"Хрести пілігримів" на кам’яному постаменті знайшли на Хмельниччині: що це
Катерина Шевчук, Тетяна Ворожцова
Про це Суспільне Хмельницький розповів краєзнавець, член громадської організації "Україна інкогніта" Дмитро Полюхович.
За його словами, це одна з найбільш унікальних знахідок зроблених під час проєкту "Могили предків". "Хрести пілігримів" віднайшли у селі Андріївка Сатанівської громади, поблизу тамтешнього місцевого костелу.
"Чим він унікальний в першу чергу? Перше — нібито звичайна основа якоїсь сакральної фігури. В неї є своя родзинка — це так звані "Хрести пілігримів", вони ж хрести паломників. Вся поверхня помережена отакими продряпаними хрестами. Ми нарахували понад 26. Якщо пошукати, то тут понад 30 хрестів є, плюс ми ще маємо одну частину, яка прихована. Думаю, там буде не менше", — сказав Дмитро Полюхович.
Дмитро Полюхович каже, хрести ставилися паломниками під час ходіння до особливо священних місць.
"Найбільш знамениті на весь світ є хрести Храму Гробу Господнього. Отам їх, мабуть, сотні тисяч буде. Кожен паломник приходив, маленький хрестик ставив. Там нема вільного каміння, де не має таких хрестів. Для України й для Поділля це достатньо нечаста пам’ятка, хрести-петрогліфи від паломників. В наших краях, я спілкувався з науковцями, вони, зустрічаються в печерних монастирях, які розташовані в долині Дністра. Там багато монастирів і хрестів теж вистачає. Є такі хрести петрогліфи, або графіті. Якщо це на штукатурці, в деяких римо-католицьких храмах України", — сказав дослідник.
Хрести мають дуже цікаву структуру, каже Дмитро Полюхович: "Спочатку прорубувалися чотири дірочки, а потім між собою вони з’єднувались. Я думаю, що ці чотири отвори теж щось означали. В основному всі ці петрогліфи прив’язані в наших краях до православних святинь, це православні монастирі".
До прикладу, каже Дмитро Полюхович, у селі Лісоводи також були знайдені хрестики графіті. В печерних монастирях петрогліфи на стінах храмів і постаментах називаються графіті.
"В селі Лісоводи на цвинтарі є старий хрест, середина XIX століття і на ньому я нарахував 17 хрестів петрогліфів. При чому якщо тут вони одноманітні, просто хрест — чотири крапки, то там штук п’ять різних типів. Дуже цікавих, різноманітних, і теж цікаво чому цього селянина могилу так шанували — це був Пантелеймон Копитько похований в Лісоводах", — говорить краєзнавець.
У селі Андріївка Сатанівської громади, розповідає дослідник, знайдений постамент з "Хрестами пілігримів" не православний, а римо-католицький.
"В римо-католицьких кілька таких хрестів Христових XVII — XVIII століть, але їх дуже мало. Тут щоб багато в одному місці й саме на римо-католицькій, польській пам’ятці — це для України, для Поділля, взагалі достатньо унікально. І незрозуміло, що тут було, хто тут був, який святий, чому. Стоїть на льосі, можливо тут була похована дуже поважна людина, яку там місцеві могли вшанувати, як святого. То є велика загадка, яку треба ще довго розгадувати", — каже Дмитро Полюхович.
На думку Дмитра Полюховича, на знайдену пам’ятку має звернути увагу римо-католицька церква. І встановити даний постамент назад, як він колись стояв.