Конфлікт на території черкаського храму: в ПЦУ пояснили, що відбулося

Конфлікт на території черкаського храму: в ПЦУ пояснили, що відбулося - фото 1
Ніякого побиття не було, був лише самозахист парафіян. Так пояснив конфлікт, що стався 20 листопада на території монастиря Різдва Пресвятої Богородиці колишньої УПЦ МП митрополит Черкаський та Чигиринський Іван (Яременко).

Свою позицію представники Православної Церкви України озвучили під час прес-конференції, повідомляє Суспільне.

За словами митрополита, фактично перехід парафії з УПЦ МП до ПЦУ відбувся 16 листопада.

"Проте в цей день була зібрана, так би мовити, силова група з боку Московського Патріархату, яка перешкоджала цьому переходу і фактично окупувала храм і його територію. Ця силова група фігурує при подібних переходах різних парафій — і в Черкасах, і за їх межами. Одні й ті ж люди приїжджають і намагаються не дати громадам переходити до ПЦУ. Вони вступили в бійку, побили парафіян і не дали їм змоги діяти на території храму. Водночас у деяких ЗМІ почали з'являтися неправдиві повідомлення про те, що ПЦУ нібито захопила монастир Московського Патріархату".

Також владика пояснив, що відбулося через кілька днів:

20 листопада парафіяни знову прийшли на територію храму, однак уже врахували, що там буде силова група, яка знову перешкоджатиме здійснити перехід і користуватися парафіяльним майном. Усі закиди стосовно того, що було якесь побиття з боку ПЦУ не відповідає дійсності. Фактично відбувся самозахист парафіян, які обороняли себе".

Крім того, митрополит розповів, коли була зареєстрована парафія і на підставі яких документів вона діяла:

"Згідно з документами, які в нас у доступі, ця громада була зареєстрована як парафія у 1944 році, ще під час Другої світової війни. Також є документ від 1989 року, в якому цій парафії як парафії "русской православной церкви" дається дозвіл провести реконструкцію. З історії самої громади відомо, що у 1991 році була спроба парафіян перейти до Київського Патріархату, але тодішнє керівництво цієї парафії не погодилося з цим і не пішло назустріч парафіянам. Наступний статут був зареєстрований уже не як Російської Церкви, а вже як Церкви УПЦ МП владикою Софронієм у 1991 році. Ніякого монастиря за цією адресою не існує. Але ми знаємо, що свого часу було рішення Священного Синоду УПЦ МП про реєстрацію чоловічого монастиря на території цього храму. Як відомо, цей монастир не діяв, його не існувало. Фактично перехід звершила парафія — релігійна громада".

За словами владики Івана, парафія прийняла рішення про перехід до ПЦУ ще у серпні 2023 року.

Утім фактично цей перехід став можливим лише зараз, розповів керівник юридичного відділу Черкаської єпархії ПЦУ Мирослав Тараненко:

"У серпні 2023 року відбулися загальні збори парафії, під час яких дійсно було прийнято рішення перейти до ПЦУ. Однак відповідно до адміністративної справи у 2019 році було накладено забезпечення позову на вчинення будь-яких реєстраційних дій, зокрема, і на цю парафію. І це забезпечення зняли лише за наслідками постанови шостого апеляційного адмінсуду 2 листопада. Це справа щодо церковно-канонічної приналежності УПЦ до Російської Православної Церкви. Суд відмовив у задоволенні апеляції і залишив без змін рішення суду попередньої інстанції. Після цієї постанови з'явилася можливість юридично перереєструвати парафію".

Отець Йосиф – настоятель парафії Різдва Пресвятої Богородиці. Після переходу до ПЦУ до нього звернулася громада, щоб він продовжив бути кліриком і служив у храмі.

"Ніяких силових діянь при цьому не було скоєно. Парафіяльні збори відбувалися без моєї участі. Але коли парафіяни зареєстрували свою церкву і побажали перейти до ПЦУ, вони звернулися до мене, щоб я був їхнім священником. Ніхто інший не захотів, а покидати людей просто так не годиться, тому я дав згоду".

Нагадаємо, у Черкасах 20 листопада на території монастиря Різдва Пресвятої Богородиці колишньої УПЦ (МП) виник конфлікт між вірянами та жителями міста.Там сталася бійка.

Як пояснив військовий капелан отець Назарій, парафіяни УПЦ МП мали до 20 листопада покинути територію монастиря, оскільки священник і громада перейшли до ПЦУ. Однак ніхто територію монастиря не покинув.

Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для Православної Церкви України” оприлюднила заяву щодо подій в Черкасах.

"Попри те, що головна відповідальність за вибухову релігійну ситуацію в Україні лежить на проводі УПЦ МП, застосування фізичного насилля при приєднанні храмів до ПЦУ є неприпустимим. Подібні силові акції із залученням “бойового крила”, а тим більше військовослужбовців, що пройшли фронт, є неприпустимими, якими б патріотичними гаслами вони не прикривалися", - йдеться у документі.
Члени ініціативної групи закликають припинити будь-які спроби насильницького захоплення будівель і просять керівництво ПЦУ їх засудити.

"Війна за храми не призведе до розширення та зміцнення ПЦУ, навіть якщо на нашому боці юридична, моральна, історична та суспільна правда. Розпалювання церковної війни в Україні б’є насамперед по нашій християнській місії, а силові акції при зміні юрисдикції нищать перспективи врегулювання міжцерковного протистояння, якому понад 30 років. Ми закликаємо припинити маніпулятивні засоби перешкоджання вільного вибору громадами УПЦ МП канонічної юрисдикції. Понад те, ми закликаємо ПЦУ виявити терпіння, стриманість, мудрість і милосердя, і не примушувати любити себе “через коліно”", - йдеться у заяві.