Що стоїть на заваді та як вплинути на рішення Яд Вашему? Розповідає "Історичній правді" Юрій Скіра. Історики шукають відповідь, чому Андрея Шептицького досі не визнали Праведником народів світу

Оприлюднено архівний документ, що спростує міф про Андрея Шептицького як німецького колабораціоніста. В контексті дискусій, які ведуться нині в Україні навколо постаті Митрополита Андрея Шептицького, дослідник історії родини Шептицьких Іван Матковський опублікував рукопис звернення до українців, яке підписане митрополитом Шептицьким на початку липня 1941 року після зайняття Львова німецькою армією. Власне цей документ спричиняє упередження до Митрополита як зі сторони представників польського народу, так і єврейського.

Митрополит Андрей Шептицький на сторінках РІСУ - фото 142412

Шептицький актуально

Кожна річ має свою історію. У Львові відкрили музей митрополита УГКЦ Андрея Шептицького (1865-1944 роки життя). Відтепер можна оглянути особисті речі глави церкви, дізнатись про його життя, посвяту у монахи, духовне служіння. Музей унікальний тим, що протягом підпілля УГКЦ монахам і мирянам вдалося зберегти особисті речі митрополита.

Побіда певна, а справа свята! – 10 думок митрополита Шептицького, аби не впасти духом

Андрей Шептицький: християнські розв'язки одвічних проблем. Мирослав Маринович: «Для початку хотів би, щоб ми задалися запитанням: «А чи можна взагалі окреслити митрополита Андрея Шептицького одним словом?». Він був церковний єрарх, митрополит, його також називали етнархом, тобто провідником бездержавного народу. Не було тоді президента в Галичині, не було й інших осіб, відповідальних за народ. Отже, він був фактично відповідальний за розвиток українців в Галичині».

Мирослав Маринович: “Митрополит Андрей Шептицький є фантастичним прикладом місіонера українського народу

Богослов Баб’як про агресію Росії і настанови митрополита Шептицького для українців на час війни. Постать митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, якого називають Мойсеєм українського народу, у нинішній воєнний час є моральним провідником для багатьох українців-патріотів. А ще на прикладі цієї історичної особистості Україна може вдало просувати свою ідею здорового демократичного націоналізму в католицькому світі і за кордоном.

«Не тільки у глибокому середньовіччі, але й найімовірніше, також у майбутньому український Київ відіграватиме для цілої Західної Европи велику роль, можливо, вирішальну роль», – митрополит Андрей Шептицький. «В огні сеї страшної війни виковуєся красша для нас доля», – думки Андрея Шептицького для воєнного часу

“Менеджмент любові за Шептицьким”, — Ярослав Притула. Що таке “Менеджмент любові за Шептицьким”? Чи бізнес — це любов? Чи можна навчитися довготерміновому мисленню і як нам може допомогти митрополит Андрей? Розповідає Ярослав Притула, декан факультету прикладних наук УКУ, кандидат фізико-математичних наук, професор з кількісних методів для прийняття бізнес-рішень та економіки.

Суть і перспективи спадщини митрополита Шептицького. Ліліана Гентош: «Нам потрібно ґрунтовно проаналізувати і розібратися з погляду сьогодення і з огляду на події, що минули від часу смерті Андрея Шептицького, із тим, що ж таке історична спадщина митрополита Шептицького».

Євген Глібовицький: «Говоримо сьогодні, власне, не про самого Шептицького – говоримо про те, як ми його сприймаємо через багато десятиліть після того, як він активно працював у Львові і не тільки у Львові, оцінюючи його спадщину в сучасних умовах. Властиво, зрештою, чому Шептицький? Чому нам важливо розуміти Шептицького саме сьогодні?» Дістатися у точку "Б"

Чому ділова етика була такою важливою для Андрея Шептицького розповідає Адріан Сливоцький: Етика бізнесу за Шептицьким


Це далеко не повний список публікацій на РІСУ про Митрополита Андрея Шептицького.

Все про нього шукайте за тегами:

#Андрей Шептицький * #Андрей Шептицький і євреї * #Шептицькі