Ця пам’ятка дерев’яної архітектури XVIII століття, що стоїть на узвишші урочища Коронний Замок у центрі старовинного селища Седнів (відомого з часів Київської Руси), розташованого за 20 кілометрів на північ від Чернігова, реставрується вже п’ятий рік поспіль. А нинішню весну ця споруда зустріла вже без риштувань і з новою металевою огорожею, — розповідає власкор РІСУ Любов ПОТАПЕНКО.
Реставраційні та опоряджувальні роботи на історичному об’єкті виконує ВАТ „Чернігівреставрація”, вагому допомогу надає Український науково-дослідний інститут „Проектреставрація”. За його участю і було детально сплановано відбудову церкви.
Виявилося, що необхідно замінити пошкоджену деревину в стінах, і для цього довелося повністю розбирати храм. Ця робота зайняла рік. Потім ще рік – спорудження наново, з дотриманням усіх параметрів. Старі підвалини так і залишили в землі, а новий фундамент зробили цегляним. Перші чотири вікна – з дуба, а далі, де було потрібно, покладено сосновий брус з живицею. У кожної деталі дерев’яного храму – свої секрети.
Чого лише вартий гонт на даху і куполах? Виготовляють його лише зі смереки, тому матеріал доставляли з Львівщини та Івано-Франківщини. А кожну дощечку треба прокип’ятити в оліфі й „веретенці” – спеціальній оліфі. На разове покриття куполів витрачається близько 50 літрів оліфи.
У процесі реставрації у Георгіївської церкви з’являються нові деталі, яких не було в старій споруді: це обшивка і два додаткові куполи. Обшивка потрібна в першу чергу для захисту стін від несприятливих погодних умов, а от два нові куполи викликають у седнівців запитання. Адже стара церква була однокупольною – так пам’ятають старожили і свідчать письмові джерела.
І тим не менше, Георгіївська церква справляє враження дива і подобається жителям старовинного селища більше, ніж тоді, коли в ній знімали перший радянський трилер „Вій” (за однойменним твором Миколи Гоголя), а споруда розсипалася в усіх на очах...
На запитання, чи вже відомо, хто стане господарем храму, Вікторія Зеленюк відповіла, що це стане відомо по завершенні всіх реставраційних робіт. А щодо господаря, то він неодмінно повинен бути, щоб надалі зберігати церкву в належному стані. Зрештою, питання передачі храму – в компетенції облдержадміністрації.
Світлина Ніни Петровської