“Ключі Царства” — книжка, від якої почуваєшся кращою людиною
“Ключі Царства” — розповідь про священника Френсіса Чізгольма, якого, через “незручність” для інших священнослужителів, відправляють до Китаю, де його чекають роки лихоліть, перерваних голодом, чумою та війною. Але все своє життя Чізгольм керується співчуттям і толерантністю, і саме цим завойовує повагу та довіру китайців, те, що набагато складніше отримати від духовенства.
Роман «Ключі Царства» — приклад справжньої християнської літератури. Автор зумів показати, що істинна скромність і смирення не заперечують, а передбачають сміливість, свободу і дерзання. Це рідкісний приклад релігійної літератури, яка вийшла дійсно “легкою” (попри трагічність особистого життя головного героя), а найголовніше — щирою, чесною і не моралізаторською. Френсіс Чізгольм є втіленням образу зрілого християнина: без фанатизму і з великою пошаною до представників інших деномінацій і релігій, а також невіруючих.
Слід зазначити, що тема релігії торкаються декількох романів Кроніна, оскільки вона була важливою для нього. Під час навчання в медичній школі він був агностиком. Письменник згадував, що коли думав про Бога, то це викликало у нього усмішку, яка демонструвала насмішку над застарілим світом. Проте, під час практики в Уельсі, працюючи серед глибоко віруючих людей, Кронін з подивом став помічати, що, як він описав в одному есе, «межі існування набагато ширші, ніж описані в моїх підручниках, набагато ширші, ніж я міг собі уявити. Невдовзі я втратив свою впевненість, а потім, хоча й не зізнавався собі в цьому, зробив перший крок на шляху до пошуку Бога».
«Ключі Царства» вперше були опубліковані в 1941 році. І от уже вісім десятиліть ця книга заворожує та надихає людей. На Amazon читачі досі залишають відгуки на цей роман. Люди відзначають, що є книги, які читаєш для дозвілля, є книги для навчання, а є книги, які “треба прочитати”. Саме до останніх відносять “Ключі Царства”.
Цікаво, що лише через три роки після того, як роман вийшов у світ, його екранізували. Фільм був висунутий на премію «Оскар» у чотирьох номінаціях, зокрема, за найкращу чоловічу роль. Френсіса Чізгольма зіграв оскароносний голлівудський актор Грегорі Пек. Загалом екранізовано дев’ятнадцять творів Арчибальда Кроніна (майже половина доробку).
За освітою і першим професійним досвідом Кронін лікар, тому деякі з написаних ним романів і нарисів віддзеркалюють його власну медичну кар'єру, з вагомими для нього драматичним реалізмом, романтикою та суспільною критикою. Тут треба відзначити його знаменитий роман “Цитадель”, новаторські ідеї з котрого були використані для створення Національної служби охорони здоров’я у Великобританії.
Попри свою любов до рідної Шотландії, сім’я А.Кроніна багато подорожувала. А декілька років, коли знімалися голлівудські фільми за творами письменника, Кроніни жили в США. Останні двадцять п’ять років письменник прожив у Швейцарії, де товаришував зі славетними людьми кінематографа – Чарлі Чапліном, Лоуренсом Олів’є та Одрі Хепберн, старшому синові якої він став хрещеним батьком.
Книжка “Ключі Царства” вийшла у видавництві “Свічадо”.