Києво-Печерська лавра — власність не якоїсь Церкви, а наша з вами, — релігієзнавиця

18 березня, 09:10
Суспільство
Києво-Печерська лавра — власність не якоїсь Церкви, а наша з вами, — релігієзнавиця - фото 1
Наближається 29 березня, коли УПЦ МП має залишити Києво-Печерську лавру.

Ситуацію прокоментувала релігієзнавиця Людмила Филипович у розмові з "Громадським".

Професорка вважає, що УПЦ МП, яка перебувала в Києво-Печерській лаврі, чомусь вирішила, що все — що там є, належить чомусь їй.

"В останньому слові, зверненні предстоятеля Церкви Митрополита Онуфрія, він наполягає на тому, що це все «збудовано нашою Церквою». Ну, по-перше, це відколи? Від 1991 року, після проведення Харківського Собору — коли, власне, ви й з’явилися, як Українська Православна Церква Московського Патріархату? Це вже пізніше МП вилучили з назви цієї Церкви.

Я думаю, що Києво-Печерська лавра — не власність якоїсь Церкви. Це загальнонаціональна спадщина. Вона належить і вам, і мені, і нашим дітям, онукам. Усім тим, хто був до нас, і хто буде після.

Тому я категорично виступаю проти їхнього бажання себе вважати єдиними правдивими й законними спадкоємцями київського християнства. Як історикиня, я можу розкрити це все на конкретних фактах і документах: Лавра ніколи Московському Патріархату не належала повною мірою.

Були періоди, коли її «відтяпали» разом із Київською митрополією, але все одно там же були не московські монахи, а були наші, українці, яким задурили голову, і вони так достатньо тривалий час служили зовсім не нашій Церкві. І не нашим патріархам", - говорить Людмила Филипович.

За її словами, українська влада не переслідує православних християн за віру.

"Ви як вірили — так і віруйте, як здійснювали обряди — так і робите це. Вас переслідують не як православних християн, а як паршивих громадян, які пішли на співпрацю з окупаційною владою, які здавали національно орієнтованих громадян України, складали списки, передавали їх російським військовим. А потім на підставі цих списків людей катували, вбивали. До вас претензії, як до українських громадян", - риторично звернулася до представників УПЦ МП Людмила Филипович.