• Головна
  • Новини
  • Фахівці попереджають, що караїмська кенаса в Києві може перетворитися на руїни...

Фахівці попереджають, що караїмська кенаса в Києві може перетворитися на руїни

24.06.2010, 15:06
Фахівці попереджають, що караїмська кенаса в Києві може перетворитися на руїни - фото 1
Ситуацію з будівлею колишньої Караїмської кенаси в Києві фахівці оцінюють як гостро аварійну.

kenasa_Kyiv.jpgКИЇВ – Ситуацію з будівлею колишньої Караїмської кенаси в Києві фахівці оцінюють як гостро аварійну. "Її потрібно рятувати сьогодні, інакше в сезон осінніх дощів ми можемо застати вже руїни", – розповів «Фактам» начальник головного управління охорони культурної спадщини Києва Руслан Кухаренко.

Нещодавно "Факти" писали про необхідність обстеження і реставрації (аж до зняття з п'єдесталів) пам'ятників рівноапостольному князю Володимиру і гетьману Богдану Хмельницькому. Крім них, у черзі "на ремонт" стоять пам'ятники княгині Ользі та Магдебурзькому праву, споруди ХVIII століття в Кирилівському монастирі, монумент Незалежності та інші – всього 16 київських пам'ятників.

«На реставрацію передбачено 21 мільйон гривень, – говорить Руслан Кухаренко. – Депутати на сесії Київради проголосували за виділення цих коштів, але тепер проблема з головним фінансовим управлінням міста. Посилаючись на Бюджетний кодекс, вони фінансують "захищені" статті витрат. А про збереження пам'ятників в кращому випадку згадають у грудні. Втім, таке повторюється з року в рік. Але Караїмська кенаса до грудня розвалиться, її потрібно ремонтувати зараз, в будівельний сезон. Тим більше, що до бюджету міста з початку року вже надійшли і сім мільйонів гривень за використання символіки Києва».

За словами Р. Кухаренка, пам'ятну колону Магдебурзькому праву, яку потрібно було терміново реставрувати, не чекаючи фінансових надходжень, фахівці привели в порядок в борг. У схожій ситуації опинився і Нікольський собор Покровського монастиря: коли без даху об'єкт заливало дощами, то його знову ж таки зробили в борг. Нині там і дах є, і золоті куполи сяють. Для завершення реставрації залишилося тільки оновити фасад. Точно так само, у борг, виконувалася реставрація в трапезній Кирилівського монастиря, а тепер прийшла черга дзвіниці ХVIII століття.

«На жаль, в якому стані перебувають конструкції пам'ятників Богдану Хмельницькому і Володимиру Хрестителю, цьогоріч ми, напевно, знати не будемо – на символи Києва коштів немає. З об`єктами культурної спадщини так не можна чинити, адже, по-перше, аварійні роботи на таких об'єктах у десять разів дорожчі за реставраційні, а по-друге, це просто дикість – доводити їх до такого сумного стану», – говорить Руслан Кухаренко.

Теги: #Кенаса