Храм епохи неоліту віднайдено на шотландському острові

26.01.2021, 10:30
Світові
Древній пам’ятник був знайдений в містечку Тормор на острові Арран. Він є однією з найстаріших доісторичних монументальних споруд на островах Британії та Ірландії.

Знайдені в них артефакти показують, що вони були побудовані між 3400 і 3000 роками до нашої ери, повідомляє НВ.

Пам’ятки мають форму довгого прямокутника і є одними з найбільш вражаючих особливостей неолітичного пейзажу. Вчені виявили руїни храму, провівши лазерне сканування Аррана.

«Якщо ви запитаєте команду археологів, що швидше за все вони сподіваються знайти на Аррані, ніхто не скаже, що це пам’ятник часів неоліту», — розповів Дейв Коулі, керівник програми археологічного картографування Шотландії, який виявив пам’ятник після лазерного сканування.

Дейв Коулі описав пам’ятник «собор під відкритим небом». Коулі виявив це місце після того, як вивчив дві лінії насипів, які лежать приблизно паралельно і мають висоту від 30 до 40 сантиметрів, і які тягнуться приблизно на кілометр.

Він сказав: «Коли ви дивитеся на топографію, вона йде до гребеня хребта. Вони дуже обережно встановили цей пам’ятник. Ймовірно, тут була надбудова, але без розкопок ми не дізнаємося напевно».

Дослідники припускають, що на цьому місці під шарами торфу прихована надбудова епохи неоліту, але це неможливо визначити без фізичних розкопок. Принципове рішення про проведення розкопок в Торморі вже прийнято, і Коулі вважає, що вони принесуть чимало сюрпризів і важливих відкриттів.

«Це додає ще один вимір до того, що може розповісти нам археологія неоліту на Аррані. Це як знайти новий шар в коробці шоколадних цукерок», — додав учений.