Хмельниччина: процес оформлення церкви-фортеці у державну власність на фінальній стадії
Про це Українському радіо Хмельницький розповіла Валентина Лукашук, заступниця начальника управління культури Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА, інформує Суспільне.
«Свято-Покровська церква 15-16 століть у селі Сутківці є унікальною. Особливість її у тому, що це церква-фортеця. В ній є спеціальний другий ярус з бійницями для того, щоб стріляти і відбивати атаки ворога. Такі зразки архітектури зустрічаються не часто, – розповідає Валентина Лукашук. – Хоча у нас ще є така церква в селі Шарівка, теж Ярмолинецької територіальної громади. Вона теж є церквою-фортецею. Але має дещо іншу архітектуру».
Нині у Свято-Покровській церкві протікає гонтовий дах, мокрий підвал, а двері не відповідають стилю. При набутті власника, за словами Валентини Лукашук, проблеми, що нині руйнують пам’ятку, виправлять.
«Зараз найперше потребує ремонту гонтовий дах, що протікає. У підвальному приміщення необхідно забезпечити витяжку повітря і зменшити рівень вологи. Там була дерев’яна підлога, яка з часом стала непридатною, і її потрібно було замінити на таку ж, тобто дерев’яну. Дерево дихає. Але релігійна громада, без будь-яких погоджень, замінила її на бетонну підлогу. Тепер там дуже мокро. Конденсат можна збирати пригоршнями», – говорить Валентина Лукашук.
Реставраційні роботи у Сутковецькій церкві, за словами Валентини Лукашук, проводили офіційно за роки Незалежності один раз. На це у 2006-2007 роках виділяли кошти з державного бюджету. Тоді ж, каже, розпочали протиаварійні роботи, але не завершили. Наразі кошти на відновлювальні роботи у Сутковецькій церкві-фортеці можна буде виділити з бюджету лише після завершення воєнного стану.
Додамо, Свято-Покровська церква в селі Сутківці, що на Ярмолинеччині, офіційно перейшла під юрисдикцію Православної Церкви України. Таке рішення ухвалив Верховний суд України. Перехід громади до Православної Церкви України розпочався в 2019 році. Тоді п’ятсот із восьмисот жителів села підписались за перехід парафії від Української Православної Церкви в єдності з Московським Патріархатом до Православної Церкви України. Проте, за словами Леонтія Побережного, місцевого настоятеля храму таке рішення громади не влаштувало.