Католикам Мінська заборонили молитися навіть біля зачиненого храму

13.10.2022, 11:45
Світові
Католикам Мінська заборонили молитися навіть біля зачиненого храму - фото 1
Католикам білоруської столиці влада міста відмовила у користуванні храмом святих Симона й Олени, відомим як «Червоний костел». Це сталося після невеликої загадкової пожежі в ніч із 25 на 26 вересня ц.р. 11 жовтня на сайті парафії з’явилася інформація про заходи щодо якнайшвидшого відновлення молитовного життя. Однак поновити молитву виявилося не так просто. Парафіянам «Червоного костелу» та вірянам Мінська не дозволили зібратися навіть біля зачиненого храму на спільну молитву.

Про це повідомляє CREDO.

Як написав на своїй ФБ-сторінці свідок, парафіянин Віктор Ведень (Viktar Vedzen), «о 15‑й годині люди ще могли разом зі своїм настоятелем зібратися біля стін храму на молитву. О 17‑й годині, коли людей о цій порі традиційно приходить більше, щоб помолитися, за кілька хвилин з’явилися працівники міліції, а потім і люди в цивільному, які просто виштовхували вірних із прихрамової території. Була спроба також не дозволити настоятелю храму, отцю-каноніку Владиславу Завальнюку, продовжити молитву біля дверей зачиненого храму».

Вірних, які приходили на вечірню молитву, функціонери міліції старалися не впускати на сходи Червоного костелу. Зрештою, людям довелося розділитися і кожному зосібна стати довкруг свого храму, щоб молитися про його якнайшвидше повернення парафіянам.

На сьогодні католики Мінська надалі не мають доступу до храму. В цій ситуації парафія звернулася з листом на адресу комунального підприємства «Мінская спадчына», яке є власником будівлі Червоного костелу, переданого в безоплатне користування парафії на виконання розпорядження президента Лукашенка від 13 вересня 2013 року.

В листі за підписом отця-каноніка Владислава Завальнюка зазначено, що парафія, зі свого боку, виконувала всі положення договору про безоплатне користування і поважає занепокоєність комунального підприємства з приводу безпеки людей і майна, виражену в листі від 30 вересня ц.р. з вимогою звільнити будівлю.

В листі сказано про необхідність визначити розмір ушкоджень, завданих не тільки будівлі як власності КУП «Мінська спадщина», але і майну парафії, зокрема «обрядово-культових реліквій, які зберігаються в будівлі костелу і являють собою особливу духовну цінність для віруючих».

Парафія просить строго виконувати вимоги протоколу засідання комісії з надзвичайних ситуацій і допустити уповноважених представників парафії до обстеження пошкоджених конструкцій зі складенням спільного протоколу, опису майна і визначенням місця зберігання по кожній позиції. Цей протокол також вимагає створення спільної комісії з визначення шкоди, завданої пожежею.

Окрім того, парафія скерувала запит до Слідчого комітету Республіки Білорусь про надання інформації за результатами проведених слідчих дій. І зрештою, парафія написала відкритого листа на адресу президента Білорусі Олександра Лукашенка, виклавши ситуацію і просячи главу держави звернути на неї увагу.

Католики звертають увагу Лукашенка на те, що, «всупереч вимогам закону», вони «досі позбавлені можливості доступу до храму». Висловлено припущення, що закриття сакрального місця це «необґрунтована і неадекватна міра реакції на інцидент, що стався», і що ще не було узгоджене з керівником держави.

«Римо-Католицька Церква має багатовіковий досвід проведення ремонтних і реставраційних робіт у храмах без їх закриття для молебнів та відвідування вірними», — запевняє лист до Лукашенка.