Трійка українських художників-іконописців використовують незвичне «полотно» для зображення ликів святих та Біблійних сцен. «Ікони на ящиках від набоїв: мистецтво, що перетворює смерть на життя» — арт-проект сучасних українських художників
За допомогою живопису на таких доволі нестандартних матеріалах митці намагаються розповісти мовою іконопису про сучасні українські проблеми та реалії. Ініціаторами та авторами робіт є художники Наталія Волобуєва, Олександр Клименко та Софія Атлантова. Експонати були представлені на виставках у Софії Київській та Верховній Раді, а далі мають помандрувати на виставки до Європи.
Друга дуже важлива думка, яку несе в собі проект – завжди пам’ятати людей, що воюють на Сході країни, цінувати їхній подвиг. Аби ці люди відчували наскільки вони потрібні і шановані в країні.
«Концептуально, що більшість з цих дощок, на яких виконані роботи, привезені з зони АТО, з Пісків. Коли я працював, то відчував оцей запах війни. Але коли починаєш роботу з ним, пишеш ікону, він потихенько так вивітрюється», — підкреслив художник.
«Після перших благодійних виставок нам вдалось зібрати кошти для допомоги пораненим у військовому госпіталі на Печерську. З часом наш проект органічно переріс у співпрацю з госпіталем ім. М. Пирогова, вилучені кошти від продажу наших ікон йдуть на підтримку Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова (ПДМШ)», — додав митець.
Як зазначив один з ініціаторів проекту та голова наглядової Ради ПДМШ ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко: «Наша співпраця розпочалась із справжнього чуда. В листопаді минулого року трапилась така критична ситуація, коли потрібно було терміново розрахуватись за мобільну операційну, але коштів, щоб закрити це питання не було. Це був наш перший автомобіль, наш флагман тоді. І от коли здавалось, що все летить шкереберть, мені у фейсбуці написав Олександр. Йому зателефонував знайомий монах і сказав, що йому принесли гроші на лікування бійців. І так, ще того дня пізно ввечері, ми познайомились з панотцем і отримали гроші, яких бракувало на мобільну операційну. Ми це сприйняли як своєрідний подарунок з небес, навіть назвали нашу мобільну операційну «Ангел». А також це стало імпульсом до нашої дальшої співпраці».
«Зовсім нещодавно Олександр запросив мене на відкриття своєї виставки. Мені безумно сподобалась ця ідея перетворення ящиків, що несли в собі смерть, через мистецтво на те, що рятує життя. А йому очевидно сподобалась ідея нашого шпиталю – так розпочалась наша тісна співпраця. Ми спільними зусиллями провели виставку у стінах Верховної Ради, надалі планується відкриття виставки у Вінницькому медуніверситеті ім. М.І.Пирогова, що є доволі символічним, адже Микола Пирогов засновник військово-польової хірургуії. В подальшому плануємо провести низку заходів в Європі», — додав Геннадій Друзенко.
Автор проекту Олександр Клименко зазначив також, що вони працюють в двох напрямках: це мистецька виставка, яка порушує якісь мистецькі, філософські, питання арт-простору. І паралельно виставка — продаж, аукціон на потреби поранених.
На сьогоднішній день завдяки цьому проекту вдалось зібрати більше 100 тис. гривень, проте засновки та координатори планують не зупинятись на досягнутому. «Наша мета – зібрати мільйон гривень, і це досить реально», — підкреслив іконописець Олександр Клименко.
Ознайомитися з роботами, що були представлені на виставках, а також придбати їх можна на сайті http://bbu.org.ua/