Created with Sketch.

Ковток натхнення: розповідь про український Тиждень подружжя

15.05.2014, 17:32

Проста ідея – допомогти друзям будувати щасливий шлюб – перетворилась в масштабний міжнародний сімейний рух, який тепер проходить щороку в 19 країнах світу, об’єднуючи тисячі небайдужих в усіх куточках світу. В Україні Тиждень подружжя розпочався 2011 року і вже четвертий рік поспіль проходить у травні.

15-22 травня четвертий рік поспіль в Україні пройде Тиждень подружжя, який вже став загальнонаціональною традицією. Про ідеї та ініціативи заходу розповідає національний директор Тижня Олена Шабуніна.

Історія і сьогодення

Ідея Тижня подружжя зародилась у Великобританії 1997 року в одного чоловіка, якому боліло серце, що його друзі навколо розлучаються або, якщо і живуть у шлюбі, то в них не світяться очі так, як мають горіти очі щасливої людини. Ім’я цього чоловіка – Річард Кейн. Сьогодні він відомий по всьому світі під жартівливим ім’ям – «Містер Шлюб» (від англ. «Mr. Marriage). Щороку Річард виступає перед парламентарями і президентами країн на захист інституту сім’ї, мотивуючи нові країни долучатись до святкування. Проста ідея – допомогти друзям будувати щасливий шлюб – перетворилась в масштабний міжнародний сімейний рух, який тепер проходить щороку в 19 країнах світу, об’єднуючи тисячі небайдужих в усіх куточках світу. В Україні Тиждень подружжя розпочався 2011 року і вже четвертий рік поспіль проходить у травні.

Тиждень подружжя цього року буде особливим для кожного. Це важливий рік для усієї країни, важкий, але визначний, історичний. З огляду на події в країні, ми взагалі сумнівались, чи варто цього року проводити Тиждень, який традиційно щороку стартує в День сім’ї (15 травня), а в деяких регіонах святкування починаються ще з Дня Матері (друга неділя травня). Цьогоріч вся країна чекала травня з великим тріпотінням в серці, з сумнівами, надіями… Ми розуміли, що не тільки інформаційне поле зайняте іншим, але і серця, і розум людей повністю зайняті проблемами і викликами, які стоять сьогодні перед суспільством. Однак в процесі молитов, спільних обговорень ми зрозуміли, що зараз, як ніколи, країні потрібні хороші новини, посмішки, надія, потрібна реальна підтримка для сімей, які наразі знаходяться в глибокому інформаційному трансі, в стані «інформаційної» війни, щодня переживаючи нові атаки.

Сім’я – це те, що нас об’єднує, дає підтримку і сили, коли ми цього найбільше потребуємо. Тому Тиждень подружжя цього року ще більш потрібний, аніж в минулому. Це було непросте рішення... Мені навіть важко було телефонувати і говорити з нашими регіональними командами, а не те, що свято робити... Однак Тиждень подружжя — це не просто свято, в привід зробити щось особливе для сімей, дати можливість їм зростати, об'єднати суспільство навколо вічних цінностей.

Тиждень подружжя-2014 буде дещо іншим. У попередні роки вулицями десятків міст України крокували Паради Щасливих Сімей, відбувались вуличні фестивалі та сімейні свята. Цього ж року сімейних фестивалів стало значно менше. Організаторам і учасникам хочеться не просто яскравого свята, але практичної роботи. Потрібно показати сім’ям, що є організації і спеціалісти, небайдужі до їхніх історій, є ті, хто може допомогти практично, якщо сім’я зіткнулась з труднощами і викликами. Цього року ми, як команда Тижня, хочемо на це зробити основний акцент.

Ідея Тижня подружжя проста – ми прагнемо підтримати цінність сім’ї та міцного шлюбу, показати суспільству, що сім’я — це цінно та здорово. Протягом одного тижня все суспільство об’єднується навколо цінності сім’ї та шлюбу. Тиждень зберіг філософію: «Якщо ти сам щасливий в шлюбі – поділись щастям з оточуючими».

Цього року Тиждень подружжя вперше пройде в Україні за підтримки Міністерства Молоді та Спорту. Це велике досягнення, і ми віримо, початок тривалої перспективної співпраці. В багатьох країнах Тиждень подружжя було визнано і він підтримується на рівні держави, ставши по-справжньому національним рухом. Сьогодні в Україні це для нас хороший виклик. В 2013 році Тиждень подружжя в Україні об’єднав понад 23 міста і тисячі учасників по всій Україні – від Івано-Франківська, Тернополя до Донецька. Ми маємо всі підстави, щоб говорити про загальноукраїнський сімейний рух, який, зародившись в 2011 році, з кожним роком все впевненіше крокує країною.

