"Горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє", - Патріарх Святослав

"Горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє", - Патріарх Святослав - фото 1
Ми повинні вчити наших вірних бути патріотами, бо не можна шанувати загальнолюдські здобутки цивілізації, якщо не любиш своє.

Про це сказав Глава УГКЦ Святослав у програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні», передає Департамент інформації УГКЦ.

За його словами, поняття патріотизм походить з любові.

«Ми так часто вживаємо сьогодні слово "любов", що воно втрачає свій зміст. Любити потрібно навчитися. А любов – вона завжди повинна бути діяльною любов’ю. І, очевидно, що саме в любові криється зміст того, про що ми говоримо як про патріотизм», – каже духовний лідер.

Патріарх УГКЦ зазначив, що любов породжує героїв, а ненависть породжує злочинців.

«Тобто патріот – це не той, що стріляє, а той, що любить. Це завжди повинно стояти на першому місці. І Церква вчить своїх вірних любити. Християнська спільнота – це є школа любові, яка пояснює, що любов – це не означає те, що мені подобається. Любов означає давати себе тому, хто потребує. Давати стільки, скільки можу, а навіть усього себе», – сказав Блаженніший Святослав.

На його думку, справжній патріотизм ніколи не буде приправлений протиставленням або ненавистю до кого-небудь, навіть до ворогів. Християнський патріотизм слід відрізняти від інших видів так званої любові до своєї Батьківщини. Як от, скажімо, шовінізм. Шовініст теж скаже, що любить свою країну. Але він хоче добитися величі своєї держави коштом приниження інших…

Ми кажемо, зауважив він, що існують диванні патріоти, які готові любити Україну, але тільки на своєму м’якому дивані і за теплою філіжанкою кави. І, очевидно, це є карикатура на патріотизм.
Бувають і інші виадки. «Наприклад, різні прояви крайнього націоналізму, який говорить, що когось треба ненавидіти, дбати про чистоту нації чи інші ідеї висловлює саме для того, щоб виправдати ненависть чи агресію щодо представників інших народів чи національностей… і це нічого спільного не має з християнським патріотизмом», – наголошує Предстоятель УГКЦ.

На його думку, тут добрим учителем буде наш Кобзар Тарас Шевченко, який казав: "І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь. Бо хто матір забуває, того Бог карає, того діти цураються, в хату не пускають. Чужі люди проганяють, і не має злому на всій землі безконечній веселого дому".

«Отож хто не має цієї щирої любові до своєї християнської землі, до своєї матері, до своїх дітей, до свого дому, він ніде і ніколи не буде щасливий, навіть на всій землі безконечній. Ось у цьому полягає зміст християнського патріотизм», – заявив Патріарх Святослав.

Як говорив праведний митрополит Андрей Шептицький, треба любити не словом чи язиком, а конкретними вчинками і ділами, муравлиною працею, якою рухається вперед цілий народ.

«І я просто горджуся своїм народом, горджуся українськими патріотами, які без найменшої краплі ненависті готові захищати своє. Кажуть, нам чужого не треба, а свого не віддамо», – наголосив Блаженніший Святослав.

Предстоятель УГКЦ зауважив, що наш ворог, можливо, до кінця не розуміє, що він воює не зі Збройними Силами України, а воює з народом.

«І Україну сьогодні боронить не тільки Президент і Головнокомандуючий чи якісь державні структури, а мільйони українців боронять свою Батьківщину".

«Треба бути героєм, щоб сьогодні на полях України сіяти і тепер жати посіяне. Треба бути героєм, щоб в умовах війни народжувати дітей. Тобто тато і мама, які дають нове життя – це є патріоти, які розуміють, що справжнє покликання до батьківства і материнства теж має патріотичний вимір. Коли хтось втікає від тих тягарів, не дає майбутнього Українському народові, то десь щось по дорозі загубилося», – підкреслив він.