Громада на Черкащині намагається повернути собор у власність ПЦУ
Із 10 січня 2024 року місцевий собор офіційно приєднався до Помісної Православної Церкви, розповів Суспільному настоятель Спасо-Преображенської церкви отець Василь. Утім ні віряни Української Православної Церкви МП, ні їхній настоятель, покидати храм не збираються.
До Спасо-Преображенського храму на Службу, присвячену дню захисників і захисниць, 1 жовтня віряни Православної Церкви України прийшли з державним прапором та молилися просто неба. Двері собору зачинені, тож зайти всередину вони не можуть. Хоча храм з січня 2024 року належить Православній Церкві України, розповів вірянин Юрій Зонюк.
"Не тільки в Мошнах, а взагалі й в Україні повинна бути Православна Церква, одна помісна українська Церква — Православна Церква України. А це — цирк. Агенти Кремля", — говорить Юрій Зонюк.
Аби "відвоювати" церкву у Москви, розповів нинішній настоятель храму отець Василь, дотрималися всіх процедур. Найперше — провели збори громади. "За" перехід до Православної Церкви України тоді проголосували 475 жителів громади. "На руках" у священика є Указ про призначення його настоятелем Спасо-Преображенського храму.
"Був зареєстрований статут, було розпорядження голови облдержадміністрації Табурець про реєстрацію", — додав священик.
Утім, попри це, отець Василь досі не провів у соборі жодного богослужіння.

"Коли я звернувся до місцевого священника про те, що є в нас такий перелік документів, їх тут дуже багато, з нашими гербами українськими. На що він відповів: ні. Якщо вам потрібно зайти в храм, можете взяти болгарки і зрізати замки", - говорить о. Василь.
Робити таке віряни ПЦУ не збираються.
За словами священика, не підтримує "перехід" собору до Православної Церкви України і місцева влада.
Голова громади Богдан Шкарбута розповів, що у справи церковні не втручається.
"Ми — орган місцевого самоврядування, і не проводимо ні реєстрацію релігійних громад, а також не ведемо їх облік, або в якійсь іншій формі не регулюємо їх ніяк. Ніякого протистояння в Мошнівській громаді не спостерігаємо і досі всі церкви проводять свої богослужіння, для мене всі рівні", — пояснив ситуацію голова громади.