Тиждень подружжя – це відповідь на питання: «А що я можу зробити для того, щоб укріпити і підтримати сім’ї в Україні?». Універсальність ідеї Тижня подружжя полягає в тому, що тут кожному є місце. Ти – представник церковної громади? Долучайся до Всеукраїнської молитви про сім’ю (15-22 травня), проведіть служіння на сімейну тематику, подружні реколекції або подружні спілкування в своїй громаді. Ти – представник громадської організації? Долучайся до організації міського Фестивалю Сім’ї або проведи тренінг для пар в твоєму містечку. Ти – бізнесмен? Є можливість протягом Тижня подружжя надати знижки для сімей твого міста. Головне – це бажання долучитись, підтримати сім’ї у своєму місті / регіоні і загалом просто небайдужість.

Географія Тижня Подружжя в Україні

Більшість заходів в рамках свята, звичайно, проходить на західній Україні – ця частина країни традиційно дуже відкрита до проведення просімейних заходів. До того ж на західній Україні здавна є традиція сімейних святкувань і фестивалів. Тиждень сім’ї на Прикарпатті, Тиждень подружжя в Тернополі, Луцьку, Житомирі стали традиційними святами в регіоні, об’єднуючи щороку десятки яскравих сімейних заходів та тисячі учасників.

Але географія Тижня далеко не обмежується західними областями. Минулого року Харківська і Донецька області були активними учасниками. Цьогоріч велике свято сім’ї пройде в Запоріжжі, невеличкі просімейні заходи будуть проходити в Токмаку, Дніпропетровську, Донецьку та інших містах. Наступного року ми плануємо покрити сімейними травневими заходами всю Україну.

Традиційно ми починаємо Тиждень Подружжя 15 травня, в Міжнародний День сім’ї, однак в більшості регіонів сімейні святкування починаються раніше, в День Матері (друга неділя травня).

Унікальність заходу полягає в тому, що всі заходи, які проводяться в рамках руху, не є оплачуваними і проводяться переважно на волонтерських засадах. Жодна регіональна команда не має фінансування «зверху». Сам подружній рух є горизонтальним. Тут немає «верховного головнокомандувача», який прийде і розкаже що і як треба робити. Кожна команда в регіонах необмежена в творчості і створює власні неповторні заходи. Єдина мета – допомогти сім’ям зростати і підтримати цінність сім’ї та шлюбу в своєму регіоні. Ми намагаємось зробити це злагоджено, в один час по всій країні, адже разом наш голос звучить набагато переконливіше, разом ми завжди сильніші, аніж окремо. Кожна регіональна команда сама шукає фінансування своїх заходів, народжує неймовірні ідеї і втілює їх на тому рівні, який їм зручним і комфортний.

Роль Церкви у проведенні Тижня подружжя

Звичайно, християнські Церкви є дуже активними учасниками, ініціаторами і натхненниками Тижня подружжя. І так є у світі. В багатьох країнах свято проводиться під егідою Римо-Католицької Церкви та за підтримки Євангельських Церков та об’єднань. Цьогоріч Тиждень Подружжя в Україні пройде за благословення ключових українських Церков – Української Греко-Католицької Церкви та Української Православної Церкви Київського Патріархату. Також ми маємо серйозну підтримку з боку Євангельських Церков та об’єднань різних конфесій та деномінацій. Тиждень не належить жодній «вибраній» Церкві, однак об’єднує всі християнські Церкви, громадські організації, бізнес і просто небайдужих навколо спільної цінності.

Вже третій рік поспіль УГКЦ є активним учасником і промоутером Тижня подружжя в Україні. На рівні Церкви та єпархій в різних регіонах країни проводяться численні заходи для сімей – це неймовірно надихає. Цього року за підтримки Інституту родини було видано практичний посібник для сімей, який планується презентувати на великому Форумі сім’ї, що відбудеться 18 травня у Львові.

Особливого значення цього року мало благословення Патріарха УПЦ КП Філарета, адже захід дійсно прагне об’єднати суспільство навколо цінності сім’ї та шлюбу, а сьогодні єдність – напевне ключова тема для цілої країни.

Більшість масштабних фестивалів сім’ї, що традиційно проходять в різних регіонах протягом Тижня, організовуються за активної участі різних Євангельських Церков та об’єднань. Великі свята сім’ї, організовані громадськими активістами, молодіжними організаціями у партнерстві з протестантськими церквами пройдуть, наприклад, в Запоріжжі, Ірпіні, Львові, Черкасах.

