Києво-Печерський заповідник відповів на звинувачення УТОПІК у "недостатній опіці станом пам’яток"
Українське товариство охорони пам’яток історії та культури поширило постанову колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (далі – УТОПІК) від 17 березня 2016 року № 36/5 «Про незаконне будівництво на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника». Цією постановою керівництво УТОПІК звинуватило Заповідник у «недостатній опіці станом пам’яток, які перебувають на балансі заповідника».
У зв’язку з цим Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник оприлюднив заяву, в якій запевняє, що усе будівництво, яке здійснювалося останні роки на території заповідника, «було спроектоване та погоджено відповідно до вимог чинного законодавства. Дозволи та погодження на ці роботи видавало Міністерство культури України. Заповідник подає до Мінкультури щорічний звіт. Міністерство, в свою чергу, надсилає його до Національної комісії у справах ЮНЕСКО».
Як наголошується у заяві Заповідника, «план організації території Заповідника був розроблений ДП «НДПІ містобудування», прорецензований у Центрі пам’яткознавства УТОПІК, узгоджений на Містобудівній раді ГоловКиївархітектури, Науково-Методичній раді Міністерства культури України та затверджений, відповідно до частини шостої статті 33 Закону України «Про охорону культурної спадщини», Міністерством культури України.
Причиною появи Постанови колегії ГР УТОПІК у Київо-Печерському заповіднику вважають те, що «наразі УТОПІК та Заповідник перебувають у судовому спорі через відмову керівництва УТОПІК укладати договір оренди з Фондом держмайна на корпус № 19, який перебуває на балансі Заповідника, і який УТОПІК займає, не маючи на те передбачених чинним законодавством документів».
У Заповіднику стверджують, що корпус № 19 належить державі та перебуває на балансі Заповідника відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 р. № 1897 «Про передачу цілісного майнового комплексу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника до державної власності». Цим розпорядженням, як стверджують Заповіднику, передано цілісний майновий комплекс Заповідника до державної власності без будь-яких виключень відносно окремих приміщень або споруд. З моменту, коли майновий комплекс Заповідника був переданий до державної власності, на все нерухоме майно розповсюджується норма про те, що використання державного майна третіми особами проводиться лише на підставі договорів оренди з відповідним регіональним відділенням Фонду державного майна».
Такий договір оренди, як наголошують в Заповіднику, керівництво УТОПІК категорично відмовляється укладати. Як вважають у Заповіднику, причиною появи Постанови УТОПІК є саме конфлікт навколо корпусу № 19.
Як стверджують в Заповіднику, у приміщеннях, на які претендує УТОПІК, перебуває 12 сторонніх організацій, зокрема: ТОВ «Владіком», Центр практичної психології «Альфа-Генезис», ФОП «Дульський», ТОВ «Лакі Рум», ГО «Міжнародна асамблея антикорупційне бюро», ГО «Союз чорнобильців», Центр досліджень енергетики, ТОВ «Єврогаз груп сервіс», ТОВ «Укрбізнесактив», Синодальний відділ УПЦ, ТОВ СП «Оберіг», ТОВ «Експо Софія».
В Заповіднику висловлюють» протест щодо дій керівництва УТОПІК та закликають «усіх небайдужих членів цього Товариства, серед яких є багато друзів та помічників Заповідника, втрутитися у цю конфліктну ситуацію».