Подружня резолюція – найромантичніший пакт

Щороку в рамках Тижня подружжя проходять сотні найрізноманітніших і унікальних заходів для сімей. І, звичайно, щороку є своя певна «родзинка», своя «візитна карточка». Минулого року по всій Україні проходили фотовиставки яскравих сімейних світлин під відкритим небом, в 2011 році – почалась традиція сімейних парадів і фестивалів, 2012 року – по всій країні подружні пари могли оновити обітниці любові та вірності під весільною «Аркою кохання».

Цього року ми пропонуємо сім’ям підписати «Резолюцію Щасливого Подружжя» — невеличкі практичні обіцянки, складені в один «документ», підписавши який пари обіцяють зростати в стосунках та зміцнювати свою сім’ю у практичний спосіб протягом цілого року. Обіцянки «Резолюції» — дуже прості, але хитрі. Дотримуючись їх щодня, пара зі 100% гарантією буде зростати в стосунках, а шлюб стане міцнішим. Головне правило – бути вірним даним обітницям щодня.

«Ми обіцяємо не відволікатись на телефон або телевізор, коли вечеряємо разом, приділяючи один одному безроздільну увагу»; «Ми обіцяємо цілуватись щодня протягом мінімум шести секунд»; «Ми обіцяємо щодня молитись як сім’я»; «Ми обіцяємо мінімум один разом на місяць ходити на романтичне побачення тільки удвох (без дітей)» – ось далеко не повний перелік підказок-обіцянок. Документ можна буде підписати на всіх заходах, які проводяться в рамках Тижня Подружжя в Україні, або скачати її на нашому сайті. Можна підписати вдома, або навіть влаштувати спеціальний вечір «Підписання Обітниць», влаштувавши романтичну вечерю і вголос прочитати обіцянки, дивлячись один одному в очі.

Перспективи та сподівання

Тиждень подружжя вже об’єднав десятки просімейних та громадських організацій по всій країні, сотні християнських помісних церков та об’єднань. Ще чотири роки тому, коли я приходила з «сирою» ідеєю «горизонтального» руху для сімей, який має об’єднати все суспільство і стати масштабним всеукраїнським святом, про це годі було й мріяти. А сьогодні це реальність. Тиждень вкотре підтвердив, що коли у тебе є мрія – довіряй її Богові і впевнено слідуй за Ним і одного дня ти неодмінно побачиш, озирнувшись назад, що ця мрія дуже близька до того, щоб бути реалізованою.  Проте не можу сказати, що ми «вже тут», що ми, як команда, вже «досягли». У нас попереду ще ціла купа можливостей для розвитку, десятки ідей і нових відкриттів, які допоможуть сім’ям по всій Україні стати щасливішими.

Мене часто запитують, чи є у Тижня подружжя здобутки і видимі результати, якими можна похвалитися. Звичайно, важко виміряти щастя і «міцність» сімей. Сумна статистика розлучень в Україні, поки що, на жаль, не змінилась. Але якщо навіть одна молода людина, відвідавши міське свято сім’ї, переконається, що сім’я – це цінно і здорово і захоже одного дня одружитись чи вийти заміж, створивши міцну родину – чи це не результат? А, може, просто щодня виконуючи пункти-підказки «Подружньої Резолюції», пара ніколи не задумається над розлученням, адже їхній емоційний банк як подружжя буде залишатись повним… Словом, здобутків Тижня Подружжя, я переконана, набагато більше, аніж нам може здаватись. Їх не завжди можна виміряти цифрами, бо щастя виміряти не так просто. Хоча і цифри Тижня подружжя також щороку вражають все більше – тільки минулого року в Україні пройшли заходи в 25 містах та містечках, об’єднавши близько 30 000 учасників по всій країні.

Але найбільший здобуток Тижня подружжя – це команди. Неймовірно приємно бачити, які чудові люди живуть в Україні, які прагнуть від щирого серця служити сім’ям, які будують щасливі родини не тільки в своєму домі, але і в цілому місті, регіоні, допомагаючи парам і сім’ям навколо зростати і радіти подружньому життю. Без кожного такого натхненника, якого я можу впевнено назвати «Містер та Місіс Подружжя» в Україні Тижня подружжя просто б не існувало.

Світлини з мережі Facebook

Читайте також
Релігієзнавчі студії Вічна Війна
Вчора, 09:48
Релігієзнавчі студії Православно-слов’янська філософська традиція: становлення
15 травня, 10:41
Інтерв'ю Не бачу різниці між деструктивністю верхівки УПЦ МП і проросійських політичних сил, наприклад, ОПЗЖ, — д-р Олександр Бродецький
15 травня, 10:52
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
15 травня, 10:45